Korzystanie ze zbliżeniowych kart płatniczych w autobusach i metrze

6 sierpnia 2020, Londynek.net 1110
Korzystanie ze zbliżeniowych kart płatniczych w autobusach i metrze
Bezdotykową metodę płatności, jako pierwsi na świecie, zaczęli stosować pasażerowie transportu miejskiego w Londynie. (Fot. Getty Images)

Zbliżeniowymi kartami bankowymi można płacić wszędzie tam, gdzie akceptowane są tzw. "oysterki", a więc na stacjach kolei naziemnej - DLR, w metrze, autobusach oraz niektórych liniach kolei państwowych.

Wielu z nas używa kart zbliżeniowych (contactless) w sklepach, kawiarniach czy stacjach benzynowych. Taką metodę płatności, jako pierwsi na świecie, mogli stosować  pasażerowie transportu miejskiego w Londynie.

Podróżni, którzy regularnie kupują tygodniowy bilet (travelcard), nie muszą więcej tego robić. System oblicza maksymalną opłatę tygodniową na podstawie czasu oraz sposobu odbywania podróży i automatycznie przestanie pobierać środki - czy to z "oysterki", czy z karty bezdotykowej.

Symbol bezdotykowej karty zbliżeniowej  na karcie kredytowej, debetowej czy płatniczej oznacza, że możesz jej używać w autobusach na opłacenie pojedynczych przejazdów. Wystarczy, że przyłożysz kartę do żółtego czytnika  - w taki sam sposób, jak robisz to w przypadku popularnej Oysterki.

Uwaga: Nie wszystkie karty płatnicze posiadają ten symbol i mogą być używane jako alternatywa biletu. W czasie wystawiania karty płatniczej, powinieneś zostać poinformowany przez bank, czy Twoja karta może być używana do takich transakcji.

Jeśli trzymasz w portfelu zbliżeniową kartę płatniczą oraz kartę Oyster i jednocześnie dotkniesz  nimi  do żółtego czytnika, to ten najprawdopodobniej obie odrzuci.  To dlatego, że urządzenie nie potrafi rozpoznać,  której karty chcesz użyć w danej chwili. Dlatego, jeżeli masz więcej niż jedną kartę zbliżeniową (kartę Oyster, kartę płatniczą lub przepustkę do pracy), wybierz tę, którą zamierzasz opłacić przejazd i tylko ją przystaw do czytnika.

Dlaczego warto korzystać ze zbliżeniowej karty płatniczej?

  • jest to tańsza opcja niż płacenie gotówką
  • jest to po prostu bezpieczniejsze - Twoja karta jest chroniona przez bank, który ją wydał, na takich samych zasadach, jak podczas korzystania z tej formy płatności np. w sklepie. 
  • jest to sposób szybki i prosty - np. nie trzeba wprowadzać numeru PIN

Poza tym jest to alternatywny sposób zapłaty dla Oyster, gdy:

  • nie masz wystarczających środków na karcie Oyster i nie masz czasu, żeby ją doładować,
  • zapomniałeś karty Oyster.

Turyści do poruszania się po angielskiej metropolii nie będą musieli stać w kolejkach, aby najpierw zapłacić za kartę Oyster, a potem zasilać takową kartę, tylko będą mogli używać swoich rodzimych zbliżeniowych kart płatniczych.

Oyster a karta zbliżeniowa:

Chociaż płatnicza karta zbliżeniowa działa na podobnych zasadach do Oyster, to są pewne istotne różnice:

  • do karty nie możesz dodać biletu okresowego Bus i Tram Pass oraz Travelcard
    („Travelcard season tickets”),
  • zbliżeniowe karty płatnicze nie są akceptowane w zabytkowych autobusach, które poruszają się np. na trasach 9 i 15.

Transport for London (TfL) akceptuje wszystkie karty zbliżeniowe wydane przez brytyjskie banki, a więc: American Express, MasterCard, a także Visa credit i Visa debit.

Niektóre zagraniczne karty mogą nie być akceptowane w londyńskich środkach transportu, dlatego przed użyciem lepiej sprawdzić to w swoim banku.

Żółty czytnik

Aby zapłacić za przejazd , należy za każdym razem rejestrować przejazd przykładając kartę do żółtego czytnika przy wsiadaniu. Rejestracja karty zostanie potwierdzona zapaleniem zielonego światła oraz pojedynczym sygnałem dźwiękowym.

Gdzie szukać dodatkowej pomocy?

• Więcej informacji jest dostępnych na stronie: Transport for London,
• Informacji można zasięgnąć  również pod numerem Tfl: 0343 222 1234.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (11)


~Czytelnik

Wiele tracą na tych kartach-normalny turysta nie wie jak to kupic,jak to uzyc/Oyster/ i wybiera TAXI........

~Ser

Turysci z obawy przed wysoka prowizja za tranzakcje miedzynarodowe nie uzywaja kart zblizeniowych

~Czytelniczka

A jak to jest w trakcie kontroli, jesli kupilam przejazd karta zblizeniowa? Przy oyster nie ma problemu, kontroler przyklada do czytnika i i po sprawie, a jak z karta? Czy karta nadal bedzie bezpieczna, skad bedzie wiedzial czy zaplacilam karta za przejazd?

Made in poland

Karta zblizeniowa sprawdzana jest tak samo jak Oyster - kontroler przyklada do czytnika i wszystko wie :-) wielokrotnie mialem tak sprawdzane i nie bylo zadnego problemu

~Robson

A czy w przypadku płatności zbliżeniowo kartą płatniczą trzeba odbić kartę przy wysiadaniu ?

Pozdrawiam,
RP

Do Robsona

W autobusach dotykamy kartą tylko podczas wsiadania do pojazdu. W metrze natomiast zbliżeniową kartą posługujemy się dokładnie tak jak w przypadku "oysterki", a więc dotykamy prze wejściu d stacji oraz wychodząć.
TFL na swojej stronie tak to wyjaśnia:
Using your contactless payment card
Just touch your card flat on the yellow card reader when you enter and leave a station. Remember that on buses and trams you only need to touch in.

~Turysta:)

Będę pierwszy raz w Londynie z rodziną... Jeśli chcę zapłacić za przejazd, za 3 osoby zbliżeniowo to czy mogę zrobić to jedną kartą zbliżając ją 3 razy? Jak wtedy rozliczany jest max. koszt przejazdów za cały dzień?
Pozdrawiam
RK

~Robal

Odpowiedzcie proszę na pytanie @turysty - też jestem ciekaw jak zapłacić jedną kartą zbliżeniową za 2-3 osoby

Do Turysty i Robala

Kartąz bliżeniową można płacić tylko za przejazzd jednej osoby.

~Ml;)

Aby zweryfikować stan pobranych środków kartą zbliżeniową można zarejestrować się na stronie przewoźnika i tam widać kiedy i ile pobrało, a kiedy już działa ogranicznik. Można też tą drogą zweryfikować, czy karta polskiego banku będzie akceptowana - przy rejestracji trzeba ją podać i jest od razu weryfikowana.
Nie wiem tylko, czy rejestracja innej (drugiej) karty osoby dorosłej na dane dziecka (np. 12 lat) da nam możliwość kasowania za przejazd za dziecko - jeśli ktoś już to eksperymentował (najlepiej z kontrolą kanara) to czekam na wieści

~Jack

Jeśli mam bilet papierowy na autobus, to trzeba go kasować po wejściu do autobusu?

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama