Kara za rozmowę przez telefon podczas jazdy autem

16 kwietnia 2019, Londynek.net 300
Kara za rozmowę przez telefon podczas jazdy autem
Kary za rozmowy przez telefon trzymany w dłoni podczas jazdy w UK są surowe. (Fot. Thinkstock)

Wielka Brytania zaostrza kary dla kierowców, którzy rozmawiają w czasie jazdy przez telefon komórkowy bez zestawu głośnomówiącego.

Za rozmowę przez komórkę bez słuchawki, wysyłanie i czytanie SMS-a, bądź e-maila od 1 marca 2017 roku wynosi 200 funtów i sześć punktów karnych.

To połowa limitu, ponieważ w Wielkiej Brytanii uzbieranie już dwunastu punktów jest równoznaczne z utratą prawa jazdy. Zatem przyłapanie na rozmowie przez komórkę dwa razy może skończyć się utratą prawa do prowadzenia auta.

Rekordowa liczba kierowców łamie przepisy


Skala zjawiska wymyka się spod kontroli. Policjanci zatrzymują 47 kierowców rozmawiających przez komórkę w czasie jazdy w ciągu jednej godziny.

National Police Chiefs' Council (NPCC) podaje, że tylko w okresie od 23 stycznia 2017 roku do 29 stycznia 2017 roku drogówka wręczyła 7 800 mandatów za rozmowę przez trzymaną ręką przy uchu komórkę podczas prowadzenia auta.

W tym samym  tygodniu mundurowi wystosowali również setki pouczeń i skierowali 69 spraw do sądu.

Z sondażu firmy RAC wynika, że 31% kierowców w Anglii i Walii rozmawia przez telefony komórkowe w czasie jazdy, podczas gdy w 2014 roku robiło tak tylko 8%.

 Donosy na kierowców

Policja zachęca do współpracy wszystkich zmotoryzowanych i pieszych. Funkcjonariusze uważają, że donos na kierowcę łamiącego przepisy może komuś uratować życie.

  • Zakaz wprowadzono w 2003 roku.

 Wysoka kara?

Policja uważa, że przyznawane punkty karne są przez kierowców ignorowane, natomiast znaczna kara finansowa będzie postrzegana jako skuteczny środek odstraszający. Nie będzie tym samym okresu karencji dla otrzymujących punkty, lecz winny zostanie skierowany prosto do sądu.

 Żródło:
Więcej informacji można znaleźć na stronie rządowej tutaj.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (3)


~Lol

Co za bzdura z tym ze punkty sa ignorowane a odstrasza kara finansowa kiedy jest dokladnie odwrotnie! Przeciez mandat mozna zaplacic i 100 razy a punkty powoduja ze po 2 razach zostajesz bez prawa jazdy na kilka lat. Co za durny tekst.

~Marcel

Zgadzam się z przedmówcą, jest to totalna bzdura, nie od dziś wiadomo, że niektórzy mają gdzieś to ile razy mandat zapłacą, byleby nie dostać punktów, bo nazbieranie ich w zbyt dużej ilości grozi zaczęciem zdrowego trybu życia czyli przesiadką na rower, ewentualnie hulajnogę... Szukając podobnych artykułów znalazłem dość ciekawy w którym autor doradza jak uniknąć takich mandatów http://babazakierownica.pl/uniknac-mandatu-dzwonienie-jazdy-samochodem/ Polecam zapoznanie się z nim, bo jest dość ciekawie napisany.

~Lucy

technika pomaga I wykancza,choroby,wypadki przez te telefony,prowadza samochod,rozmawaja przez telefon I wylaczaja myslenie,bus Pultusk-Warszawa,pelno ludzi a kirowca rozmawia przez mobilka,dopiero gdy zwrocono mu uwage to przestal,100 funtow to zadna kara,powinno byc 1000,

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama