Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Jak stworzyć wyróżniający się list motywacyjny?

Jak stworzyć wyróżniający się list motywacyjny?
Upewnij się, że list odzwierciedla Twoją osobowość, umiejętności i doświadczenie. (Fot.Thinstock)
Jeśli wysyłasz swoje CV do potencjalnego pracodawcy, powinieneś zawsze upewnić się, że aplikacja (application) zawiera list motywacyjny (covering letter).
Reklama
Reklama

W większości przypadków pracodawca będzie przeglądał o wiele więcej aplikacji niż tylko Twoją i dobrze napisany list motywacyjny może zadecydować o tym, czy Twoja aplikacja znajdzie się po stronie "odrzucone" czy "zaakceptowane".

Dokument ten jest obok CV wymagany przez większość pracodawców jako warunek przyjęcia do procesu rekrutacyjnego na stanowisko pracy.

Doskonałe narzędzie

Upewnij się, że list odzwierciedla Twoją osobowość, umiejętności i doświadczenie. Traktuj covering letter jako kolejne narzędzie w promocji i prezentacji swojej osoby ewentualnym pracodawcom. Pracodawca średnio poświęca około 20 sekund na każdego aplikanta, spraw więc, by to właśnie Twój list przyciągnął jego uwagę.

Jeśli masz do wypełnienie formularz aplikacyjny, niekoniecznie musisz także pisać list motywacyjny. Jednak w każdej innej sytuacji powinien on być częścią aplikacji.

Jednym z głównych elementów, jakie muszą pojawić się w liście, jest wyjaśnienie, dlaczego starasz się o wybraną posadę. Bez względu na to, czy masz odpowiednie wykształcenie i doświadczenie zawodowe, w tym miejscu masz wyjaśnić to, dlaczego dane stanowisko jest dla Ciebie atrakcyjne.

Każdy list motywacyjny powinien być adresowany do konkretnego pracodawcy, pasować do posady. Cokolwiek zdecydujesz umieścić w liście, musi być związane z posadą, o jaką się ubiegasz.

W jednym z paragrafów powinieneś wykazać się swoim doświadczeniem na polu zawodowym. W kilku zdaniach musisz podkreślić, które z do tej pory wykonywanych zadań będą procentować w przyszłej pracy.

 Zdolności

Oprócz opisu wykształcenia, wyszczególnienia szkoleń i przedstawienia doświadczenia zawodowego, warto również wspomnieć o swoich zdolnościach i zainteresowaniach, wszystkim, co w jakiś sposób związane jest z posadą, o którą się ubiegasz.

 Języki obce

Jeżeli posługujesz się  językami obcymi poza angielskim, zrobiłeś kurs BHP, wiesz jak udzielić pierwszej pomocy lub przeszedłeś kurs menedżerski, nie zapomnij umieścić takich informacji w Twoim liście motywacyjnym. Jeżeli ogłaszana posada wymaga elastyczności i łatwego dostosowywania się do różnych sytuacji, to różnorodność Twoich doświadczeń i kwalifikacji na pewno zrobi na pracodawcy wrażenie.

Chcesz wiedzieć więcej i liście motywacyjnym? Zajrzyj na stronę rządową tutaj.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.12.2021
  GBP 5.4021 złEUR 4.5934 złUSD 4.0653 złCHF 4.4165 zł
  Reklama