Menu

Jak czytać skróty w ofertach turystycznych?

Jak czytać skróty w ofertach turystycznych?
Jak nie zginąć w gąszczu symboli turystycznych? (Fot. Getty Images)
Wakacje last minute? Krótki wypad na weekend? Jak nie zginąć w gąszczu skrótów turystycznych? HB, NNW, TRPL - nie wszyscy wiedzą, co dokładnie oznaczają. Warto się z nimi zapoznać, aby uniknąć niespodzianek.
Reklama

Korzystając z  internetu lub przeglądając oferty biur turystycznych, nie zawsze jesteśmy w stanie odczytać zaszyfrowane skrótami adnotacje dotyczące danej wycieczki. Dlatego przed podróżą warto zapoznać się z niektórymi bardzo istotnymi skrótami, które decydują o jakości i cenie oferty, czyli mówiąc najprościej o udanym wypoczynku.

WYŻYWIENIE:

BO - Bed Only lub RO Room Only - Zakwaterowanie bez wyżywienia

BB - Bed & Breakfast - Dosłowne tłumaczenie tego skrótu to łóżko i śniadanie, czyli posiłek zawarty w cenie to śniadanie. Najczęściej w takim wypadku śniadanie serwowane jest w postaci szwedzkiego stołu, jednak czasami zdarzają się także tzw. śniadanie kontynentalne.

HB - Half Board - Częściowe wyżywienie. Skrót oznacza, że w cenie zawarte są 2 posiłki: śniadanie oraz, w zależności od hotelu, obiad lub obiadokolację (podawaną zwykle ok. godziny 17-19).

FB - Full Board - Zakwaterowanie z pełnym wyżywieniem, czyli trzema posiłkami dziennie: śniadaniem, obiadem i kolacją.

AI - All Inclusive - Czyli wszystko w cenie. W tym przypadku wiele zależy od kraju i klasy hotelu. Zawsze można natomiast  liczyć na co najmniej pełne wyżywienie, choć często serwowane są dodatkowe przekąski. Zazwyczaj w cenie zawarte są  również napoje chłodzące, a czasem regionalne napoje alkoholowe.

Super All Inclusive (SAI) lub Ultra All Inclusive (UAI) - Czasem spotykana kategoria, która jest rozszerzeniem All Inclusive o zawarte w cenie między innymi: alkohole importowane, dostęp przez całą dobę do kilku restauracji.

Szwedzki stół (bufet szwedzki) – sposób serwowania posiłków w hotelach (rzadziej restauracjach), polegający na udostępnieniu gościom kilkunastu potraw, z których mogą, według własnych upodobań, ułożyć pełny posiłek. Korzystający ze szwedzkiego stołu mogą zazwyczaj najeść się do woli za zryczałtowaną kwotę.

Śniadanie kontynentalne - składa się zazwyczaj lekkiego zestawu kilku niezbędnych elementów śniadania, tj. bułeczki, dżemu, sera, wędliny, herbaty i kawy.

ZAKWATEROWANIE:

Standard hotelu (gwiazdki):

* podstawowo wyposażone, skromne hotele klasy turystycznej,
** hotele klasy turystycznej, funkcjonalnie wyposażone, oferujące skromne posiłki,
*** hotele klasy średniej z dobrym standardem świadczonych usług, funkcjonalnie wyposażone,
**** komfortowe hotele o wysokim standardzie i profesjonalnej obsłudze, z wyszukanymi daniami ,
***** hotele luksusowe oferujące komfortowo wyposażone pokoje, dyskretną obsługę, restauracje kuszące najbardziej wyszukanymi daniami, najwyższy międzynarodowy standard świadczonych usług.

Informacje dodatkowe dotyczące zakwaterowania:

Deluxe -  hotele oferujące obsługę na najwyższym poziomie, eleganckie otoczenie i wyszukane dania

HV1 - kompleksy hotelowe, zazwyczaj w postaci  jedno- lub dwu-piętrowych budynków, polecane dla gości lubiących aktywny wypoczynek. Odpowiadają standardowi hoteli 4-5*

HV2 - kompleksy hotelowe, zazwyczaj w postaci jedno- lub dwu-piętrowych budynków, polecane dla gości lubiących aktywny wypoczynek. Odpowiadają standardowi hoteli 3-4*

Hostel  - schronisko oferujące noclegi za niewielkie ceny, szczególnie polecane studentom

Mobile home  -  przyczepa kempingowa

SGL - pokój jednoosobowy

DBL - pokój dwuosobowy

TRPL - pokój trzyosobowy

Extra Bed - dostawka

Bungalow - jednokondygnacyjny dom z werandami

Uwaga: Powyższe opisy nie wszędzie są respektowane, bywa, że właściciel hotelu dokonuje zawyżonej oceny obiektu.

  Komentarze
  • Londynek
   12 października 2017, 14:19

   A gdzie ejst odróżnienie 2 osobowego na DBL i TWIN?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 15.01.2021
  GBP 5.110 złEUR 4.548 złUSD 3.747 złCHF 4.222 zł
  Reklama