Dyskryminacja ze względu na płeć w UK

27 lutego 2019, Londynek.net 300
Dyskryminacja ze względu na płeć w UK
To karalne, jeśli ktoś dyskryminuje drugą osobę ze względu na płeć. (Fot. Getty Images)

Gorsze traktowanie w pracy ze względu na płeć jest niezgodne z prawem. Dowiedz się więcej na temat swoich praw i tego co robić, jeśli uważasz, że padłeś lub padłaś ofiarą dyskryminacji.

Prawo ma na celu stworzenie wyrównanych szans na rynku, tak aby ludzie byli zatrudniani, wynagradzani, szkoleni i awansowani tylko ze względu na swoje umiejętności, możliwości i sposób wykonywania swojej pracy.

Zgodnie z ustawą o dyskryminacji ze względu na płeć z roku 1975, dyskryminowanie pracownika ze względu na jego płeć lub stan cywilny jest niezgodne z prawem. Niezgodne z prawem jest też dyskryminowanie pracownika przez to że miał, ma lub zamierza poddać się procesowi zmiany płci. To znaczy osoby, która pod opieką lekarza zmienia swoją płeć.

Dyskryminacja może być “bezpośrednia" lub “pośrednia", umyślna lub przypadkowa. Jeśli ktoś jest pokrzywdzony w pracy ze względu na swoją płeć lub stan cywilny, jest to niezgodne z prawem, w związku z czym pracodawca powinien zaprzestać takich praktyk.

Prawa dotyczące dyskryminacji ze względu na płeć dotyczą niemal wszystkich pracowników (kobiety i mężczyzn) i wszystkich rodzajów organizacji na terenie WB.

 Równe zarobki

Według ustawy o równych zarobkach z roku 1970, wypłacanie różnych wynagrodzeń kobietom i mężczyznom za wykonywanie tej samej pracy jest niezgodne z prawem; dotyczy to również pracy uznanej przez pracodawcę za podobną lub pracę o tej samej wartości.

Różne rodzaje dyskryminacji ze względu na płeć

Dyskryminacja ze względu na płeć jest niezgodna z prawem na wszystkich płaszczyznach dotyczących zatrudnienia. Prawo jest ważne od momentu rekrutacji, przez warunki zatrudnienia i pracy, wynagrodzenie i zasiłki, status, szkolenia, awansy i możliwości przeniesienia aż do zwolnienia i redukcji.

Jednak w niektórych przypadkach praca może być oferowana tylko osobom konkretnej płci, ze względu na tzw. "naturalne kwalifikacje do wykonywania zawodu". Jako przykłady można podać:

  • niektóre zawody dotyczące szkół męskich/żeńskich
  • niektórych zawodów opieki społecznej
  • posad aktorskich które wymagają mężczyzny/kobiety

Rodzaje dyskryminacji

Istnieją cztery rodzaje dyskryminacji:

  • Dyskryminacja bezpośrednia - odmienne traktowanie ze względu na płeć, stan cywilny lub zmianę płci (np. większe wypłaty dla mężczyzn niż kobiet za wykonywanie tej samej pracy, awansowanie kogoś samotnego zamiast osoby zamężnej/żonatej z lepszymi kwalifikacjami, lub zwolnienie kobiety za bycie w ciąży lub chęć założenia rodziny)
  • Dyskryminacja pośrednia - stawianie kogoś w niekorzystnej sytuacji ze względu na pewne zasady (np. ustalanie minimalnego wzrostu, co może dyskryminować większość kobiet, lub odmowa zatrudnienia na pół etatu bez podania przyczyny)
  • Nękanie - obrażanie lub zachęcanie/pozwalanie innym pracownikom na takie zachowanie (np. robienie seksistowskich uwag lub gestów, pozwalanie na rozprowadzanie niedwuznacznych materiałów, lub nadanie komuś potencjalnie obraźliwej ksywki ze względu na płeć tej osoby)
  • Prześladowanie - traktowanie kogoś nie fair ze względu na złożenie przez tą osobę zażalenia o dyskryminacji (np. zabranianie udziału w szkoleniach, podejmowanie nieuczciwych działań dyscyplinarnych lub wykluczanie z udziału w imprezach towarzyskich)

Pracodawcy którzy nie powstrzymają swoich pracowników przed dyskryminacją ze względu na płeć, sami postępują niezgodnie z prawem.

Czym jest “działanie pozytywne”?

W niektórych okolicznościach pracodawca może wspierać lub oferować pomoc mężczyznom lub kobietom i takie "działanie pozytywne" jest zgodne z prawem o dyskryminacji.

Na przykład, pracodawca, u którego nie ma żadnej kobiety na stanowisku menedżera może zaoferować szkolenie menedżerskie tylko kobietom lub zachęcać je do ubiegania się o pozycję menedżera. Działanie pozytywne może dotyczyć tylko szkolenia i zachęty do ubiegania się o stanowisko, więc jeśli chodzi o wybór kto ma dostać awans, pracodawca musi rozpatrzyć wszystkie złożone kandydatury.

Co zrobić, jeśli jesteś ofiarą dyskryminacji?

Jeśli uważasz się za osobę dyskryminowaną ze względu na płeć, musisz o tym porozmawiać ze swoim pracodawcą, wyjaśniając przy tym co postrzegasz jako dyskryminację. Jeśli wystąpi taka konieczność, złóż pisemne zażalenie. Jeśli możesz skorzystać z usług przedstawiciela pracowniczego (np. urzędnik związku zawodowego), może to rozwiązać problem. Twój pracodawca może mieć przepisy dotyczące równych możliwości w pracy - poproś, aby Ci je pokazał.

Jeśli i to nie zadziała, możesz złożyć skargę korzystając z procedury rozpoznawania skarg. Nie możesz za to być ofiarą prześladowań za złożenie zażalenia, ponieważ jest to dyskryminacja.

Jeśli wciąż nie jesteś usatysfakcjonowany, możesz złożyć skargę do Sądu Pracy - musisz to zrobić w ciągu trzech miesięcy od daty wystąpienia dyskryminacji lub w ciągu sześciu miesięcy jeśli sprawa dotyczy nierównych dochodów. Sąd może przyznać Ci prawo do odszkodowania za bycie ofiarą dyskryminacji ze względu na płeć.

Gdzie uzyskać pomoc?

Poradnia rodzinna i poradnia i komisja pojednawcza w sprawach pracowniczych (Acas) oferują darmowe, dyskretne i bezstronne rady w zakresie prawa pracy. Możesz zadzwonić pod numer zaufania Acas helpline: 0300 123 1100 ( 8:00 -18:00 od poniedziałku do piątku)

Twoje lokalne biuro doradztwa personalnego (CAB) może udzielić Ci darmowych i bezstronnych porad. Możesz znaleźć adres najbliższego biura CAB w książce telefonicznej lub w internecie.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (3)


M K

Przyjechalam do Anglii w styczniu 2008 roku. Po dwoch miesiacach znalazlam swoja pierwsza stala prace w firmie zajmujacej sie marketingiem nieruchomosci. Znalam dobrze jezyk (studiowalam 9 lat temu w Anglii) wiec ucieszylam sie, ze tak szybko udalo mi sie cos znalezc. Po 8 miesiacach pracy zaszlam w ciaze i poinformowalam o tym pracodawce. Zwolniono mnie przez telefon w ciagu 3 dni!!! Ledwo zywa, z zagrozona ciaza zaczelam z nim walke, ktora wygralam po 7 miesiacach. Zwolniono mnie bezprawnie, co udowodnilam. Stracilam dziecko (komplikacje+stres), lecz dalam mu lekcje, ktora na dlugo zapamieta

M K

Jesli jestescie w podobnej sytuacji, nie nalezy sie poddawac. Jego nieznajomosc prawa + nieznajomosc mojego kontraktu spowodowalo, ze popelnil serie bledow za co slono zaplacil (dostalam odszkodowanie). Duzo informacji zwiazanych z przepisami prawa pracy znajduje sie na stronie organizacji ACAS: http://www.acas.org.uk z ktorej korzystalam. Bylam tylko raz u prawnika, ktory potwierdzil tylko, ze mam sprawe do wygrania. Reszte zrobilam sama. ACAS przysyla takze kopie pozwu jesli sie do tej organizacji zwrocicie. Najwazniejsze - nie poddac sie!

~Leszek

Racja!!!

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 16 lipca 2019

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.7214 zł -0.03 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2582 zł -0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.7867 zł 0.00 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.8475 zł 0.00 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.9010 zł -0.01 zł

Przelicznik walut

na
Reklama