Menu

Covid-19: Piąta transza dotacji dla samozatrudnionych w ramach SEISS

Covid-19: Piąta transza dotacji dla samozatrudnionych w ramach SEISS
Aplikuj o piątą transzę dotacji, jeśli przewidujesz, że koronawirus wpłynie negatywnie na twoją działalność. (Fot. Getty Images)
HM Revenue and Customs (HMRC), czyli Urząd Skarbowy w Wielkiej Brytanii, zaktualizował wytyczne dotyczące piątej transzy dotacji dla osób samozatrudnionych w ramach Self-Employment Income Support Scheme (SEISS). Wnioskodawcy otrzymali instrukcje, w jaki sposób powinni obliczać swoje obroty.
Reklama
Reklama

Usługa online umożliwiająca ubieganie się o piątą dotację w ramach SEISS będzie dostępna od końca lipca 2021. Wnioski można składać do końca września 2021 roku. 

Kto się kwalifikuje?

Aby kwalifikować się do piątego grantu SEISS, wnioskodawca musi spełnić wszystkie kryteria, które są wymienione w trzech sekcjach:

Sekcja pierwsza: Status handlowy i okres prowadzenia działalności

 • Wnioskodawca musi być osobą samozatrudnioną (self-employed) lub członkiem spółki osobowej (partnership);
 • Wnioskodawca musi prowadzić działalność w latach podatkowych 2019/20 i 2020/21;
 • Nie będzie możliwe ubieganie się o dotację, jeśli wnioskodawca prowadził działalność za pośrednictwem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (limited) lub trustu.

Sekcja druga: Zeznania podatkowe i zyski

 • Zeznania podatkowe za rok 2019/20 musiały zostać złożone do HMRC najpóźniej do 2 marca 2021 r.;
 • Przychody z samozatrudnienia nie mogą przekraczać £50 000, a zyski z prowadzenia działalności muszą być co najmniej równe dochodom, które wnioskodawca uzyskuje poza działalnością (chodzi o wszelkie pieniądze zarobione poza firmą, na przykład, jeśli wnioskodawca ma również pracę w niepełnym wymiarze godzin, pobiera emeryturę itp.).

Sekcja trzecia: Zadeklarowanie, że możesz ubiegać się o dotację

 • Zgłaszając roszczenie, wnioskodawcy muszą poinformować HMRC, że zamierzają kontynuować prowadzenie działalność w roku podatkowym 2021/22;
 • Wnioskodawcy muszą też zadeklarować, iż "przewidują, że między 1 maja 2021 r. a 30 września 2021 r. nastąpi znaczne zmniejszenie ich zysków z powodu wpływu koronawirusa na ich działalność".

Jak obliczyć swoje obroty?

Piąta transza dotacji różni się od poprzednich. W większości przypadków, składając wniosek, trzeba poinformować HMRC o obrotach z działalności. Na tej podstawie HMRC obliczy kwotę pomocy, jaka nam przysługuje. Obrót (turnover) obejmuje wszelkie wpływy, opłaty, sprzedaż lub pieniądze zarobione lub otrzymane przez firmę.

Aby złożyć wniosek, należy podać dwie różne wartości obrotów. Trzeba obliczyć obrót za okres od kwietnia 2020 r. do kwietnia 2021 r., a także od 2019 r. do 2020 r. lub od 2018 r. do 2019 r. HMRC porówna te liczby i obliczy wysokość finansowego wsparcia.

Ile wyniesie piąty grant?

Istnieją dwa poziomy dotacji. HMRC obliczy kwotę dofinansowania w oparciu o zmniejszenie twoich obrotów po porównaniu dwóch podanych wartości obrotów:

 • Jeśli obroty spadły o 30 proc. lub więcej, otrzymasz 80 proc. średnich zysków z 3 miesięcy twojej działalności; maksymalna kwota dotacji wynosi w tym przypadku £7 500.
 • Jeśli obroty spadły o mniej niż 30 proc., otrzymasz 30 proc. średnich zysków z 3 miesięcy działalności, maksymalna kwota dotacji wynosi wówczas £2 850.

Ważne: Dotacja ta jest traktowana jako przychód, wiec podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu.

Więcej informacji na temat rządowego programu SEISS znajduje się na stronie Support for businesses and self-employed people during coronavirus.

  Komentarze
  • $$$$$$$
   21 lipca, 12:57

   Dawać dawać jeszcze piąty będzie uuulllaaallllaaaa$$$$$

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.09.2021
  GBP 5.3827 złEUR 4.6154 złUSD 3.9337 złCHF 4.2489 zł
  Reklama