Bezpieczeństwo w taksówkach

23 lipca 2018, Londynek.net, Brak komentarzy00
Bezpieczeństwo w taksówkach
Brytyjska policja apeluje o korzystanie z licencjonowanych taksówek. (Fot. Thinkstock)

Brytyjska policja od jakiegoś czasu informuje o rosnącej liczbie przestępstw w tasówkach, które nie posiadają licencji. Dochodzi do gwałtów, napadów i kradzieży. Tragaedii można zapobiec, trzeba tylko wiedzieć z jakiej firmy taksówkarskiej korzystać i jakie środki ostrożności zachować podczas podróży.

Taksówki, które posiadają licencję można wynając natychmiast  - na postojach, na ulicy lub przez rezerwację. Prywatne samochody do wynajęcia  posiadające licencję mogą zabrać tylko te osoby, które wcześniej dokonały rezerwacji u operatora.

Najważniejsza licencja

Oba rodzaje pojazdów i ich kierowcy muszą mieć licencję, aby ich działanie było zgodne z prawem. W przypadku PHV (Private Hire Vehicle). Operator (rezerwujący przewozy) również musi posiadać licencję. Zarówno taksówka jak i PHV może przewieźć  jednorazow maksymalnie 8 pasażerów.

Jak znaleźć licencjonowaną taksówkę w Londynie.

Taksówki w Londynie muszą odnawiać licencję co rok w Transport for London. TfL  sprawdza czy samochody i kierowcy spełniają wymagane standardy. Taksówki muszą być oznakowane, z tyłu musza mieć zamontowaną tablicę z numerem licencji.

PHV w Londynie również są licencjonowane przez TfL zgodnie z ustawą o wynajmnowanie prywatnych samochodów 1998 i muszą mieć specjalny dysk na przedniej i tylnej szybie z numerem licencji.

Taksówki poza Londynem.

Poza Londynem licencjonowanie taksówek i PHV na terenie Anglii i Walii jest obowiązkiem władz lokalnych. Władze lokalne mają niemal pełne prawo ustalania standardów i decydowania o warunkach przyznawania licencji.

Władze lokalne mogą, na przykład, określić:

 • rodzaj samochodu, jakie mogą się starać o licencję;
 • wymagany kolor
 • maksymalny wiek samochody
 • rygorystyczność i częstotliwość testów samochodu (ponad testy wymagane ustawowo, których muszą przestrzegać kierowcy wszystkich samochodów)
 • czy wymagany jest taksometr
 • wymogi dotyczące ułatwienia osobom niepełnosprawnym korzystania z taksówek

Ustawodawstwo zarządzające licencjami PHV daje prawo władzom lokalnym do przyznania licencji PHV pojazdowki który:

 •  jest odpowiedniego rodzaju i rozmiaru
 • nie wygląda w sposób, który mógłby prowadzić kogoś do błędnego przekonania iż jest to taksówka licencjonowana przez Public Carriage Office w Londynie
 • jest w dobrym stanie technicznym
 • jest bezpieczny
 • jest wygodny

Jak sprawdzić, czy kierowca posiada licencję?

Aby przyznać licencję PHV lub taksówce, władze muszą się upewnić, że osoba ubiegająca się o przyznanie licencji nadaje się do takiej pracy. Władze lokalne decydują które elementy wziąć pod uwagę przyznając licencję, jednak podczas podejmowania decyzji pod uwage biorą zwykle:

 • karalność uprzednią
 • znajomość terenu i map
 • stan zdrowia
 • wyniki specjalnego egzaminu z jazdy (istnieje specjalny test dla kierowców taksówek/PHV, ułożony przez Driving Standards Agency).

Kierowcy taksówek i PHV noszą zwykle odznakę z numerem swojej licencji.

Składanie zażalenia na taksówkę lub PHV

Jeśli doświadczyłeś jakiegoś problemu z zachowaniem kierowcy taksówki lub minicaba lub uważasz że pojazd nie posiada licencji, natychmiast to zgłoś. Pamiętaj aby spisać numer licencji samochodu (znajdziesz go na dysku lub na tablicy) oraz numer licencji kierowcy (na jego odznace).
Składanie zażaleń w sprawie taksówek. W sprawie taksówki, zgłoś zażalenie bezpośrednio do władz odpowiedzialnych: albo do Public Carriage Office w Londynie lub do władz lokalnych poza Londynem.

W sprawie PHV możes spróbować rozwiązać problem za pośrednictwem operatora, lecz jeśli nie jesteś usatysfakcjonowany wynikiem rozmowy lub podjętych przez niego działań, wtedy: w Londynie, złóż zażalenie do Public Carriage Office (PCO), a poza Londynem, złóż zażalenie do władz lokalnych - większość z nich posiada specjalne formularze zażaleniowe dla klientów taksówek, które możesz pobrać ze strony internetowej swoich władz lokalnych.

Środki ostrożności w taksówce

Taksówkarze bez licencji działają niezgodnie z prawem oraz nie przechodzą testów wymaganych przez władze do wykonywania zawodu. Nie bierz więc taksówki, jeśli:

* kierowca wydaje się być pod wpływem alkoholu
* kierowca wydaje się nie znać okolicy
* samochód wydaje się zbyt stary, aby używać go jako taksówki
* samochód jest w złym stanie

Dobrym pomysłem jest też zanotowanie numeru tablicy rejestracyjnej i licencji kierowcy i wysłanie ich smsem do znajomej osoby. Jeśli masz telefon z aparatem, możesz też sfotografować samochód.

Zawsze siedź na tylnym siedzeniu i trzymaj telefon w ręku, aby mieć do niego łatwy i szybki dostęp.


Transport for London jest w trakcie realizowania kilku pomysłów mających zwiększyć bezpieczeństwo w londyńskich taksówkach, między innymi dzięki rozmieszczeniu w mieście punktów kontroli oraz sprawdzanie licencji taksówek.

W całym Londynie jest kilka punktów kontrolnych, w których członek słóżb porządkowych sprawdza czy taksówka która ma po Ciebie pojechać posiada licencję i czy zna od operatora cel Twojej podróży. Punkty kontrolne działają tylko w kilku miejscach, wieczorami i tylko w weekendy.

Rezerwacja taksówki

Taksówki mogą być zatrzymywane na ulicy; można też do nich wsiadać na postojach i rozmawiać bezpośrednio z kierowcą, a nie z centralą. Prywatne taksówki (PHV, zwane “minicabs") zawsze muszą zostać zarezerwowane u operatora z licencją. Podczas organizowania podróży przy użyciu licencjonowanego minicaba, najlepiej ustalić cenę z operatorem, podczas rezerwacji.

Jak sprawdzić, czy taksówka jest zarejestrowana w Londynie?

Transport for London (TfL) posiada dział taksówek (Cab Unit), którego zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa pasażerom poprzez wyłapywanie taksówkowych „naganiaczy" i kierowców bez licencji. Ważne jest, abyś sprawdził czy taksówka którą masz jechać posiada licencję. TfL dysponuje bazą danych online która umożliwia wyszukanie licencjonowanych operatorów.

Możesz też wysłać SMS o treści “home" pod numer 60835, aby otrzymać SMS zawierający listę miejscowych licencjonowanych operatorów.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama