Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

WYBORY 2014: Czy już wiesz, na kogo zagłosujesz?

Już pojutrze (tj. 22 maja) w Wielkiej Brytanii odbędą się wybory do rad lokalnych i Parlamentu Europejskiego. W obu głosowaniach Polacy - jako obywatele Unii Europejskiej - mają prawo uczestniczyć. Wielu z nas się zarejestrowało, ale wciąż nie wie, kogo wesprzeć.
Reklama
Reklama

Tym, którzy wciąż się zastanawiają, kogo oznaczyć na liście, polecamy zapoznanie się z programem czterech największych partii, które walczą zarówno o miejsca w Parlamencie Europejskim, jak i w lokalnych radach.

PARTIA KONSERWATYWNA
Opowiada się za renegocjacją warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Nowe zasady współpracy mają zostać poddane pod referendum w 2017 r. Konserwatyści gotowi są pozostać w Unii, jeśli uznają nowe warunki za korzystne, a jednym z postulatów jest możliwość ograniczenia napływu imigrantów z innych krajów UE.

Partia Konserwatywna to jedna z najstarszych formacji politycznych na Wyspach. Wygrała ostatnie wybory do Europarlamentu w 2009 r., a rok później wybory do Izby Gmin. Wspólnie z Partią Liberalnych Demokratów tworzy dziś brytyjski rząd. Premierem i liderem Konserwatystów jest David Cameron.

Postulaty:
Partia Konserwatywna uznaje się za partię centro-prawicową i euroreliastyczną. Najwięcej uwagi poświęca możliwości renegocjacji warunków członkostwa w Unii Europejskiej, a jednocześnie promuje korzyści, jakie niesie udział we wspólnym rynku. Konserwatyści opowiadają się za:

  • Europą suwerennych państw, ściśle współpracujących w ramach wolnego rynku
  • utworzeniem strefy wolnego handlu przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone
  • poddaniem wszelkich zmian traktatów europejskich pod referendum
  • zmniejszeniem unijnego budżetu, w tym środków na fundusze europejskie
  • ograniczeniem imigracji do UK z innych krajów Unii Europejskiej
  • niewstępowaniem UK do strefy euro
  • pozostaniem UK poza procesem pogłębiającej się integracji gospodarczej i politycznej w Unii Europejskiej, przy czym taka integracja innych państw byłaby do zaakceptowania
  • niezacieśnianiem współpracy w ramach wspólnej polityki zagranicznej i obronnej Unii Europejskiej, kompetencje te powinny zostać zarezerwowane dla poszczególnych państw
  • rozszerzeniem Unii Europejskiej o nowe państwa, w tym kraje Partnerstwa Wschodniego (Ukraina, Mołdawia, Gruzja)

Program dalszych działań Partii Konserwatywnej wobec UE ma opierać się na przeglądzie relacji UK-UE, który zakończy się w 2014 r. Część konserwatystów uważa, że Wielka Brytania powinna natychmiast opuścić Unię Europejską, część uważa członkostwo za bardzo korzystne. Wobec podziałów we własnej partii premier uznał, że UK powinna mieć prawo decydowania, w których obszarach chce współpracować, a w których nie.

Dotychczasowa praca w Parlamencie Europejskim:
Konserwatyści mają w Parlamencie 26 europosłów (jedna posłanka przeniosła się z UKIP w lutym 2013). Zasiadają w stworzonej przez siebie grupie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Opowiada się ona za wolną przedsiębiorczością, wolną i sprawiedliwą konkurencją, minimalnymi regulacjami ze strony Unii, przeciwko pogłębianiu integracji europejskiej, za zasadą działania jak najbliżej obywateli, utrzymaniem silnych relacji ze Stanami Zjednoczonymi i NATO, kontrolą imigracji, równym traktowaniem wszystkich państw członkowskich.

Partia Konserwatywna a Polska:
W Parlamencie Europejskim Konserwatyści zasiadają wspólnie z Polakami z Prawa i Sprawiedliwości oraz Polski Razem (kiedyś Polska Jest Najważniejsza).
Wraz z otworzeniem granic UK dla Rumunów i Bułgarów na pierwszy plan wysunął się w partii postulat ograniczenia imigracji. Siłą rzeczy fala populistycznych wypowiedzi, w tym także autorstwa premiera Camerona, nie ominęła Polaków i niewielu przyjęło do wiadomości, że była to raczej wewnętrzna rozgrywka z UKIP, a nie rzeczywista niechęć do Polaków. Wspólne interesy Partii Konserwatywnej i Polski w Unii Europejskiej to polityka energetyczna, szczególnie opozycja wobec regulowania na poziomie unijnym wydobywania gazu łupkowego, a także sprzeciw wobec narzucania przywództwa w UE przez państwa strefy euro. Ostatnio do wspólnych problemów dołączyła także kwestia ukraińska.

Do kwietnia zeszłego roku przy Partii Konserwatywnej istniała grupa Conservative Friends of Poland.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.89 / 9

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 02.05.2024
GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama