Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Żegnajcie hygge i lagom. Witaj szkocki Cosagach!

Żegnajcie hygge i lagom. Witaj szkocki Cosagach!
Cosagach to nowy trend rodem ze Szkocji. (Fot. Thinkstock)
Hygge i lagom odchodzą do lamusa. Na tron wkracza nowy trend koncentrujący się wokół przytulności, a hołdujący ochronę i bezpieczeństwo oraz ciepło. Szkocka odpowiedź na skandynawskie style życia - to Cosagach!
Reklama

Można śmiało zapomnieć o skandynawskich receptach na szczęście hygge czy lagom. Wiele wskazuje na to, że szkocki trend powtórzy sukces duńskiego i szwedzkiego stylu życia.

Cosagach będzie gorącym trendem wśród odwiedzających Szkocję w 2018 roku. (Fot. Thinkstock)

Nie za dużo, nie za mało, a w sam raz – tak można w skrócie opisać credo zwolenników lagom. Ten skandynawski trend podpowiada jak osiągnąć szczęście, żyjąc w zgodzie z naturą, skromnie, niewielkim kosztem, wśród własnoręcznie wykonanych przedmiotów. Rok 2017 był lagom, który wyparł dominujący w 2016 roku hygge. 

Duński styl życia hygge był natomiast nastrojowy, wyjątkowy, pełen świeczek, rodzinnych gier i wspólnego muzykowania.

Duńska recepta na szczęście zakładała, że warto celebrować małe radości, a do codzienności dodać nieco odświętności, choćby poprzez stwarzanie przytulnego nastroju. 

Szkoci mają swoją odpowiedź na styl życia i dają jasno do zrozumienia, że Skandynawowie nie mają monopolu na przytulność.

Szkocka krajowa agencja turystyczna VisitScotland – oficjalnie wskrzesiła Còsagach.

Cosagach to miękkie dywany, pledy i ciepłe swetry. (Fot. Thinkstock)

Według VisitScotland, Szkocja jest popularnym celem turystów, którzy chcą się zrelaksować. Organizacja przewiduje, że Còsagach będzie gorącym trendem wśród odwiedzających tej rejon w 2018 roku.

Szkoci wiedzą

“Nie jest żadną tajemnicą, że pogoda w Szkocji bywa dość surowa, a momentami nawet okrutna. Zimą, kiedy szaleją śnieżyce, a wiatr uderza morskimi falami o skały, nie ma nic bardziej przyjemnego niż zwinięcie się w kłębek przed kominkiem z dobrą książką i szklaneczką grzańca na bazie whisky (hot toddy) oraz wsłuchiwanie się w dźwięki natury” - uzasadnia VisitScotland.

Jednakże, aby doświadczyć Còsagach, wcale nie trzeba skrywać się w domu pod pledem. Przyjemność tego trendu można czerpać wszędzie – w restauracji, przytulnym pubie czy urokliwym ośrodku narciarskim.

VisitScotland popularyzuje Cosagach jako antidotum na zimową chandrę, ale ten styl życia nie ogranicza się tylko do jednego sezonu w roku.

Spokojne morskie krajobrazy Szkocji, otwarte przestrzenie i wiele ciepłych i przyjaznych pubów sprawiają, że Szkocja jest idealnym miejscem, w którym można poprawić samopoczucie.

"Ciepło, miło i w połączeniu z naturą". (Fot. Thinkstock)

W dużym skrócie można więc stwierdzić, iż wyznawcy Cosagach zimą zaszywać się będą w drewnianych górskich domkach przed kominkiem albo piecem koniecznie opalanym drewnem. W ich domach będą miękkie dywany, pledy i ciepłe swetry.

Latem miłośnik Cosagach koniecznie będzie spędzać czas na lonie natury, podziwiać szkockie krajobrazy, patrzeć na przyjazne twarze ludzi i wsłuchiwać się w odgłosy natury.

Czy Cosagach się sprawdzi? Eksperci twierdzą, że podobnie jak hygge czy lagom - tak. Ludzie chcą się zrelaksować i na nowo odnaleźć, a to zapewnia szkocki trend. Co konkretnie?

1. Poczucie komfortu

Beth McGroarty, dyrektor badań w Global Wellness Institute, twierdzi, że ten "niekończący się apetyt" dla rdzennych filozofii, które koncentrują się na zdrowiu psychicznym człowieka i jego komforcie, wynika z potrzeby spokoju, ciszy i bezpieczeństwa. 

2. Poczucie przynależności

W niepewnych czasach, kiedy ludzie czują się bardziej smutni, obciążeni obowiązkami, zestresowani potrzebują mentalnego wsparcia i odstresowania.

"Mieliśmy szwedzką koncepcję lagom lub życia ukierunkowanego na uważny umiar i fascynację ikigali rodem z Japonii.

Ciepło, przytulnie, szkocko... (Fot. Thinkstock)

Filozofia ta tłumaczy przyczynę życia i sztukę połączenia. W Cosagach człowieka potrzebuje poczucia bezpieczeństwa i łączenia się z innymi - nie na Instagramie " – podkreślają eksperci.

3.Wspierająca wspólnota

Niedawne badania uczonych z Uniwersytetu Oksfordzkiego dowodzą, że im częściej ludzie jedzą z innymi, tym bardziej prawdopodobne jest, że czują się szczęśliwi i zadowoleni ze swojego życia.

"Wspólne jedzenie zwiększa więzi społeczne i dobre samopoczucie, poprawia poczucie zadowolenia i przynależności do lokalnej społeczności" - a to wypisz wymaluj właśnie Cosagach. 

Cosagach w języku gaelickim oznacza przytulny i przyjemny.Treść cytatu jest wymagana!
VisitScotland

Agencja turystyczna VisitScotland ma nadzieję, że rozpropagowanie stylu życia Cosagach przyciągnie do Szkocji jeszcze więcej turystów, którzy będą chcieli tu "podładować baterie i zresetować system".

Na brak gości region i tak nie narzeka. Turystów przyciągają do Szkocji zielone wzgórza, zamglone, skaliste góry, tajemnicze zamki i piękne wyspy.

Szkocja zachwyca krajobrazami i miejscami przepełnionymi historią. 

Czytelnicy przewodnika turystycznego "Rough Guides” w tym roku wybrali Szkocję za najpiękniejszy na świecie! Północny region Wielkiej Brytanii pokonał takie geograficzne piękności jak Wielki Kanion, włoskie miasta czy karaibskie plaże.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5.29 / 7

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 21.09.2018
GBP 4.812 złEUR 4.293 złUSD 3.640 złCHF 3.809 zł

Sport


Reklama