Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

W tych krajach żyje się najlepiej!

W tych krajach żyje się najlepiej!
W jakich krajach żyje się najlepiej ekspatriantom? (Fot. Getty Images)
Im bardziej świat ulega globalizacji, tym łatwiej wszystkim nam wyjechać za granicę. Niezależnie od tego, czy chodzi o lepszą jakość życia, czy o większe możliwości zarobkowania, bycie imigrantem może ułatwić osiągnięcie tego, czego nie mogliśmy dokonać w swoim rodzinnym kraju.
Reklama
Reklama

InterNations, największa na świecie grupa networkingowa dla imigrantów, opublikowała swój raport Expat Insider 2019, który pokazuje, który kraj pozwoli nam w pełni rozwinąć skrzydła.

"Imigrant" brzmi zbyt ogólnie, dlatego skupmy się na "ekspatach". Ekspat - dla niewtajemniczonych - to pracownik wysłany za granicę na zlecenie firmy lub prowadzący swoją działalność z dowolnego miejsca na świecie.

Raport Expat Insider 2019 stworzono na podstawie opinii i wrażeń ponad 20 tysięcy imigrantów zarobkowych reprezentujących 182 narodowości i mieszkających w 187 krajach. Badanie trwało od 7 do 28 marca. Respondenci zostali poproszeni o ocenę 48 różnych czynników - należących do 17 podkategorii - związanych z życiem za granicą. Te 17 podkategorii jest następnie podzielonych na pięć filarów - jakość życia, łatwość osiedlenia się, praca w obcym kraju, życie rodzinne i finanse osobiste.

Tegoroczne wyniki mogą niektórych zaskoczyć. Oto kraje, w których najłatwiej się odnaleźć po wyjeździe w celach zarobkowych!

10. Czechy

Kraj ten zajął wysokie miejsce w kategorii "Perspektywy kariery i satysfakcja zawodowa", gdzie uplasował się na 2. miejscu, oraz w kategorii "Gospodarka i bezpieczeństwo pracy" (3. miejsce).

Około 84% emigrantów oceniało pozytywnie stan gospodarki Czech w porównaniu do średniej światowej wynoszącej 63%.

Czechy są również wysoko oceniane jako miejsce docelowe dla rodzin - 90% rodziców-emigrantów jest zadowolonych z życia rodzinnego, a 93% jest szczególnie zadowolonych z oferty aktywności dla dzieci.

9. Malezja

Malezja uzyskała wysoki wynik z uwagi na niewielkie koszty utrzymania, co oznacza, że większość imigrantów będzie mogła pozwolić sobie na luksusowe życie.

Jeden z respondentów ankiety z Wielkiej Brytanii ocenił, że "w Malezji istnieją możliwości zarabiania dobrych pieniędzy przy niewielkich kosztach życia".

Ekspaci ocenili także Malezję na 7. miejscu w kategorii finansów osobistych, z czego 62% twierdzi, że ich dochód gospodarstwa domowego jest "bardziej niż wystarczający na pokrycie dziennych kosztów" (średnia na świecie to 49 proc).

8. Ekwador

Emigranci w Ekwadorze są najszczęśliwsi na świecie - 86% twierdzi, że jest bardzo zadowolona z każdego aspektu życia.

Jeden z emigrantów z USA ocenił, że "życie jest po prostu prostsze i przyjemniejsze”.

Ekwador zajął trzecie miejsce na świecie pod względem kosztów utrzymania, przy czym 85% respondentów jest zadowolonych z tego czynnika w porównaniu ze średnią światową wynoszącą 47%. Opieka zdrowotna była również uważana za przystępną cenowo przez 78% emigrantów w porównaniu z 55% na całym świecie.

Największe problemy ekspatriantom w Ekwadorze sprawia infrastruktura cyfrowa - problemy z internetem i brak możliwości płatności bezgotówkowych.

7. Bahrajn

Bahrajn był na pierwszym miejscu w ankiecie w 2018 i 2017 roku, ale spadł w tym roku o sześć pozycji po nagłym spadku w kategorii "praca w obcym kraju".

Wydaje się, że emigranci są mniej zadowoleni z godzin pracy (3. miejsce w 2018 r. i 27. miejsce w 2019 r.) i bezpieczeństwa pracy (spadek z 5. miejsca na 19.).

Jeden z ekspatriantów z Indii ocenił, że przyczyną niskich wyników była "niestabilność gospodarki i brak wzrostu ekonomicznego".

Bahrajn wciąż jednak zajmuje wysoką pozycję - 93% imigrantów pozytywnie ocenia przyjazne nastawienie do rodzin z dziećmi w porównaniu do 81% na całym świecie.

Emigranci twierdzą również, że nie mają żadnych problemów z osiedleniem się w nowym kraju (2. miejsce) - 82% twierdzi, że łatwo jest osiedlić się w Bahrajnie, a 68% twierdzi, że łatwo jest im się zaprzyjaźnić z mieszkańcami.

6. Singapur

Emigranci w Singapurze są głównie zadowoleni z jakości życia (4. miejsce trzeci rok z rzędu w tej kategorii).

Infrastruktura i zaawansowanie technologiczne kraju przyczyniły sie do tego, że prawie każdy ekspatriant nie miał problemu z założeniem w swoim domu szybkiego internetu (95%, w porównaniu do średniej globalnej 75%). 98% imigrantów twierdzi, że kraj jest świetnie skomunikowany.

Ponadto, każdy respondent w Singapurze (100%) czuje się bezpieczny w porównaniu ze średnią światową wynoszącą 81% na całym świecie, co czyni go najlepszym krajem dla bezpieczeństwa osobistego.

Jedyne obszary, w których Singapur źle sobie radził, to opieka zdrowotna i koszty utrzymania - kolejno 59. i 28. miejsca.

5. Hiszpania

Hiszpania znalazła się w piątce najlepszych krajów za sprawą wysokich miejsc w wielu kategoriach.

Kraj ten zajmuje 2. miejsce pod względem najlepszej jakości życia i zajął 1. miejsce pod względem klimatu i pogody, a także mnogości opcji wypoczynku.

Około 82% emigrantów uważa, że opieka zdrowotna w Hiszpanii jest przystępna cenowo, a 86% jest zadowolonych z jej jakości.

Hiszpania całkiem nieźle wypada również pod względem kosztów utrzymania (9. miejsce).

Największe obawy imigrantów w Hiszpanii to brak perspektyw kariery (45. miejsce) i słaba gospodarka kraju (43. miejsce).

4. Meksyk

Ekspaci uwielbiają Meksyk za łatwość osiedlania się - 84% twierdzi, że czuje się jak w domu, pomimo zupełnie innej kultury. Około 92% respondentów twierdzi również, że Meksykanie są bardzo przyjaźni, a 80% uważa, że łatwo jest nawiązać z nimi znajomość.

Meksyk zajmuje również pierwsze miejsce na świecie pod względem kontaktów towarzyskich i spędzania wolnego czasu - 84%, w porównaniu do średniej światowej wynoszącej 65%.

Kraj uzyskał także wyjątkowo dobre wyniki w zakresie finansów osobistych, zajmując 4. miejsce na świecie - 78% imigrantów jest zadowolonych ze swojej sytuacji finansowej.

Meksyk nie trafił jednak na szczyt zestawienia za sprawą 54. miejsca w kategorii "bezpieczeństwo i ochrona". Dodatkowo, 36 proc. ekspatów obawia się o bezpieczeństwo swoich dzieci - to aż czterokrotnie więcej niż średnia globalna.

3. Portugalia

Portugalia zapewnia najlepszą jakość życia imigrantom (1. miejsce). Jest to również jeden z najlepszych krajów na świecie do spędzania wolnego czasu. Ponad czterech na pięciu imigrantów twierdzi, że jest zadowolonych z dostępnych im opcji spędzania wolnego czasu. Prawie każdy emigrant (95%) pozytywnie ocenia klimat i pogodę.

Portugalia zajęła także 8. miejsce w kategorii "koszty utrzymania".

Punkty ujemne kraj ten dostał za brak perspektyw zawodowych (50. miejsce) i niewielkie bezpieczeństwo (47. miejsce).

2. Wietnam

Jeszcze rok temu znajdował się na 14. miejscu, dziś jest w ścisłej czołówce.

Imigranci zarobkowi w Wietnamie są szczególnie zadowoleni z perspektyw zawodowych (68%). Około 74% stwierdziło, że są zadowoleni ze swojej pracy. Kraj ten zajął również pierwsze miejsce, jeśli chodzi o wysokość osiąganych zarobków.

Około 75% stwierdziło, że ich dochód "do dyspozycji" (po opłaceniu rachunków) jest znacznie większy niż potrzeba na pokrycie dziennych kosztów życia.

Wietnam nie znalazł się jednak na pierwszym miejscu ze względu na swoje niskie wyniki w infrastrukturze cyfrowej - tylko połowa emigrantów (52%) uważa, że na miejscu można przeżyć bez fizycznej gotówki.

1. Tajwan

Tajwan znalazł się na szczycie pod względem imponujących wyników w prawie każdej kategorii.

Kraj ten zdobył 3. miejsce, jeśli chodzi o jakość życia i 1. w przystępności cenowej opieki zdrowotnej. Również jakość medycyny jest na przyzwoitym poziomie - dobrze ocenia ją 92% ekspatów.

Kraj uzyskał także wysokie noty za bezpieczeństwo - 96% w porównaniu do 81% na całym świecie. Ekspaci chwalą sobie dodatkowo łatwość osiedlenia się na miejscu i przyjazność mieszkańców.

"Znalazłem swój dom właśnie na Tajwanie. Na tej przyjaznej wyspie odnalazłem spokój, miłość i zdrowie" - przekazał jeden z imigrantów z Kanady.

Tajwan znalazł się również w pierwszej dziesiątce pod względem finansów osobistych (6. miejsce) i perspektyw zawodowych (2. miejsce).

Jedyną przeszkodą, na jaką zwracali uwagę imigranci w tym kraju, był trudny język - 52 proc. ekspatów wskazało, że miało problemy z jego nauką. Sytuację utrudnia fakt, że język angielski na Tajwanie nie jest zbyt powszechny.

***

Ranking Expat Insider 2019 ujawnił jednocześnie najgorsze kraje do życia dla imigrantów. W tym rankingu niechlubne 1. miejsce zajął Kuwejt, a następnie Włochy (2. miejsce) i Nigeria (3. miejsce). 

Zdaniem ekspatów, jakość pracy i życia imigrantów jest niska również w Brazylii, Turcji i Indiach. W grupie krajów nienadających się do wyemigrowania znałazło się również Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii I Irlandii Północnej (7. miejsce) - głównie z uwagi na wysokie koszty życia, ale także nieprzyjazne nastawienie do imigrantów.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.54 / 15

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 18.03.2024
GBP 5.0343 złEUR 4.3086 złUSD 3.9528 złCHF 4.4711 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama