Menu

Użyj prostego triku, aby oszczędzić na Netfliksie, Spotify czy podróżach

Użyj prostego triku, aby oszczędzić na Netfliksie, Spotify czy podróżach
Jeden prosty trick pozwoli Ci zaoszczędzić krocie! (Fot. Surfshark)
Co byś zrobił, gdyby okazało się, że za zakupiony przez Ciebie produkt mieszkańcy innych krajów mogą zapłacić kilkukrotnie mniej? Albo w tej samej cenie otrzymają znacznie więcej? Choć pytanie to ma charakter hipotetyczny, dyskryminacja cenowa to fakt, a internetowi giganci od lat uprawiają odmienną politykę cenową dla każdego kraju. Na szczęście dziś bardzo łatwo bronić się przed tym zjawiskiem!

Jako Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii automatycznie stajemy się częścią jednego z najzamożniejszych rynków świata. I doskonale wiedzą o tym wszystkie światowe sklepy oraz internetowi giganci. Przeciętny dochód mieszkańca UK jest wyższy niż np. mieszkańca Polski czy Indii - oznacza to, że klienci z UK zapłacą znacznie więcej za taki sam produkt czy usługę. Po prostu ich na to stać! Stąd jednak bardzo krótka droga do dyskryminacji cenowej, która ma miejsce niemal na każdym kroku - a wszystko to za naszymi plecami.

Popularne platformy streamingowe dostosowują swoje ceny do majętności mieszkańców danego kraju. (Fot. Getty Images)

Na czym konkretnie przepłacamy?

Przykładów są tysiące, ale posłużymy się kilkoma najpopularniejszymi, aby dobrze oddać skalę problemu.

Spotify (pakiet Individual)

Cena w Polsce: 19,99 PLN (ok. 3,70 GBP)
Cena w Indiach: 129 INR (1,20 GBP)
Cena w UK: 9,99 GBP (!)

Netflix (pakiet Premium)

Cena w Polsce: 52 PLN (ok. 9,70 GBP)
Cena w Indiach: 499 INR (ok. 7,70 GBP)
Cena w UK: 13,99 GBP

Call of Duty®: Black Ops Cold War w sklepie Battle.net

Cena w Polsce: 38,99 EUR (ok. 33 GBP)
Cena w Rosji: 1819 RUB (ok. 17,90 GBP)
Cena w UK: 49,99 GBP 

Jak więc widzimy na powyższych przykładach, mieszkając w UK przepłacamy niemal za każdy produkt. Ale gry i usługi to nie wszystko. Oszczędząc można także planując wczasy!

Nie jest tajemnicą, że z geolokalizacji korzystają m.in. linie lotnicze, wyszukiwarki hotelów czy firmy wynajmujące samochody. Postanowiliśmy sprawdzić, jak to wygląda w praktyce!

Załóżmy, że chcemy wybrać się na tydzień do Barcelony. Za 7 noclegów od 10 do 17 września w hotelu Mayerling Bisbe Urquinaona dla dwóch osób zapłacimy okrągłe 700 funtów. Ale wystarczy, że zmienimy naszą lokalizację na Indie i cena tego samego pokoju, w tym samym miejscu i w tym samym terminie, magicznie spada do 661 funtów!

Podobnie wygląda sytuacją np. z wypożyczaniem samochodów czy zakupem biletów lotniczych. Kupując z UK po prostu przepłacamy!

No dobrze, ale co możemy z tym zrobić?

Jeszcze do niedawna walka z powyższym problemem nie była możliwa. Ale dziś możemy korzystać z wyjątkowego narzędzia, o którym niektórzy z Was mogli już słyszeć - VPN.

VPN to proste narzędzie, którego obsługa nie wymaga większej znajomości komputera. Pozwala ono na zmianę lokalizacji naszego komputera w taki sposób, aby "oszukać" strony internetowe - np. udawać, że znajdujemy się w Indiach, a nie w UK. Oszczędzanie jest więc w zasięgu ręki!

Korzystanie z VPN jest dziecinnie proste i poradzi sobie z nim każdy, kto potrafi obsługiwać myszkę! (Fot. Surfshark)

Obsługa VPN nie jest skomplikowana, zakładając, że wybierzemy narzędzie od odpowiedniej firmy. Najpopularniejszą i najbezpieczniejszą opcją jest VPN od Surfshark - statystyki mówią same za siebie!

Korzystając z Surfshark - jedyne co musimy zrobić, to pobrać appkę (istnieje również wersja na telefon!), zalogować się i wybrać flagę państwa, które chcemy "udawać". Chyba prościej się nie da, prawda?

Omijanie dyskryminacji cenowej to nie jedyne zastosowanie Surfshark

Działający w tle program oferuje wiele innych pożytecznych opcji, bez których trudno się obyć w dzisiejszej rzeczywistości. Warto wymienić choćby usługę CleanWeb, dzięki której nie będziemy narażeni na oglądanie niepotrzebnych reklam podczas przeglądania sieci. Chyba nikt z nas ich nie lubi. 

VPN od Surfshark dba również o nasze bezpieczeństwo w sieci. Uniemożlwia innym stronom śledzenie naszych poczynań, pilnuje, abyśmy nie byli narażeni na złośliwe oprogramowanie, a dodatkowo poinformuje nas, jeśli np. nasza skrzynka e-mailowa będzie narażona na atak hakera (Surfshark Alert).

Wyjątkową korzyścią z posiadania tego VPN jest także fakt, że "fałszując" lokalizację nie tylko zyskamy możliwość posiadania lepszych cen - otrzymamy także dostęp do globalnej biblioteki filmów i seriali z każdego miejsca na świecie. Więcej na ten temat wyjaśniamy w artykule: Jak oglądać platformy streamingowe z innych krajów?

Jednym kliknięciem myszki możemy zyskać dostęp do nielimitowanej liczby treści multimedialnych na całym świecie - włączając w to polskie produkcje lub zagraniczne filmy z polskimi napisami! (Fot. Getty Images)

No dobrze, ale ile ta przyjemność kosztuje?

I tutaj największe zaskoczenie - VPN od Surfshark jest nie tylko doskonałym narzędziem, ale również jednym z najtańszych na rynku!

Obecnie - klikając w ten link - możemy skorzystać ze specjalnej oferty, która pozwoli na cieszenie się tym VPN-em w zaskakująco niskiej cenie. Całość możemy opłacić za pomocą zwykłej karty płatniczej, Google Pay lub Amazon Pay, a nawet PayPalem bądź... kryptowalutą!

Waluty


Kurs NBP z dnia 15.10.2021
GBP 5.4083 złEUR 4.5733 złUSD 3.9413 złCHF 4.2691 zł

Sport