Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Postanowienia noworoczne: Co zrobić, aby miały szansę przetrwać?

Postanowienia noworoczne: Co zrobić, aby miały szansę przetrwać?
Jakie będą Twoje noworoczne postanowienia? (Fot. Thinkstock)
Kolejny rok to kolejna okazja, aby ustawić sobie nowe cele, zrobić coś inspirującego lub wprowadzić zmiany w życiu, które korzystnie wpłyną na nasze zdrowie. Kluczem jest jednak wytrwałość - pozytywne zmiany wpłyną na nasze życie tylko wtedy, kiedy naprawdę je wprowadzimy. Jak tego dokonać?
Reklama

Zacznijmy od tego, jak na pewno nie należy się za to zabrać. Wielu ludzi popełnia jeden zasadniczy błąd - rzuca hasło będące zwiastunem zmian, nie mając żadnego konkretnego planu, aby naprawdę coś zmienić.

Zdaniem ekspertów, ludzie, którzy chcą zmian podczas nowego roku, dzielą się na trzy grupy:

  1. tych, którzy chcą zmienić zbyt wiele, nie mając szans na powodzenie
  2. tych, którzy tak naprawdę nie chcą nic zmienić - dla nich postanowienia są formą "życzeń", które "wypada mieć"
  3. tych, którzy mają sensowne postanowienie, ale nie wiedzą, jak je wprowadzić w życie.

Czy warto stawiać sobie zatem cele na Nowy Rok? A jeśli tak, jakie postanowienia mają szansę przetrwać dłużej?

Małe kroki prowadzą do wielkiego celu

Jaka jest najmniejsza zmiana, jakiej mógłbyś dokonać? Wyobraź sobie coś małego, co mogłoby zmienić przebieg twojego dnia. Porcja warzyw do każdego lunchu? Zjedzenie codziennie jednego owocu? Nauka relaksujących technik oddychania? Spacer raz w tygodniu? Używanie nici dentystycznej? Pięć przysiadów każdego poranka? Szklanka wody po przebudzeniu się? Kładzenie się spać 15 minut wcześniej niż zazwyczaj?

Ludzie mają tendencję, aby tworzyć sobie skomplikowane i nieosiągalne postanowienia. Bądź mądrzejszy i zrób coś niewielkiego, co naprawdę może się sprawdzić. Z czasem zrozumiesz, że to właśnie małe kroki prowadzą do wielkich osiągnięć.

Chcesz osiągnąć więcej? Dodawaj jedną małą zmianę co miesiąc. Dzięki temu po roku zobaczysz, jak bardzo zmieniło się twoje życie.

Każdy kolejny rok napawa optymizmem... (Fot. Thinkstock)

Miej frajdę

Nie zmusza się do robienia rzeczy, których nie lubisz. Postanowienia związane ze zdrowiem i samopoczuciem często są nudne i trudno się do nich zmotywować. Zamiast zmuszać się do nich, spróbuj znaleźć sobie nowe hobby, które pozwoli ci osiągnąć podobny cel. Chcesz zrzucić parę kilo? Zapisz się na lekcje tańca, znajdź nowy, ekscytujący sport, naucz się wspinaczki lub spróbuj jazdy konnej. Sam fakt odchudzenia się nie może być celem samym w sobie, bo z góry skazany jest na porażkę.

Podobnie sprawa ma się z dietą. Zamiast mówić sobie: od teraz będą jeść tylko zdrowo, zainwestuj w zabawną książkę kucharską lub załóż sobie, że co miesiąc wypróbujesz nowy przepis z internetu. Możesz również podejść do tego tematu w formie zabawy i np. zorganizować sobie wieczorne gotowanie z dziećmi.

Nie bądź dla siebie surowy

Zamiast mówić, czego nie będziesz robił, załóż, że coś będziesz robić. Kup sobie nowy materac, skorzystaj z usług profesjonalnego trenera fitness czy kup nowe naczynia do kuchni.

Ważne jest, aby traktować się należycie i dodać odrobiny luksusu do codziennej rutyny. Tym sposobem można osiągnąć naprawdę wiele. Chcesz jeść zdrowiej? Zainwestuj w slow cooker i plastikowe pojemniki. Tego rodzaju zakupy dadzą ci nowy zastrzyk energii, aby próbować nowych rzeczy i wspomogą cię w twoich celach.

Myśl, później działaj

Czasami ustalamy sobie konkretne cele, nie rozumiejąc jednak co za nimi stoi. Chcesz nie pić alkoholu cały styczeń, ale pozostałe 11 miesięcy nie będziesz mieć żadnych oporów. Dlaczego nie podejść do tego psychologicznie i po co ograniczyć się jedynie do miesiąca?

Zrozum swoje motywacje. Zamiast alkoholu, nagradzaj się - słodyczami, fast-foodem raz w miesiącu czy pizzą. Podobnie może być z chęcią uczęszczania na siłownię - motywacji prawdopodobnie starczy ci jedynie do końca stycznia. A co, jeśli poprawisz zamiast tego swoją higienę snu, spróbujesz medytacji i zaczniesz jeść warzywa? Tego rodzaju postanowienie łatwiej utrzymać cały rok.

Zamiast próbować różnego rodzaju akcji w styczniu, wykorzystaj ten miesiąc do tego, aby zastanowić się, co możesz zrobić w kolejnych 11 miesiącach. Pomyśl o tym, co powstrzymuje cię przed wprowadzeniem zmian na cały rok. Rozumiejąc samego siebie, jesteś w połowie drogi do sukcesu, który odmieni twoje życie.

Zamiast zmian od 1 stycznia, poczekaj do 1 lutego! (Fot. Thinkstock)

Rób co chcesz

Czego naprawdę pragniesz? Zapomnij o trendach i modzie oraz zobowiązaniach i etykiecie - o tym, co powinieneś, a czego nie powinieneś. Nie zwracaj uwagi na to, co pomyśli partner, lekarz czy kolega z pracy. Odpowiedz sobie szczerze - co pragniesz osiągnąć?

Więcej energii do działania wieczorami? Pozbyć się bólu nóg podczas spacerów? Więcej muskułów? Lepsze samopoczucie? Dobre wyniki zdrowotne? Skup się i dobrze to przemyśl. Zrozumienie celu pozwoli ci zrozumieć, co cię motywuje. Pozwoli również na obranie drogi do jego osiągnięcia.

Załóż sobie, że przebrniesz przez to wszystko w styczniu, a zmiany wprowadzisz o 1 lutego. Nie na miesiąc, a na cały rok. Stosując się do powyższych wskazówek, twoja szansa na osiągnięcie celu znacznie wzrośnie.

Powodzenia!

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.4 / 10

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 21.09.2018
GBP 4.812 złEUR 4.293 złUSD 3.640 złCHF 3.809 zł

Sport


Reklama