Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Nowy szef dublińskiego konsulatu zachęca do integracji i aktywności

Nowy szef dublińskiego konsulatu zachęca do integracji i aktywności
Konsul Grzegorz Sala już wprowadził pewne zmiany w pracy konsulatu. (Fot. Ambasada RP w Dublinie)
Grzegorz Sala pełni funkcję kierownika Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Dublinie dopiero od kilku tygodni, jednak już zdążył wprowadzić usprawnienia w obsłudze klientów. W październiku br. od Limerick rozpocznie się seria wyjazdowych dyżurów konsularnych.
Reklama

W Dublinie jest Pan po raz pierwszy, jednak temat Wysp nie jest Panu obcy...

- Rzeczywiście, sprawy Polaków i Polonii zagranicą pozostają w obszarze mojego zainteresowania od dawna. W latach 2010-2015 pełniłem funkcję wicekonsula w Wydziale Konsularnym Ambasady RP w Londynie. Stamtąd wróciłem do MSZ, gdzie pracowałem w Protokole Dyplomatycznym oraz Departamencie Konsularnym. W lipcu br. zostałem nominowany na stanowisko w Wydziale Konsularnym w Dublinie, co uznaję za wysokie wyróżnienie i będę starał się podołać nowemu wyzwaniu.
 

W swojej długoletniej pracy dla MSZ uczestniczył Pan między innymi w budowie Centrum Informacji Konsularnej. Był Pan nawet jednym z jego pomysłodawców...

- Kiedy byłem pracownikiem Ambasady RP w Londynie zastanawialiśmy się, jak usprawnić pracę urzędu, z którego usług korzystało bardzo dużo interesantów. Chcieliśmy ułatwić dostęp do konsulatu, sprawić, by ten kontakt był prostszy i bardziej usystematyzowany. W centrali MSZ stworzony został zespół, który opracował i wdrożył koncepcję utworzenia CIK. W styczniu 2017 r. rozpoczęła się jego działalność. CIK obsługuje Wielką Brytanię i Irlandię — sądzę, że z dużym pożytkiem. Słyszę bardzo pozytywne opinie od osób, które kontaktują się z centrum.


Czy mógłby Pan przybliżyć działanie centrum?

- Jest to system informacji telefonicznej. Osoby wybierające numer podany na stronie placówki łączą się z Centrum w Warszawie. Dzwoniący ma pewność, że uda mu się połączyć z urzędnikiem i że otrzyma konkretną, właściwą informację. Są to ogólne informacje, które można znaleźć na stronach internetowych, jednak część osób woli kontakt telefoniczny z pracownikiem, którego może dopytać w razie wątpliwości. Zaletą systemu jest też to, że informacja uzyskiwana jest w krótkim czasie.


Funkcję kierownika wydziału przejął Pan od Pani Katarzyny Smoter. Jakie rady usłyszał Pan od poprzedniczki?

- Z Panią Konsul poznaliśmy się bliżej 2 lata temu i gdy otrzymałem informację, że zostałem wybrany na to stanowisko, szybko się skontaktowaliśmy. Było nam miło, że możemy sobie przekazać obowiązki. Pani Konsul przekazała mi dobre wiadomości w kwestii tego, na jakim etapie są różne sprawy i w jakim kierunku należy je procedować.


Jakie najważniejsze cele zakłada Pan w swojej pracy w najbliższym czasie? Od razu nasuwa się pytanie: czy planowana jest zmiana siedziby konsulatu? Właściwie od razu po przeprowadzce, w 2007 roku, narzekano, że brakuje przestrzeni.

- Tak, istnieją takie plany. Widzimy zasadność zmiany miejsca na inne, które będą spełniały oczekiwania obywateli. Nie mogę zadeklarować konkretnego terminu zmian, bowiem tego typu procesy są czasochłonne i wymagają dużego nakładu pracy placówki i centrali MSZ. Brałem udział w realizacji projektu zmiany siedziby urzędu konsularnego w Londynie, więc mam doświadczenie w tym zakresie. W 2014 r. Wydział Konsularny Ambasady RP w Londynie zmienił swoją siedzibę na bardzo nowoczesny budynek, dużo bardziej przyjazny dla interesantów. Proces ten jest jednak wyzwaniem i na pewno wymaga bardzo dużo pracy i szeregu konsultacji.

Ważne jest dla mnie także nawiązanie współpracy z Polonią, realizacji różnego rodzaju projektów. Jestem otwarty na propozycje i pomysły. Przy okazji pozwolę sobie zaznaczyć, że do 22 września br. można składać wnioski w ramach współpracy z naszą placówką w 2018 roku. Wszelkie informacje można znaleźć na naszej stronie internetowej.

Konsul chce stawiać na integrowanie Polonii poprzez aktywność sportową. (Fot. Aneta Kubas)

Czy zmieni się coś w kwestii obsługi klientów?

- Tak, jako że większość spraw załatwianych w urzędzie dotyczy głównie kwestii paszportowych, staramy się po wcześniejszym rozeznaniu możliwości wprowadzać pewne rozwiązania, które usprawnią pracę urzędu i pozytywnie wpłyną na jakość obsługi. Podjęliśmy już decyzję o rozbudowaniu strony internetowej i o umieszczeniu bardziej szczegółowych informacji w sprawach paszportowych. Rozbudowaliśmy konkretne podstrony dotyczące każdego typu dokumentów podróży. Dodatkowo od ubiegłego tygodnia każda z zapisanych na wizytę osób otrzymuje 48 godzin przed spotkaniem e-mail z przypomnieniem oraz szczegółowymi informacjami, jakie dokumenty należy ze sobą zabrać.

Czy ma Pan w planach przywrócenie wyjazdowych dyżurów konsularnych?

- Owszem, chcemy stworzyć siatkę takich dyżurów, by konsul przyjmował także wnioski paszportowe w innych miejscowościach leżących w okręgu konsularnym i znacznie oddalonych od Dublina. Chodzi nam głównie o ułatwienie kontaktu z urzędem rodzinom, osobom niepełnosprawnym oraz chorym, które z różnych przyczyn mają ograniczone możliwości dotarcia do Dublina. W połowie października odbędzie się dyżur w Limerick, a w listopadzie w Cork. W przyszłym roku być może rozbudujemy tę siatkę wyjazdów. Informacje będą umieszczane z miesięcznym wyprzedzeniem na stronie internetowej placówki. Przypominam, że na spotkania należy się umawiać.

Przywiózł Pan z Polski także dobre wieści o konkretnych planach uruchomienia konsulatu w Irlandii Północnej.

- Rzeczywiście, została już podjęta decyzja o utworzeniu konsulatu w Belfaście. Jest on obecnie w procesie tworzenia i w ciągu najbliższych miesięcy powinien rozpocząć swoją działalność. Na pewno będzie to duże wydarzenie dla Polaków żyjących w Irlandii Północnej, ale także tych na północy Irlandii, ponieważ załatwianie spraw paszportowych w urzędach konsularnych nie podlega rejonizacji.

Polacy mogą korzystać także ze stosunkowo nowego udogodnienia, jakim jest profil zaufany. Czy może Pan przybliżyć jego funkcjonowanie?

- Profil zaufany jest formą kontaktu z administracją w Polsce. Jest bezpłatnym narzędziem, dzięki któremu można wysyłać dokumenty w różnych serwisach urzędowych. Wniosek o założenie profilu zaufanego potwierdzany jest w naszym konsulacie po wcześniejszym umówieniu się. Pozwala on na szereg czynności administracyjnych, których obywatel może dokonać bez konieczności wizyty w Polsce. Jest to duży plus i zachęcam do zakładania profilu zaufanego.

Kontakt z konsulatem po godzinach ułatwia także telefon alarmowy. Do załatwiania jakich spraw służy?

- Na telefon alarmowy dzwonimy wyłącznie w sprawach zagrożenia życia lub zdrowia — gdy konsul musi podjąć natychmiastową interwencję. Są to takie zdarzenia losowe jak na przykład wypadki, zgony. Wszystkie inne sprawy należy załatwiać w godzinach pracy urzędu. Często zdarza się, że na telefon alarmowy otrzymujemy zgłoszenia o utracie dokumentów lub prośby o informacje o wymaganych dokumentach do załatwienia określonej sprawy. Pamiętajmy jednak, że telefon alarmowy służy sprawom nagłym, niespodziewanym. Ponadto wiele informacji znaleźć można na stronie internetowej placówki.

Oczywiście chciałbym zaznaczyć, iż staramy się do wszystkich spraw podchodzić indywidualnie i je rozwiązywać. Jednak należy pamiętać, że konsulaty obowiązują przepisy i procedury.


2018 rok będzie ważnym rokiem dla Polski i Polonii na świecie. Obchodzić będziemy 100-lecie odzyskania niepodległości. Prezydent Andrzej Duda powołał niedawno komitet obchodów, a jak wyglądają przygotowania w Irlandii?

- Już teraz rozpoczynamy planowanie szeregu imprez na wysokim poziomie: wystaw, koncertów, a także uczczenia rocznicy w aktywny sposób. Pojawił się pomysł organizacji biegu, co osobiście bardzo mnie cieszy, jako że sam chętnie uprawiam ten sport.
Zauważyłem, że na Zielonej Wyspie dużo osób uprawia sport o każdej porze. Widać, że jest to bardzo popularna forma dbania o zdrowie. Zachęcam Polaków do aktywnego stylu życia i mam nadzieję, że spotkamy się również przy okazji różnych imprez sportowych.

Dziękuję za rozmowę.

- Ja również i dziękuję społeczności polskiej w Irlandii za tak miłe powitanie i przyjęcie.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 2.86 / 7

Komentarze


 • Sfrustrowana
  18 kwietnia, 12:07

  Zacheca do integracji?
  Co za bzdura!
  Przed chwila skontaktowalam sie z konsulem.
  Sprawa zrzekniecia sie spadku.
  Brat umowil sie na spotkanie dzien wczesniej.
  Sprawdzilam online i nie bylo wolnego miejsca. Zadzwonilam na podany numer, nakreslilam sytuacje i zapytalam, czy bylaby mozliwosc przyjecia mnie razem z bratem.
  Pan zaczal krecic, ze nieeeeee, to innaaa spraaaaawaaaa... i za chwile powiedzial ze on teraz to jest w Waraszawie i nic nie moze zrobic. W Warszawie?!
  Od czego Wy tam jestescie?!
  Wszystkich WON!
  Jestescie dla Nas a nie my dla Was! Do wymiany! Czas na kompetentna osobe!

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 13.07.2018
GBP 4.890 złEUR 4.330 złUSD 3.724 złCHF 3.712 zł

Sport


Reklama