Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Londyn dla wtajemniczonych...

Londyn dla wtajemniczonych...
Barbican Conservatory - wyjątkowe miejsce, które warto zobaczyć... (Fot. Barbican.org.uk)
Jest w Londynie kilka zacisznych, szczególnych miejsc, o których istnieniu niewielu ma pojęcie. Mogą zachwycić ciekawą architekturą, szczególną historią, albo gamą kolorów i zapachów...
Reklama

Crossness Pumping Station

Stacja pomp nie wydaje się idealnym miejscem do zwiedzania. Jednak jeśli charakteryzuje ją piękna wiktoriańska architektura, może warto się skusić. Ukończone w 1865 roku arcydzieło przemysłowe jest obecnie zabytkowym budynkiem klasy 1. Panuje tam dziwnie wspaniała atmosfera.

V&A Cafe

Osławione na całym świecie muzeum na Kensington wyróżnia się nie tylko historią powstania, ale i ogromem niezwykłych kolekcji. Jednak nie tylko zgromadzone tam dzieła godne są polecenia. Również przylegająca do ogrodu kawiarnia, podzielona na trzy równie intrygujące części, oferuje miejsce dla tych, którzy szukają chwili wytchnienia między odwiedzaniem kolejnych sal wystawowych.

The Palm House

Jedyny w swoim rodzaju kryty „ogród tropikalny”. Jest tylko częścią najsłynniejszych ogrodów botanicznych Kew Gardens w zachodnim Londynie, ale chyba też najoryginalniejszym elementem tychże ogrodów.

St. Dunstan-in-the-East

Zbudowany w czasach Sasów kościół, jest obecnie... piękną ruiną. Budowla ucierpiała bardzo w 1666 roku, kiedy to pożar strawił większość Londynu, by ponownie stać się „ofiarą”, tym razem niemieckich nalotów. Mimo zniszczeń, miejsce zamieniło się w tajemniczy ogród, gdzie natura i architektura wspaniale się komponują.

The Barbican Conservatory

Nie jest tajemnicą, że miejsce słynie z szerokiej gamy kulturalnych rozrywek: sztuki, teatru, tańca, filmu czy spektakularnych wystaw. Nie każdy jednak wie, że jest to drugie po Kew Gardens największe konserwatorium w Londynie. Podziwiać tam można aż 1 500 różnych gatunków fauny, od tropikalnych palm po rzadko spotykane kaktusy.

The Winton Gallery w Science Museum

„Prowokująca do myślenia galeria” - jak określono ją na stronie Sience Museum, zaprojektowana została przez Zaha Hadid Architects. Wyjątkowy, wręcz futurystyczny wystrój wnętrza i zgromadzonych tam obiektów, pokazuje jak nauka ścisła, jaką jest matematyka, łączy się z każdym aspektem naszego życia. (Zdjęcie poniżej: www.sciencemuseum.org.uk)

Główne schody w Tate Britain

Chociaż przejście z jednej galerii do drugiej samo w sobie nie jest obiektem zwiedzania, jest za to szczególnym osiągnięciem z dziedziny architektury (i popularnym miejscem na zrobienie sobie „selfie”). Warto po wdrapaniu się na górę popodziwiać chwilę mozaikę biało-czarnych kafli na krętych schodach tego muzeum.

Leadenhall Market

Zagorzali fani Harry'ego Pottera rozpoznają ten świecący wiktoriański rynek jako scenerię Leaky Cauldron and Diagon Alley. Jeden z najstarszych i pięknie, wręcz drobiazgowo udekorowanych miejsc targowych w Londynie, z brukowanymi uliczkami i misternymi złoceniami fasad budynków. Wyjątkowo nastrojowe wieczorem, gdy światło lamp nadaje dodatkowego, magicznego charakteru.

Feng Shang Princess

Pływająca pagoda? I to w Regents Park? Otóż jest taka w Londynie. Na kanale, wśród zieleni, znajduje się misternie wybudowana, drewniana chińska... restauracja. Serwowane posiłki raczej niewiele różnią się od tych proponowanych w innych tego typu miejscach, ale nie da się pagodzie/restauracji odmówić wyjątkowości. Warto tam jednak trafić chociaż raz. (Zdjęcie poniżej: www.fengshang.co.uk)

Zdjęcia: Danuta Michalska

 

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5.37 / 27

Komentarze


 • Angielski Yes Please
  27 lutego, 10:56

  Oooo tak! Jestem goracym fanem Kew Gardens:) Wspaniale miejsce dla rodzin oraz okazja do przyjemnego odpoczynku w zjawiskowym otoczeniu... mozna sie wyrwac z Londynskiego molocha...:) POLECAM !

 • Gosc
  3 marca, 07:55

  Dla wtajemniczonych ?!? To sa atrakcje z przewodnika dla turystow ...

 • Mic
  3 marca, 16:20

  Zenada. Postarajcie sie troche

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 23.05.2019
GBP 4.885 złEUR 4.311 złUSD 3.870 złCHF 3.834 zł

Sport


Reklama