Londyn dla turystów. Te atrakcje cieszyły się największą popularnością w tym sezonie
Grupa Which? w swoim badaniu uwzględniła wiele różnych zmiennych, w tym popularność danego miejsca, stosunek jakości do ceny, dostępność personelu oraz łatwość komunikacji. W zestawieniu ujęto także takie informacje, jak choćby to, czy miejsce jest zatłoczone.
W tym roku liderem rankingu atrakcji bezkonkurencyjnie został Tower Bridge (a konkretniej - Tower Bridge Exhibition). Zwrócono uwagę, że wstęp na most i znajdującą się u góry wystawę kosztuje jedynie 11 funtów i pozwala na wejście do budynku oraz podziwianie panoramy miasta. W środku znajduje się także specjalna kładka wykonana ze szkła.
Na ostatniej pozycji w "Top 10" wśród stołecznych atrakcji znalazł się pałac Kensington. Była już oficjalna rezydencja Williama i Kate nie cieszy się już tak dużym "wzięciem" jak kiedyś, a turyści zwracają uwagę, że cena biletu - 20 funtów - jest wygórowana, jeśli weźmiemy pod uwagę to, co dostajemy w zamian.
Badanie ujawniło również, że nie wszystkie najpopularniejsze miejsca dla turystów na Wyspach mieszczą się w Londynie. W pierwszej dziesiątce znalazły się (odpowiednio na pozycji 9. i 10.) Fountains Abbey w hr. Yorkshire oraz Royal Yacht Britannia w Edynburgu.
W sumie w ankiecie uwzględniono 6 719 atrakcji. Zwrócono także uwagę, że wiele popularnych destynacji w stolicy nie trafiło do rankingu, choć z pewnością na to zasługują. Mowa choćby o British Museum czy Victoria & Alber Museum.
A jakie miejsca turyści odwiedzali w tym roku najchętniej?
Tower Bridge Exhibition
Jeden z najbardziej znanych obiektów w stolicy, choć często niepoprawnie nazywany London Bridge.
Tower Bridge przecina Tamizę na wschodnim końcu Londynu. Od początku swojego istnienia (1872 r.) uznawany był za arcydzieło ówczesnej inżynierii. Porównywano go ze słynną już wieżą Eiffla, zbudowaną pięć lat wcześniej.
Architektem Tower Bridge był Horace Jones, który zastosował modną wówczas konstrukcję: stalowy szkielet obłożony kamieniem w stylu neogotyckim. Tower Bridge jest mostem zwodzonym, umożliwiającym przepływanie statków oceanicznych do około 40,5 m wysokości powyżej poziomu wody.
Strona internetowa: www
Opactwo Westminsterskie
Najważniejsza, obok katedry w Canterbury i katedry św. Pawła w londyńskim City, świątynia anglikańska.
Opactwo, począwszy od Wilhelma Zdobywcy (1066), jest miejscem koronacji królów Anglii i królów Wielkiej Brytanii, z wyjątkiem Edwarda V i Edwarda VIII, którzy nie byli koronowani. Od XIII wieku opactwo to również miejsce pochówku królów i zasłużonych osób. Na terenie opactwa pochowanych jest w sumie ok. 3 300 zmarłych.
Strona internetowa: www
Tower of London
Tower of London było więzieniem, z którego podobno nie było ucieczki, ponieważ wejście było zaraz nad wodą – podpływano łódkami i tam prowadzono więźniów do celi. Więziono tu m.in. króla Anglii Henryka IV, królową Annę Boleyn, Thomasa More’a, Thomasa Cromwella, Jane Grey, żeglarza Waltera Raleigha, a w 1941 roku Rudolfa Hessa.
W swej historii budynek był fortecą, więzieniem, pałacem, a nawet służył jako zoo.
Symbolem Tower of London są kruki. Popularna legenda głosi, że dopóki na wieżach Tower będą żyły kruki, tak długo trwać będzie imperium brytyjskie.
Strona internetowa: www
Pałac Hampton Court
Pałac na południowo-zachodnim krańcu Londynu (ok. 20 km od centrum), od 1528 roku własność monarchów Anglii. Udostępniono go do zwiedzania w 1992 roku.
Chętnie odwiedzany m.in. ze względu na unikatowy układ ogrodów, który zaprojektował sam Henryk VIII, a który to istnieje do dziś. Składa się na niego m.in. labirynt ogrodowy, park rekreacyjny, park myśliwski, a także mnóstwo mniejszych ogrodów tematycznych.
Co roku na miejscu odbywają się wystawy ogrodnicze.
Strona internetowa: www
Pałac Westminsterski
Zabytkowy, neogotycki pałac będący siedzibą brytyjskiej Izby Gmin, Izby Lordów oraz urzędów z nimi związanych. Zabytek I klasy od 1970 roku, w 1987 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Jego budowę rozpoczął Knut Wielki w 1016 roku. Składa się z trzech skrzydeł. Najważniejsze pomieszczenia umiejscowione są w osi centralnej. W samym środku znajduje się Central Lobby, po obu jego stronach, w takiej samej odległości znajdują się sale posiedzeń Izby Lordów (Lords Chamber) oraz Izby Gmin (Commons Chamber). Na północnym krańcu znajduje się wieża Elizabeth Tower, określana również jako Big Ben.
Strona internetowa: www
Najpopularniejsze poza Londynem: Fountains Abbey
Dawne opactwo cysterskie w Anglii, w hrabstwie North Yorkshire, położone ok. 4 km na południowy zachód od miasta Ripon. Ruiny założonego w 1132 roku klasztoru znajdują się obecnie wraz z sąsiadującym parkiem Studley Royal Park na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Co roku klasztor odwiedza ponad 300 tys. turystów.
Strona internetowa: www
Najpopularniejsze poza Londynem: Royal Yacht Britannia
Dawny jacht brytyjskiej monarchini, królowej Elżbiety II. Był osiemdziesiątym trzecim okrętem pełniącym podobną rolę od czasu restauracji króla Karola II w roku 1660 i jednocześnie drugim noszącym tę nazwę.
Obecnie stoi, zacumowany na stałe, przy Terminalu Oceanicznym w porcie Leith, w Edynburgu.
Każdego roku jacht zwiedza ponad 250 000 osób. Na jego pokładzie odbywają się również nieliczne imprezy zamknięte dla szerszej publiczności.
Strona internetowa: www