Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Kwarantanna i zmartwychwstanie, czyli Wielkanoc AD 2020

Kwarantanna i zmartwychwstanie, czyli Wielkanoc AD 2020
Takie to dziwne święta mamy w tym roku... (Fot. Getty Images)
Może nie uda Ci się kupić białej kiełbasy ani zapasu czekoladowych jajek. Może żyjesz w strachu i masz dość obecnej sytuacji; może masz problemy finansowe, gdy święta tuż za rogiem? To masz szczęście!
Reklama
Reklama

Tak zaczęła swój felieton w New York Timesie Catherine Newman, autorka książki “How to Be a Person.”

“Dlaczego mówię o szczęściu? Ponieważ w czasie Wielkanocy celebrujemy nie tylko odnowę i odrodzenie, ale także siłę ducha, kreatywność i przebojowość. Nadzieja i życie zwyciężają nad śmiercią! To czas, by cieszyć się przynajmniej tym, że żyjemy” - stwierdza.

Tegoroczne święta będą na pewno wyjątkowe. Potwierdza to choćby fakt, że w badaniu SW Research dla portalu Rp.pl, tylko 9 proc. respondentów stwierdziło, że epidemia nie wpłynie na sposób, w jaki zamierzają spędzić Wielkanoc. 14 proc. Polaków spędzi je samotnie, a 65 tylko w gronie domowników. Nie będzie wyjścia do kościoła ani śniadania w dużym rodzinnym gronie, czyli tego, co przeważnie celebrujemy od pokoleń. Pisarka radzi jednak patrzeć na pozytywy: zamiast biegania po sklepach, gotowania dla wielu gości i zmywania gór naczyń, możemy skupić się na budowaniu więzi oraz przeżyciu duchowym. Mamy możliwość celebrowania Wielkanocy po swojemu.

Kreatywność w rytuałach

“W tym roku zachęcamy do kreatywności, jeśli chodzi o domowe rytuały. W świąteczną niedzielę możemy wstać o świcie, by podziwiać wielkanocny wschód słońca. Chrześcijanie wierzą, że właśnie wtedy zmartwychwstał Chrystus. Co więcej, może być to wspaniały moment do połączenia się z bliskimi z tej samej strefy czasowej, np. przez FaceTime” - podsuwa wielebna Molly Bosscher z St. Andrew’s Episcopal Church w Grand Rapids, Mich, USA.

Jak przekonuje Beata Borucka, prowadząca na Facebooku stronę “Mądra Babcia”, w sieci możemy zrobić o wiele więcej, niż nam się wydaje.

Jeszcze jest czas, aby wytłumaczyć bliskim działanie Zooma, Messengera, Skype’a, czy WhatsAppa. Jeśli się nie uda – zawsze zostaje telefon. Jednak to właśnie teraz jest doskonała okazja, aby zachęcić starszych krewnych do oswojenia się ze światem wirtualnych kontaktów.

Dzieci mogą porozmawiać z babcią i dziadkiem np. przez Skype... (Fot. Getty Images)

“Jak się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się ma. Kontaktujmy się wirtualnie, gadajmy, postawmy tablet czy telefony przy świątecznym stole i bądźmy ze sobą na ekranie, ale razem. Babciom i dziadkom na odległość rekomenduję wirtualne wieczory z wnukami. Przecież babcia może choćby i codziennie opowiadać bajkę na Skype, można grać ze sobą w statki czy inne gry przez łącze internetowe. Można rozegrać z wnukiem partyjkę szachów na portalach z grami towarzyskimi, a jest ich mnóstwo np. www.kurnik.pl, na którym grywam w tysiąca z 10-letnim wnukiem i w makao z sześcioletnimi bliźniakami. Tam też są gry dla dorosłych – brydż, 3-5-8, szachy, literaki, czyli scrabble, kalambury i wiele innych. Uściśniemy ich, jak się skończy wirusowa awanturka, a teraz bądźmy z bliskimi na ekranie. Ja uruchomiłam na Facebooku Mądra babcia moje wiersze dla dzieci, które nagrała z piękną recytacją jedna z naszych babć. Babcie wysyłają to wnukom na dobranoc, jako taki mały prezencik. Możliwości jest wiele, trzeba tylko wykrzesać chęci…” - podkreśla.

Inne pomysły? Najlepsze są te angażujące wszystkich członków rodziny. Można na przykład dać dziecku za zadanie zdobycie 3 faktów z życia każdego członka rodziny. Następnie zapiski odczytać przez Zooma, a uczestnicy spotkania będą musieli odgadywać, o kim mowa.

Można również poprosić starszego członka rodziny, aby zdalnie nauczył nas gotowania swojej najlepszej świątecznej potrawy, albo wybrać danie do “wspólnego” przyrządzenia.

Poczucie osamotnienia zmniejszy także przesyłanie sobie nawzajem zdjęć: z malowania jajek, gotowania, dekorowania domu, poszukiwania jajek. Jeśli mamy szczęście mieszkać blisko dziadków, można urządzić szukanie jajek w ich ogrodzie, by mogli bezpiecznie obserwować zabawę przez okno.

Dzieci również mogą wiele dać z siebie w wirtualnym świecie: przygotować piosenkę lub musical, ułożyć i udostępnić playlistę na Spotify, głośno czytać młodszym kuzynom.

Kościół na ekranach

Nieco inaczej, ale jednak można także uczestniczyć w obrzędach kościelnych. W Polsce rząd przedłużył do 19 kwietnia, a więc także na czas świąt Wielkanocy, obostrzenia, zgodnie z którymi w mszy świętej może brać udział – oprócz celeberantów – 5 osób. Episkopat Polski zachęca zatem wiernych do uczestnictwa w mszach świętych online, które będą codziennie transmitowane w telewizji, radiu i Internecie. Nabożeństwa w Wielki Piątek, Sobotę, Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny z kaplicy Cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze będzie można obejrzeć w TVP.

W większości polskich kościołów nabożeństwa odbędą się bez udziału wiernych. Niektóre parafie zdecydowały się na transmisje online mszy na Facebooku lub YouTubie. Największych sanktuaria w Polsce, które transmitują nabożeństwa online to Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze (YouTube), Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu (www.lichen.pl) Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie (YouTube).

Miejmy nadzieję, że wkrótce ta cała sytuacja, która popsuła nam święta, pozostanie tylko wspomnieniem... (Fot. Getty Images)

W Wielkiej Brytanii Kościół anglikański transmituje na żywo od rozpoczęcia obostrzeń regularnie ponad 1000 nabożeństw. Transmisja mszy z okazji Niedzieli Palmowej nadawana przez BBC Radio 4 oraz lokalne stacje radiowe przyciągnęła około 5 mln słuchaczy i widzów.

W Stanach Zjednoczonych msze wyłącznie online celebruje obecnie 93 proc. kościołów. O ile w pierwszym tygodniu marca nabożeństwa dla wiernych w świątyniach odprawiło 99 proc. zgromadzeń, to już 29 marca tylko 7 proc.

Zamiast tradycyjnego święcenia pokarmów w kościele duchowni proponują wiernym błogosławienie stołu przed wielkanocnym posiłkiem. Taki obrzęd może wykonać głowa rodziny.

Poszukajmy ludzi w sobie

Czas na kwarantannie może być czasem odpoczynku, wyciszenia się, niekoniecznie tęsknoty i cierpienia.

“Dom postrojony, żeby na pierwszy rzut oka było świątecznie, w koszyczku święconka jak zwykle, tylko nie przyniesiona z kościoła, śniadanko wielkanocne i połączenia wideo z rodzinką, pogaduszki z dziećmi i wnukami wirtualne. Ja jeszcze planuje przejrzeć w tym czasie albumy, a jest ich sporo i powspominać dawne dzieje, szczęśliwy czas. Myślę, że spędzę je mimo wszystko miło. Przynajmniej zrobię wszystko, żeby tak było” - pisze o swoich planach na stronie FB “Mądra Babcia” Iwona Kowolik.

“Domowe wypieki, tradycyjne dania na stole, ładny ubiór, rodzina na łączach, własnoręcznie wykonane dekoracje, małe niespodzianki i może gest w stronę kogoś, dla kogo te Święta nie będą łatwe” - dodaje Joanna Gessler.

Jeżeli nie sposób wyjść na zewnątrz, przyjrzyjmy się z troską, miłością, akceptacją i pokojem wewnątrz nas.

„Jeśli nie możemy wyjść do ludzi, poszukajmy tych ludzi w nas samych” - podsumowuje psycholog Urszula Struzikowska-Marynicz.

Źródła:

  • Hellozdrowie: “To, że sami spędzimy nadchodzące święta, nie oznacza, że musimy spędzić je samotnie”. Psycholożka o Wielkanocy w kwarantannie”
  • .The Chritian Post: “Most US churches planning a digital Easter, 93% gathering online amid COVID-19
  • Today.com: How to plan an Easter to remember in the middle of the coronavirus pandemic
  • The New York Times “Good-Enough Holidays”

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4 / 4

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.04.2024
GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama