Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Home Office gubi dowody?!

Home Office, czyli rejestracja w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych jest obowiązkowa dla osób, które zamierzają pracować ponad rok w Zjednoczonym Królestwie. Oprócz szeregu formalności do wspomnianego biura należy wysłać nie tylko czek na kwotę 90 funtów, ale i swój dowód tożsamości (ID bądź paszport). Ale uwaga, nie zawsze te dokumenty wracają w ręce właścicieli!
Reklama
Obowiązek rejestracji rozpoczął się w 2004 roku. Zgłoszenie winno nastąpić zaraz po podjęciu zatrudnienia, a najpóźniej w ciągu miesiąca od rozpoczęcia pracy. Nie zarejestrowanie się w ciągu pierwszego miesiąca pracy może spowodować, że będzie ona nielegalna od upływu tego terminu do otrzymania ważnego zaświadczenia o dokonaniu rejestracji. Może też doprowadzić do konieczności przerwania pracy.

Wraz z podaniem należy dołączyć pisemne poświadczenie przez pracodawcę daty rozpoczęcia pracy, dwa zdjęcia paszportowe, swój ważny paszport lub dowód osobisty i opłatę 90 funtów. Później pozostaje nam już tylko czekanie: kilka tygodni na przyznanie samego Home Office i kilka miesięcy na otrzymanie dowodu lub paszportu.

To nie żart. Prawdziwy problem pojawia się wtedy, kiedy dana osoba ma przy sobie tylko jeden z wymienionych dowodów, bo w momencie oddania go na potrzeby Home Office zostaje uwięziona w United Kingdom.

Tak jest w przypadku Oli. Młoda dziewczyna przyjechała do Zjednoczonego Królestwa, chcąc godnie żyć. Znalazła pracę – na początku stabilną, później z tygodnia na tydzień było gorzej. W końcu zrozumiała, że ten świat nie jest dla niej - chciała wracać – tylko jak, bez dowodu? Rozpoczęła się istna wojna z czasem.

Agencja obiecywała, że załatwi dokumenty, które - de fakto - były już na poczcie. Na poczcie powiedziano jednak, że paczkę z Home Office odesłano do niej do domu – w domu jej nie było. W konsekwencji Royal Mail przyznał, że dowód został odesłany do biura HO, do Londynu, w którym go i tak nie ma!

Wszyscy wiedzą, że jest przesyłka tylko nikt nie wie gdzie. Swoją drogą zdarzały się już przypadki, że z londyńskiego biura dokumenty trafiały do organów, które je wydawały, czyli do Polski (sic!).

Inny przykład, to przykład Marka. Temu chłopakowi akurat dowód został odesłany na domowy adres, niestety w ciągu kilku miesięcy Marek zdążył zmienić miejsce zamieszkania – dowód odebrał jednak ktoś inny, a odbiór pokwitował nieprawdziwym nazwiskiem. Szok! Sprawa trafiła na policję, dochodzenie jest prowadzone, ale to potrwa tygodnie, a Arek musi załatwić ważne sprawy w Anglii. Co mu pozostaje? Ambasada i tymczasowe zaświadczenie o dowodzie, później zjazd do kraju, miesięczny urlop bezpłatny i wyrobienie nowego dokumentu – same straty!

Przykładów jest mnóstwo. Na forach internetowych wiele osób dosłownie błaga o pomoc, której i tak nie uzyskuje.
Warto podkreślić, że Home Office wydaje się być niezbędny, ale nie każdy pracodawca tego wymaga, ponieważ służy on jedynie do statystyk – niczego więcej.

Dlatego dobrze się zastanówmy, jeśli posiadamy tylko jeden dokument tożsamości, zanim oddamy go w ręce pracowników HO, czy nawet w ręce naszych menadżerów z agencji, bo to jedyny dokument, przy pomocy którego możemy opuścić Anglię – „krainę mlekiem i miodem płynącą”.

Na koniec tak mała dygresja. Otóż w sprawie Oli, która do dzisiaj szuka dowodu, nasz agencyjny opiekun – powiedział, żeby się nie martwiła, bo on wyda jej zaświadczenie i da KSERO dowodu, na mocy którego przejedzie przez granicę. Nie muszę chyba komentować reakcji celników na lotnisku… [kk]
 

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 2.76 / 17

Komentarze


 • Home Office trzeba mieć
  10 listopada 2008, 07:34

  Autorko wprowadzasz czytelników w błąd, naprawdę sprawdź dokladnie jak jest, a potem pisz artykuły, bo czytają je również ci, którzy planują przyjazd na Wyspy.W celu załatwienia Home Office (WRS)wystarczy ksero dowodu tożsamości (paszport, dowod osobisty), oryginał jest potrzebny do NIN. Home Office jest potrzebny i ważny, bo dzięki niemu pracujemy legalnie, mamy prawo do skorzystania z zasilków np, rodzinnych i co najważniejsze mając NIN i Home Office mamy prawo pracować we wszystkich krajach Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, np Australia.

 • Tomasz
  10 listopada 2008, 08:04

  A ja się zgadzam z autorką-home office to największa ściema, jaka występuje w brytyjskiej biurokracji-ja na dowód czekałem pół roku!!!!!

  A co do dokumentów, to -dorgi komentatorze nie masz racji-wejdz sobie na strone home offivu, gdzie wyraźnie psize, cotrzeba załączyć doaplikacji-niestety samo ksero o staranie sie o Home Office Ci nie pomoże...

  Na szczescie mam to juz za soba:)

 • Cristobal1976
  10 listopada 2008, 09:14

  Oczywiście, to głupia rejestracja to tylko nabijanie kasy Angolom. Po jaką cholerę jesteśmy w tej zasranej unii, skoro musimy Angolom płacić haracz by legalnie tu pracować. To moja opinia na temat WRS. Sama rejestracja natomiast w moim przypadku trwała bardzo szybko- jakieś 2 tygodnie i wszystko dostałem w nienagannym stanie spowrotem. No i oczywiście tylko oryginalne dokumenty są ważne Panie/Pani ~HOME OFFICE TRZEBA MIEĆ.

 • Optymistka
  10 listopada 2008, 11:35

  Jeśli ktoś decyduje się na pracę w Anglii(czy gdziekolwiek)musi respektować przepisy tam panujące i już!Nie pasuje?No to zbierać manatki i wracać do rodzinnego kraju,a nie domagać się zmiany przepisów na takie,które będą wygodne dla wybrednych osób!6

 • Paszport tymczasowy
  10 listopada 2008, 12:00

  można sobie w Konsulacie wyrobić lub tzw. paszport na powrót do kraju (ten ostatni jest ważny tylko kilka dni, na sam przejazd, ale za to wydają go w tydzień bodaj).
  Nie Home Office (po polsku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych) ten dokument się nazywa, ino WRS (Workers Registration Scheme - Program Rejestracji Pracowników), i nie tyko na potrzeby statystyki, bo bez WRS nie ma zasiłków ani legalnego zatrudnienia. Oczywiście można też założyć własną firmę i wtedy WRS jest niepotrzebny.

 • Pytanie
  10 listopada 2008, 12:24

  Czy jesli jestem samozatrudniona osoba potrzebuje sie rejstrowac w HOME OFFICE?
  Z gory dziekuje za odpowiedz :)
  Pozdrawiam.

 • Czytelniczka
  10 listopada 2008, 12:55

  do pytanie: Jezeli jestes samozatrudniona, nie musisz sie rejestrowac w Home Office.
  Do tej/tego na samym poczatku: Sprawdz lepiej, co piszesz - Home Office nie przyjmie xero - potrzebny jest tylko i wylacznie oryginal dokumentu.

  Pozdrawiam

 • Bruceeeee
  10 listopada 2008, 14:54

  czy jak sie nie zarejestruje w home office i zamierzam pracowac 8 miesiecy w uk to dostane zwrot podatku ??

 • Czytelnik
  10 listopada 2008, 16:14

  Nie wierzę, że autorka studiowała dziennikarstwo. Jej artykuły to stek wydumanych bzdetów. Przykład:
  "Znalazła pracę - na początku stabilną, później z tygodnia na tydzień było gorzej."

 • Czytelnik
  10 listopada 2008, 17:24

  a jeśli chodzi o wyjazd np. do Australii, to niestety pomimo,że masz WRS i NIN to i tak musisz ubiegać się o wizę tak jak wszyscy inni obywatele, którzy chcą tam jechać...

 • Rezydent
  10 listopada 2008, 20:59

  a jak to jest z rezydentem ? czy oplaca sie go wyrabiac i po co to jest ?

 • Michal
  10 listopada 2008, 21:24

  z tego co wiem wchodzi ustawa o zniesieniu rejestracji w home office od przyszlego roku, wiec nie wiem czy sie oplaca to robic teraz. Fakt, ze jeszcze nie weszla.
  pozdrawiam

 • Czytelnik
  10 listopada 2008, 22:08

  czy jezeli nie mam Home Office i jestem samozatrudniony licza mi sie lata pracy?

 • Bronek
  11 listopada 2008, 10:43

  Ten sam problem, dowod wrocil dopiero po prawie pol roku po naiwnym dzwonieniu...

 • DZIENNIKARKA Z WYKSZTALCENIA
  11 listopada 2008, 10:53

  "Inny przykład, to przykład Marka" MASLO MASLANE??? DZIEWCZYNO!SLOWNIK MI SIE W KIESZENI OTWIERA GDY TO CZYTAM... ZAUWAZCIE ZE W TRZECIEJ LINIJCE MAREK ZMIENIA SIE W ARKA..


  "Temu chłopakowi akurat dowód został .." SZOK!!!! KTO TAK PISZE???!! MOJA 12-LETNIA SIOSTRA!!! ROZUMIEM ZE DZIEWCZYNA WYJECHALA Z POLSKI I WIECEJ ROZMAWIA/PISZE/CZYTA/SLUCHA PO ANGIELSKU ALE TO SA TEKSTY DO PUBLIKACJI!!!!! LITOSCI!!!!!

 • Pb
  11 listopada 2008, 12:34

  Niestety autorka ma rację w tym przypadku. W formularzu zgłoszeniowym zawarta jest informacja, że fotokopie nie są akceptowane. Jeżeli osobie, która wypowiada się pode mną udało się załatwić HO przy pomocy kserokopii, to gratuluję. Wysyłając dokumenty do HO należy pamiętać, aby wysłać je przesyłką rejestrowaną First Class (koszt niecałe 5GBP).

 • Clock
  11 listopada 2008, 12:40

  a ja akurat nie miałem zadnych kłopotów z home officem. Wysłałem aplikację z opcją żeby zrobili direct debit. Po trzech dniach od wysłania dokumentów ściągneli mi pieniądze z konta. Po tygodniu miałem paszport u siebie a dokumenty potwierdzające rejestrację dostałem po około 3-4 tyg.

 • Kinia
  11 listopada 2008, 14:46

  Ja z kolei jestem tu 5 lat ,ale Home Oficu nie mam do dzis.Na poczatku nie moglam sie zarejestrowac dlatego ,ze wiedzialm ,ze bede zmieniac prace wiecej niz raz w roku i chcialam uniknac kolejnej oplaty.teraz jestem zatrudniona w miejscu,gdzie wiem ,ze zostane dluzej niz rok ,ale minelo juz 8 miesiecy od dnia zatrudnienia ,wiec mam obawy ,ze jezeli wysle teraz papiery ,to wstrzymaja mnie od pracy ..( tak sie tez stalo w przypadku mojej znajomej ) Ja sobie na to nie moge pozwolic,ale chcialabym sie w koncu zarejestrowac.

 • Katie
  11 listopada 2008, 21:52

  Ja nie mialam zadnych problemow z rejestracja. Na zwrot ID (liczy sie jedynie oryginal, jak cos jest nie tak, to wysylaja info o tym, czego brakuje, jak stalo sie w przypadku znajomego) czekalam jakos niepelne dwa tygodnie, reszte dokumentow potwierdzajacych rejestracje po nastepnym tygodniu, czyli niepelny miesiac i mialam to z glowy:)

 • Zakrecona
  11 listopada 2008, 22:38

  HO to nic. Najlepszym przykladem angielskiej biurokracji jest Inland Revenue. Mialam ponad 2000 podatku do doplaty, bo ktos zarejestrowal mnie kilka lat temu jako osobe samozatrudniona. Cala sprawa zajela mi ponad rok! Po kilkunastu telefonicznych zapewnieniach, ze moj problem zostanie zalatwiony, nadal otrzymywalam listy z ponagleniami i doszlam do wniosku, ze trzeba bedzie pofatygowac sie osobiscie. Pierwszym problemem bylo umowienie sie na spotkanie, ale kiedy w koncu mi sie udalo i wypelnilam zeznanie podatkowe, jakims cudem moja doplata do podatku zostala zredukowana do...40p!

 • Zmieniajacy prace
  12 listopada 2008, 19:13

  do Kinia - przy zmianie pracy juz nie musisz ponownie dokonywac oplaty rejestracyjnej. wypelniasz tylko formularz z danymi nowego pracodawcy, wpisujesz swoje dane i przydzielony wczesniej numer. wysylasz to wszystko. certfikat, za ktory placisz owe 90GBP dostajesz tylko raz

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 22.05.2019
GBP 4.891 złEUR 4.310 złUSD 3.862 złCHF 3.821 zł

Sport


Reklama