Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Czy wiesz, że w Londynie...

Czy wiesz, że w Londynie...
Londyn to wyjątkowe miejsce... (Fot. Getty Images)
...jest wiele nietypowych rzeczy? Stolica Wielkiej Brytanii to miejsce pełne ciekawostek. Poznajcie niektóre z nich.
Reklama

Ruch prawostronny w Wielkiej Brytanii?

Wiedzieliście, że jest w Wielkiej Brytanii ulica, na której obowiązuje ruch prawostronny? Bardzo krótki odcinek drogi przy wejściu do Hotelu Savoy, jednego z najsłynniejszych londyńskich hoteli, rządzi się swoimi prawami. Przypuszczalnie dostosowano zasady ze względu na bezpieczeństwo pasażerów wysiadających pod Savoy Theatre, znajdującego się po prawej stronie drogi.

Ruch prawostronny w Londynie?... (Fot. Getty Images)

Rząd na uchodźstwie

Jak z historii nam wiadomo, podczas II wojny światowej nasz rząd musiał ratować się ucieczką. Londyn stał się tymczasową stolicą i siedzibą rządów nie tylko Polski, ale też Norwegii, Belgii, Holandii i Francji.

Jak umrzeć, to z rozmachem

...byle nie w budynku brytyjskiego parlamentu. W świetle prawa umieranie w Pałacu Westminsterskim jest nielegalne i podlega karze finansowej. Powodem absurdalnego dekretu jest fakt, że śmierć w tym miejscu kwalifikuje się do pogrzebu państwowego, ze wszystkimi honorami.

Big Ben to nazwa dzwonu na wieży. (Fot. Getty Images)

Big Ben, czy nie Big Ben?

Jeden z symboli Londynu to, oczywiście, wieża zegarowa Elizabeth Tower, nazwana tak w 2012 roku na cześć Elżbiety II, wcześniej zwana St. Stephen’s Tower. Natomiast Big Ben to nazwa dzwonu na wieży, który wybija godzinę.

Upadek królestwa...

Jeśli kruki z Tower of London odlecą, Korona upadnie, a Brytania wraz z nią. Tak mówi legenda. Dekret króla Karola II mówi, że w Tower of London musi przebywać przez cały czas minimum sześć kruków. Dla bezpieczeństwa w wieży trzyma się ich osiem. Oprócz osławionych ptaków znajdują się tam klejnoty koronne królowej Anglii, w tym 530-karatowy diament Cullinan na szczycie królewskiego berła.

Ach, to londyńskie metro... (Fot. Getty Images)

Underground

Londyńskie metro jest najstarszym na świecie. Pomimo angielskiej nazwy wskazującej na podziemne położenie, jedynie ok. 45% długości tras znajduje się pod ziemią. Liczące kilkanaście linii, 270 stacji oraz 402 kilometrów tras, codziennie pokonują dystans równy kilkukrotnemu okrążeniu Ziemi.

„London's burning...”

Największy pożar w Londynie wybuchł w 1666 roku. Trwał „tylko” 3 dni, ale spłonęła wówczas ponad połowa miejskiej zabudowy, w tym katedra św. Pawła. Jednocześnie pożoga położyła kres panującej wówczas epidemii dżumy.

Diabelski młyn

Jedna z największych atrakcji miasta, czyli London Eye. Wysokość 135 metrów, pełny obrót koła trwa 40 minut, powstało z 1700 ton stali. Konstrukcja, której uroczystego otwarcia 31 grudnia 1999 roku dokonał ówczesny premier Tony Blair, powstała dla uczczenia nowego millenium.

Koniecznie trzeba zobaczyć Londyn z perspektywy London Eye! (Fot. Getty Images)

Edukacja to najlepsza broń

Oxbridge, czyli Oxford i Cambridge - dwa najbardziej renomowane i najstarsze uniwersytety w Anglii. I chociaż wiedza jest najlepszą bronią w walce z ciemnotą, to de facto broni studentom nosić na zajęcia nie było wolno. Prawo “dawno przedawnione”, a dotyczyło wnoszenia na zajęcia łuków i strzał.

Najbardziej prestiżowe marki samochodów

Kojarzące się z przepychem i… grubym portfelem, najpopularniejsze marki brytyjskich aut, a wśród nich: Jaguar - wcześniej Swallow Sidecar Company, w początkowym okresie działalności sprzedawała głównie wózki boczne do motocykli.

Rolls – Royce, czyli synonim luksusu, którego prawo do nazwy marki posiada obecnie... koncern BMW. Podobnie jest też z kolejną brytyjską marką Bentley, która należy do koncernu Volkswagena. Aston Martin – po dziś dzień posiada status sportowego samochodu luksusowego i drogiego. Także w wersji coupe.

 

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.88 / 40

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.06.2019
GBP 4.757 złEUR 4.264 złUSD 3.754 złCHF 3.848 zł

Sport


Reklama