Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

10 rzeczy, których nie wiecie o Londynie

10 rzeczy, których nie wiecie o Londynie
Jakie jeszcze niespodzianki kryje Trafalgar Square?
Mieszkańcy Londynu - zwłaszcza ci z długim stażem - mają wrażenie, że znają to miasto jak własną kieszeń. Nic bardziej mylnego.
Reklama

Z pewnością kojarzymy podstawowe fakty odnośnie do tej metropolii, znamy popularne miejsca, wiemy jak najszybciej dojechać z jednego na drugi koniec miasta. Wielu z nas pamięta zamieszki na Tottenham, zamachy w metrze, 50. jubileusz panowania królowej Elżbiety. Wiemy, gdzie mieszka najwięcej Polaków, gdzie robić najtaniej zakupy, ale Londyn i tak kryje przed nami sporo tajemnic. Nie martwmy się jednak, nawet londyńczycy z krwi i kości, urodzeni w Wielkiej Brytanii, byliby zaskoczeni pewnymi faktami na temat swojego miasta.

Oto 10 faktów na temat Londynu, których większość z nas nie zna:
 

London Bridge ma długą historię.

1. London Bridge był zniszczony przez tornado

Most, który powstał w średniowieczu jako murowany, łączy dzielnice Southwark i City of London. Do 1750 roku był jedynym mostem nad Tamizą w Londynie. Kojarzy się nam z piosenką „ London Bridge is falling down“, ale czy ktoś z Czytelników wie, iż most ten uległ znacznym zniszczeniom na skutek tornado? 17 października 1091 roku drewniany wówczas most nie wytrzymał naporu żywiołu. Współczesny London Bridge istnieje od 1971 roku.

2. Sekretna linia metra

The Post Office Railway, znana także pod nazwą Mail Rail, to wąskotorowa kolej podziemna, która działała w Londynie od 1927 roku do 2003 roku. Wybudowana dla Royal Mail w celu sortowania poczty pomiędzy poszczególnymi oddziałami. Realizacją projektu zajęła się firma Underground Electric Railways Company, a całe przedsięwzięcie zostało zainspirowane podobną budowlą o nazwie Chicago Tunnel Company. Mail Rail miało tylko 8 stacji i choć zostało już zamknięte, nadal istnieje.

 

Co kryje ziemia pod Aldgate?...

3. Tysiące ciał pod Aldgate

Stacja metra Aldgate kryje mroczną historię. Została ona wybudowana na cmentarzysku, gdzie pochowano ponad tysiąc ciał ludzi, którzy zmarli na dżumę. Podczas plagi tej zakaźnej choroby zmarłych umieszczano w głębokich dołach pod ziemią, tworząc masowe groby. Dopiero robotnicy pracujący przy budowie stacji metra zaczęli natrafiać na szkielety, odkrywając przerażające żniwo, jakie niegdyś przyniosła dżuma.

4. London płonął wielokrotnie

Większość z nas kojarzy tylko tak zwany „Wielki Pożar“, który miał miejsce w 1666 roku. Wtedy to w przeciągu 3 dni spłonęło 2/3 miasta - i przy okazji szczury szerzące epidemię dżumy. Jednak nie był to ani pierwszy, ani ostatni pożar tego miasta. Źródła mówią o pożarach mających miejsce wielokrotnie, począwszy od 60 i 125 roku przed naszą erą, Londyn płonął w: 764, 768, 852, 893, 961, 982, 1077, 1087, 1093, 1132, 1136, 1203, 1212, 1220 i 1227 roku. Ostatni wielki pożar miał miejsce podczas II wojny światowej w 1940 roku i był spowodowany niemieckim bombardowaniem.

 

Pomnik Waszyngtona na Trafalgar Square stoi na... amerykańskiej glebie.

5. Pomnik Jerzego Waszyngtona stoi na amerykańskiej ziemi

W pewnym sensie jest to prawda. W 1921 roku Ameryka stała się sojusznikiem Wielkiej Brytanii. W związku z zacieśnieniem stosunków obu krajów zdecydowano się na budowę pomnika Jerzego Waszyngtona w Londynie, na Trafalgar Square. Wszyscy byli zachwyceni tym faktem - poza samym Waszyngtonem. Jego słynne słowa „nigdy nie postawię stopy na angielskiej ziemi“ zostały potraktowane z powagą i respektem. Wymyślono więc, by pomnik stanął na.... glebie z Wirginii, wysłanej specjalnie w tym celu zza oceanu.

6. Cmentarzysko deskorolek

Usytuowany pomiędzy Waterloo i Enbankment most Hungerford Bridge kryje ciekawostkę. Znajduje się na nim cmentarzysko deskorolek, które „zmarły“ po długim szczęśliwym „życiu“ na londyńskich ulicach. Początki osobliwego cmentarza miały miejsce najprawdopodobniej po tym, jak zamordowano skatera, a jego deskorolkę zrzucono z tego mostu w 1999 roku.
 

7. Ukryte rzeki

Pod londyńską ziemią ukrytych jest ponad 20 rzek. Dawniej Londyn przecinały rzeki i małe rzeczki, obecnie część z nich znajduje się pod ulicami, domami, a część z nich wyschła, lub straciła dawny bieg. Effra, jedna z rzek ukrytych pod powierzchnią, ma swoje ujście na Vauxhall i przepływa pod budynkiem M16.
W internecie można znaleźć mapy, które dokładnie pokazują bieg poszczególnych rzek, choć dawno zniknęły one z oficjalnych map, gdyż płyną pod powierzchnią ziemi.

8. Najmniejszy posterunek policji

Na Trafalgar Square znajduje się najmniejszy na świecie posterunek policji. Został on wybudowany w 1926 roku przez policję po to, by „mieć oko“ na najbardziej kłopotliwych demonstrantów. Pod koniec I wojny światowej „budynek“ miał być odnowiony, jednak na skutek protestów, pomysł został odrzucony. Obecnie posterunek nie jest używany przez policję, ale podobno służy jako schowek na szczotki, którymi sprzątacze czyszczą Westminister Council.

 

W tym domu towarowym jest (było) wszystko...

9. Stolica 7 krajów

W czasie II wojny światowej, z oczywistych powodów 6 państw europejskich przeniosło swój rząd do Londynu. W tym samym okresie rządy: Polski, Norwegii, Holandii, Belgii, Luksemburgu i Czechosłowacji zostały przeniesione do Londynu, tworząc tam miniaturę Europy w Londynie, który jednocześnie był stolicą swojego kraju.

10. Harrods sprzedawał kokainę

Do 1916 roku sprzedaż narkotyków była legalna. W luksusowym domu towarowym Harrods przy Brompton Road można było kupić „Zestaw powitalny dla przyjaciół z frontu”. Zawartość stanowiła nie tylko kokaina, ale także morfina, heroina, strzykawki i igły...

Zdjęcia: Thinkstock

 

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5.81 / 10

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 19.07.2019
GBP 4.737 złEUR 4.259 złUSD 3.785 złCHF 3.848 zł

Sport


Reklama