Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Pracownicy Ubera chcą prawa do urlopu i zasiłku w razie choroby

Pracownicy Ubera chcą prawa do urlopu i zasiłku w razie choroby
Pracownicy Ubera domagają się większych praw w związku z wykonywaną pracą. (Fot. Getty Images)
Sprawie przyjrzy się teraz londyński sąd pracy, po skardze dwóch pracowników, którzy uważają, że powinni mieć takie same warunki zatrudnienia jak inni mieszkańcy stolicy.
Reklama
Reklama

Obie wniesione przez kierowców Ubera skargi zostały złożone za pośrednictwem firmy prawniczej Leigh Day. Warto zaznaczyć, że pracownicy nie wystąpili sami w swoim imieniu, ponieważ dodatkowo reprezentuje ich związek zawodowy GMB. Związkowcy ostrzegli również, że mają jeszcze 17 innych kierowców gotowych do złożenia pozwu w tej sprawie.

Sprawa ma większe znaczenie niż może się wydawać - choć wniosek wypłynął ze strony dwóch osób, rozstrzygnięcie procesu będzie miało wpływ na tysiące kierowców Ubera w stolicy Wielkiej Brytanii.

Przedstawiciel związku zawodowego GMB Justin Bowden zapewnił, że związek chce mieć pewność, że kierowcy Ubera dostają takie same warunki zatrudnienia jak każdy innych pracownik.

Przedstawiciel firmy prawniczej Leigh Day, Annie Powell przekazała z kolei, że pozew będzie miał ogromny wpływ na życie tysięcy kierowców Ubera w Anglii i Walii, a być może nawet w innych regionach.

"Widzimy regularny spadek praw pracowniczych, firmy regularnie i bez jakichkolwiek przesłanek wymagają od pracowników samozatrudnienia tylko po to, aby nie płacić im za urlop lub uniknąć minimalnej płacy" - dodała.

To pierwszy taki przypadek na świecie, kiedy marka Uber będzie musiała podjąć kroki prawne w tej problematycznej kwestii. Do tej pory firma tłumaczyła, że jej kierowcy zawsze będą współpracować w formie samozatrudnienia i mogą pracować tyle ile chcą, sami wyznaczając sobie godziny pracy.

Gdyby pracownicy Ubera zaczęli współpracować na "normalnych" warunkach w oparciu o umowę, mieliby prawo do płatnych urlopów, zasiłków chorobowych, a dodatkowo byliby chronieni przed pomniejszaniem ich zarobku przez firmę. Ostatnia kwestia będzie przedmiotem oddzielnej sprawy w sądzie - kierowcy przygotowują już pozew, zwracając uwagę, że Uber bezprawnie przejmuje część ich dochodu w przypadku otrzymania skargi ze strony klienta.

W stolicy Wielkiej Brytanii pracuje obecnie 30 tysięcy kierowców Ubera. Pieniądze za podróż trafiają bezpośrednio do firmy, która przekazuje następnie pewien procent zarobku do kierowcy.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama