Menu

W Amazonii odkryto nowy gigantyczny gatunek węża

W Amazonii odkryto nowy gigantyczny gatunek węża
Anakondy to olbrzymie niejadowite węże-dusiciele, żyjące w pobliżu wody w ciepłych regionach Ameryki Południowej. Na zdj.zielona anakonda w zoo w Bronksie. (Fot. Getty Images)
Naukowcy odkryli w lasach deszczowych Amazonii nowy gatunek węża, który może być największy na świecie – poinformowała amerykańska stacja CNN.
Reklama
Reklama

Zespół naukowców z Queensland w Australii udał się do Amazonii w Ekwadorze na zaproszenie plemienia Waorani, aby szukać tam anakond, o których "chodziły słuchy, że są największe na świecie". Nieznany wcześniej gatunek został nazwany przez naukowców północną zieloną anakondą (Eunectes akayima) – powiadomili badacze.

Nowy gatunek węża odkryto podczas 10-dniowej ekspedycji na tereny zamieszkane przez plemię Waorani. Naukowcy, płynąc łódką po rzece, "znaleźli kilka leżących anakond, czających się na płyciźnie w oczekiwaniu na ofiarę" – napisał w oświadczeniu przewodzący zespołu badaczy, prof. Bryan Fry, biolog z Uniwersytetu Queensland.

"Rozmiar tych wspaniałych stworzeń był niewiarygodny – jedna ze znalezionych przez nas samic anakondy mierzyła niewiarygodne 6,3 metra" – relacjonował Fry.

Zespół badaczy poinformował, że słyszeli oni o przypadkach zaobserwowania w okolicy węży mierzących 7,5 metra i ważących 500 kg.

Eksperci ustalili, że nowo odkryty gatunek anakondy różni się genetycznie o 5,5 proc. od południowej zielonej anakondy, która żyła prawie 10 mln lat temu.

"To istotna różnica. Dla porównania, ludzie różnią się od szympansów zaledwie o 2 proc." – zauważył Fry.

Odkrycie, dokonane podczas kręcenia nowego serialu dla kanału National Geographic, zostało opisane w dzienniku internetowym MDPI Diversity.

Zielone anakondy to – według brytyjskiego Muzeum Historii Naturalnej - najcięższe węże na świecie. Najcięższy znany osobnik ważył 227 kg i miał 8,43 metra długości i 1,11 metra w obwodzie.

Wężami dłuższymi od anakond bywają pytony siatkowe, które często mierzą ponad 6,25 metra, ale są to zwierzęta lżejsze.

Naukowcy, którzy odkryli nowy gatunek węża, ostrzegają, że wylesienie Amazonii na skutek zagarniania coraz większych obszarów pod uprawy rolnicze spowodowało utratę 20-31 proc. środowiska naturalnego w regionie, co może mieć negatywne skutki dla 40 proc. lasów Amazonii do 2050 roku.

Fry podkreślił, że zagrożeniem dla anakond, które żyją w tak rzadkich ekosystemach, są też pożary lasów, susze i zmiany klimatyczne.

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 02.12.2024
    GBP 5.1871 złEUR 4.2923 złUSD 4.0827 złCHF 4.6077 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama