Budowa szybkiej kolei HS2 do Birmingham może kosztować ponad 65 mld GBP
Jak przypomina BBC, w październiku ubiegłego roku rząd wycofał się z planu budowy odcinków między West Midlands, Manchesterem i East Midlands. Obecnie jednak spółka HS2 Ltd. i rząd nie mogą dojść do porozumienia w kwestii kosztów budowy pozostałych odcinków.
Najnowsze szacunki firmy, dotyczące odcinka z Londynu do Birmingham, przewidują wydatek od 49 do 56,6 mld GBP według cen z 2019 roku. Z kolei rząd uważa, że koszt budowy powinien zamknąć się w przedziale od 45 do 54 mld GBP. Te szacunkowe dane zostały opracowane jeszcze przed ogłoszeniem październikowej decyzji.
Jonathan Thompson jednak nie wierzy, że 45 miliardów GBP to realna kwota. Według niego, koszt mógłby być niższy, bez wkładu finansowego z budżetu państwa nowej stacji w Euston.
Ponadto wątpi on, że obniżyłoby to koszty tak znacząco, jak twierdzi rząd i podkreśla, że budżet przeznaczony na realizację całego projektu jest zbyt niski.
HS2 to Birmingham may cost £65bn, railway boss says https://t.co/B4G5KXJm2x
— BBC News (UK) (@BBCNews) January 10, 2024
Zdaniem prezesa spółki, koszty budowy HS2 wzrosły tak bardzo w ciągu ostatniej dekady z powodu złego oszacowania kosztów, zmian w zakresie projektu, słabych postępów w jego realizacji i wpływu inflacji.
Jego zdaniem konsekwencje decyzji o odłożeniu na później części prac ze względu na brak płynności finansowej mogą oznaczać, że koszty wzrosną, a pandemia Covid-19 podniosła koszty o 500-600 mln GBP.
Thompson twierdzi, że pociągi HS2 będą jeździć wolniej niż obecne pociągi Pendolino, gdy będą poruszać się po standardowych torach między Birmingham a Manchesterem, ponieważ nie mogą przechylać się na zakrętach.
Po rezygnacji z odcinków do Manchesteru i Crewe prezes spodziewa siętakże mniejszej liczby miejsc w pociągach HS2, ponieważ będą one musiały być krótsze. Pociągi HS2 byłyby tej samej długości co obecne Pendolino, ale miałyby mniej miejsc siedzących.
HS2 czeka na decyzje rządu w sprawie niektórych szczegółów projektu, w tym budowy tunelu na południe od Old Oak Common do Euston.
Budowa końcowej stacji kolejowej London Euston będzie uzależniona od inwestycji prywatnych deweloperów, którzy będą chcieli wybudować osiedla mieszkaniowe przy stacji. Dopóki jednak nie powstanie nowa stacja, HS2 będzie kończyła bieg na stacji Old Oak Common w zachodnim Londynie, co oznacza, że ludzie będą musieli się przesiadać, by dojechać do centrum miasta.
Rząd utrzymuje, że deweloperzy są zainteresowani inwestycją. Według niego, pozyskanie prywatnych inwestorów, którzy sfinansują budowę stacji Euston, pozwoli zaoszczędzić 6,5 mld GBP.
Tymczasem realizacja budowy stacji Euston została wstrzymana w marcu 2023 r., a od tamtego czasu trwały prace nad opracowaniem "przystępnego cenowo i wykonalnego projektu stacji". Ministrowie zapowiedzieli, że jednak nie nastąpi to szybko.
Termin pierwszych połączeń HS2 między Birmingham Curzon Street a Old Oak Common w Londynie wyznaczono na lata 2029–2033.
Czytaj więcej:
Czy szybka kolej HS2 obejmie cały Londyn? "Projekt dotrze do Euston"
Londyn: Szybka kolej HS2 dopiero w 2041 r.? Tak uważa opozycja
TfL chce dokupić dodatkowe pociągi Elizabeth Line, aby obsłużyć powstającą kolej dużych prędkości
Nie wiem jak ta patologia chcę się rozwijać bez inwestycji. A zresztą kogo obchodzi ten chory kraj. Dziś minął mnie grubas na skuterze, jeździł do okola parku który chcą wyremontować od 20 lat. Ciekawe czy mój cauncil też jest na skraju bankructwa? Nawet w Polsce już nie chcą inwestować w lotniska i porty bo są w Niemczech.
Niech pociągi jeżdżą wg rozkladu to nie potrzeba bedzie szybkiej kolei do Edynburga jaj wszystko gra pociąg jedzie 4godziny