Menu

Brytyjscy posłowie rekomendują zmiany w polityce narkotykowej

Brytyjscy posłowie rekomendują zmiany w polityce narkotykowej
Czy brytyjski rząd zmieni swoją politykę narkotykową? (Fot. Getty Images)
Brytyjscy posłowie w międzypartyjnym komitecie Home Affairs Committee zalecili szereg zmian dotyczących polityki narkotykowej w kraju. Celem nowych rekomendacji jest zmniejszenie szkód związanych z zażywaniem nielegalnych substancji. 

Głównym zaleceniem z raportu komitetu Home Affairs Committee jest utworzenie bezpiecznych przestrzeni na terenie Szkocji dla osób uzależnionych od narkotyków. Chodzi o pomieszczenia, w których osoby sięgające po nielegalne substancje mogłyby przyjąć je za darmo i pod nadzorem.

Powyższe rozwiązanie ma na celu zredukowanie szkód zdrowotnych wśród osób uzależnionych, a także zmniejszenie skali przestępczości związanej np. z kradzieżami podyktowanymi chęcią zdobycia pieniędzy na używki.

Odsetek zgonów z powodu zażywania narkotyków w Szkocji jest najwyższy w Europie - rocznie umiera w ten sposób 248 osób na każdy milion mieszkańców. Dla porównania - średnia Wielkiej Brytanii to 88 osób na milion.

Kolejne zalecenie dotyczy utworzenia placówek do testowania narkotyków na terenie festiwalów muzycznych w Anglii. Powodem jest fakt, iż jest to kolejne źródło nadmiarowych zgonów, z których znaczna część jest efektem zażywania substancji o nieznanym składzie i pochodzeniu.

Tego rodzaju placówki w różnej formie już działają, ale są finansowane prywatnie. Posłowie z komitetu chcieliby, aby rolę tę przejął rząd.

Zalecenia w raporcie poparto szeregiem badań naukowych. Podano także przykłady krajów, w których powyższe rozwiązania przyniosły oczekiwane efekty.

Rzecznik Home Office przekazał, że ministerstwo odrzuca wszystkie wnioski z raportu i nie zamierza wdrażać zmian.

"Nasza 10-letnia strategia antynarkotykowa ma bardzo ambitne cele, których osiągnięcie jest możliwe dzięki rekordowej kwocie 3 mld funtów przekazanych na ten cel w ciągu ostatnich 3 lat. Chcemy zlikwidować zapotrzebowanie na nielegalne substancje poprzez nieustanne działania policji i budowanie światowej klasy placówek do uzależnień" - przekazano.

Dodano także, że zalecenia z raportu "mogłyby stworzyć mylne wyobrażenie o tym, iż nielegalne substancje - poddawane testom i zażywane w sposób kontrolowany - są zdrowe". 

Czytaj więcej:

Służby rozbiły gang "Kamela". Przemycali narkotyki z Hiszpanii do Polski w transportach ziemniaków

Sky News: Kradzieże drogich zegarków bardziej lukratywne niż handel narkotykami

Portugalia: Parlament zalegalizował narkotyki syntetyczne stosowane na własny użytek

Niemcy: Rośnie spożycie kokainy, niemieckie porty stają się głównymi kanałami przerzutowymi Europy

    Kurs NBP z dnia 03.04.2025
    GBP 4.9962 złEUR 4.1791 złUSD 3.7968 złCHF 4.3827 zł

    Sport