Menu

Czytelnicy "The Telegraph": "Musimy walczyć o prawo do swobodnego dostępu do gotówki"

Czytelnicy "The Telegraph": "Musimy walczyć o prawo do swobodnego dostępu do gotówki"
Ważne jest, abyśmy mieli wybór, czy chcemy płacić gotówką, czy kartą. (Fot. Getty Images)
Idea płatności gotówkowych staje się z dnia na dzień bardziej przestarzała, a coraz więcej punktów usługowych i sklepów przechodzi na 'płatności bezgotówkowe'. Według UK Finance, w 2021 r. prawie jedna trzecia wszystkich płatności w UK była dokonywana zbliżeniowo za pomocą karty.
Reklama
Reklama

Czytelnicy dziennika "The Telegraph" podzielili się swoimi wątpliwościami i obawami związanymi z odchodzeniem od gotówki. Ponad 9 000 z nich wzięło udział w przeprowadzonym przez gazetę specjalnym sondażu, z którego wynika, że aż 85% głosujących jest zaniepokojonych koncepcją funkcjonowania świata bez gotówki.

Dzieląc się własnymi przemyśleniami i doświadczeniami za pośrednictwem komentarzy, wielu czytelników wyraziło przekonanie, że jako społeczeństwo musimy walczyć z tendencją do odchodzenia od gotówki.

Jak twierdzi jeden z czytelników, David Taylor, "nie minie dużo czasu, kiedy trzeba będzie ponosić dodatkową opłatę za możliwość płacenia gotówką, po prostu ze względu na dodatkowe koszty dla sprzedawcy związane z jej przyjmowaniem, księgowaniem i przechowywaniem w banku".

Z kolei czytelnik C Lawrence wspomniał o tym, jak jego "kierownik lokalnego niezależnego sklepu powiedział mu, że korzystanie z gotówki znów rośnie i że bankomat przed sklepem jest używany częściej niż kiedykolwiek". "Ważne jest, aby mieć wybór" czy płacić gotówką, czy kartą. Musimy o to walczyć, więc teraz nie robię zakupów ani nie jem nigdzie, gdzie można płacić tylko kartą" – przyznał.

Tymczasem zamykanie oddziałów banków - zwłaszcza na obszarach wiejskich - jest również coraz większym problemem, ponieważ klienci są zmuszani do korzystania z bankowości internetowej.

Czytelniczka Kate Brightwell opisała, że jednym z czynników, dla których kupiła swój obecny dom, było to, że wszystko, czego mogłaby kiedykolwiek potrzebować - w tym oddział banku - znajdowało się w nieiwielkiej odległości od mieszkania. Jest to ważne z tego punktu widzenia, że być może na starość będzie musiała zrezygnować z prowadzenia samochodu.

"Teraz pod koniec tego miesiąca zamyka się ostatni oddział mojego głównego banku w pobliżu, a w odległości krótkiego spaceru nie ma żadnych innych oddziałów" - wyjaśnia Kate.

Coraz większym problemem, jest zamykanie oddziałów banków i bankomatów, ze względu na malejące liczby transakcji gotówkowych. (Fot. Getty Images)

Zdanie to podziela wielu innych czytelników "The Telegraph". Joe Amos twierdzi, że wszystkie te działania w kierunku stworzenia społeczeństwa bezgotówkowego są "próbą ograniczenia naszych swobód".

Z kolei czytelnik David King zaleca, by zawsze "korzystać z niewielkiej ilości gotówki i zachować jej część na awaryjne sytuacje". "Jeśli wszyscy tak będziemy postępować, wówczas statystyki będą wskazywać na ciągłe zapotrzebowanie na gotówkę w codziennym życiu. Brak gotówki oznacza brak wolności" - przekonuje David.

Jeśli chodzi o podejmowanie działań przez rząd, czytelnik John Haswell argumentuje, że "to nie dostępność gotówki dla ludzi wymaga regulacji prawnych, ale zmuszenie firm do przyjmowania gotówki (z rozsądnymi limitami) od klientów". "To firmy odmawiające przyjmowania gotówki prowadzą nas do społeczeństwa bezgotówkowego" – ocenia.

Czytaj więcej:

Post Office: Gotówka znów popularna na Wyspach. Powodem kryzys finansowy

Holenderska minister finansów: Wprowadzenie cyfrowego euro nie wyeliminuje z obiegu gotówki

Sondaż dla Radia Zet: Ponad 80 proc. Polaków nie chce wycofania gotówki z obiegu

Holandia: W zbyt wielu sklepach nie można płacić gotówką

Irlandia krajem "bezgotówkowym" już w ciągu pięciu lat?

Już niemal połowa mieszkańców UK była w miejscu, w którym nie przyjmowano gotówki 

Irlandia: Rekordowa liczba skarg po wprowadzeniu systemu bezgotówkowych płatności w taksówkach

Irlandia: Większość mieszkańców nadal nosi przy sobie gotówkę

Bank NatWest przyznał sobie nowe uprawnienia. Może wprowadzać limity wpłat i wypłat gotówki

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 29.11.2024
    GBP 5.1747 złEUR 4.3043 złUSD 4.0770 złCHF 4.6268 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama