Menu

Wprowadzenie opłat za plastikowe siatki w sklepach zmniejszyło ich zużycie

Wprowadzenie opłat za plastikowe siatki w sklepach zmniejszyło ich zużycie
Opłaty za plastikowe reklamówki zostały wprowadzone w angielskich supermarketach w 2015 roku. (Fot. Getty Images)
Aktywiści ekologiczni zaapelowali do rządu o wyciągnięcie wniosków z jego własnych sukcesów po tym, jak nowe oficjalne dane wykazały, że zużycie jednorazowych plastikowych reklamówek w supermarketach spadło o 98%, odkąd sklepy w Anglii zaczęły pobierać za nie opłaty w 2015 roku - podał dziennik 'The Guardian '.

Jak poinformowało ministerstwo ds. środowiska, żywności i obszarów wiejskich (Defra), roczna dystrybucja plastikowych siatek na zakupy w siedmiu czołowych supermarketach spadła z 7,6 mld sztuk w 2014 r. do 133 mln sztuk w roku ubiegłym.

Rząd twierdzi, że przeciętny mieszkaniec Anglii kupuje obecnie tylko dwie jednorazowe torby na zakupy rocznie w największych sieciach handlowych.

Działacze na rzecz ochrony środowiska z zadowoleniem przyjęli te dane, ale podkreślili, że nie uwzględniają one wszystkich rodzajów plastikowych toreb.

Zakwestionowali również termin podania tych statystyk, ponieważ zdaniem ekspertów plany budowy 100 nowych szybów wiertniczych służących wydobyciu ropy naftowej i gazu ziemnego na Morzu Północnym, ogłoszone tego samego dnia przez premiera, "zrujnują realizację zobowiązań klimatycznych podjętych przez UK".

Opłata w wysokości 5 pensów za siatkę na zakupy została wprowadzona w angielskich supermarketach w 2015 roku. W 2021 r. opłatę podwyższono do 10 pensów i rozszerzono na wszystkie firmy.

Od tego czasu liczba plastikowych toreb zużywanych przez wszystkich sprzedawców detalicznych spadła o 35%, z 627 mln w latach 2019-20 do 406 mln w latach 2022-23 - poinformowało Defra.

Walia wprowadziła opłatę w wysokości 5 pensów w 2011 r., Irlandia Północna poszła w jej ślady w 2013 r., a Szkocja w 2014 r. Od tego czasu Szkocja i Irlandia Północna podniosły wysokość opłat odpowiednio do 10 i 25 pensów.

Steve Hynd z organizacji City to Sea, która prowadzi kampanię na rzecz zaprzestania produkcji jednorazowych tworzyw sztucznych, stwierdził jednak, że dane te nie obejmują sprzedaży toreb wielorazowych, ani nie uwzględniają podziału na zakupy w sklepie i z dostawą do domu.

Opłaty te są jednym z kilku środków wprowadzonych przez rząd w celu ograniczenia produkcji tworzyw sztucznych jednorazowego użytku. W 2018 r. zakazano stosowania mikrogranulek w "spłukiwalnych produktach do higieny osobistej", a w 2020 r. wprowadzono restrykcje dotyczące dystrybucji jednorazowych plastikowych słomek, mieszadełek do napojów i patyczków higienicznych.

Z kolei w 2022 r. wprowadzono podatek od opakowań z tworzyw sztucznych, które nie podlegają recyklingowi w co najmniej 30%. Jednak aktywiści twierdzą, że wprowadzenie innych obiecanych środków, takich jak np. system kaucji zwrotnych, jest wciąż opóźniane.

Czytaj więcej:

Od października wchodzi zakaz jednorazowych plastikowych naczyń i sztućców w Anglii

W Anglii wkrótce zostanie wprowadzony system kaucji za plastikowe butelki

Greenpeace: Plastik pochodzący z recyklingu może być bardziej toksyczny niż nieprzetworzony

Ograniczenie reklam wody butelkowanej sposobem na ratowanie środowiska w UK

Bank HSBC uruchamia inicjatywę recyklingu kart płatniczych

W Londynie ruszył zegar pokazujący, ile czasu zostało ludziom do uniknięcia katastrofy klimatycznej

    Kurs NBP z dnia 21.04.2025
    GBP 4.9983 złEUR 4.2823 złUSD 3.7661 złCHF 4.5982 zł

    Sport