Nowe zasady wjazdu do UK coraz bliżej. Sam paszport już nie wystarczy

Zgodnie z oświadczeniem Downing Street, do końca 2024 r. korzystanie z Elektronicznej Autoryzacji Podróży będzie wymagane od każdej osoby, która przybywa na Wyspy w celu krótkiego pobytu i nie potrzebuje do tego celu wizy. Wymóg ten obejmie nawet osoby, które wylądują w Wielkiej Brytanii tylko po to, aby przesiąść się do innego samolotu.
ETA zacznie być stopniowo wprowadzana już od listopada bieżącego roku. W pierwszej kolejności obejmie obywateli przybywających do Wielkiej Brytanii z Kataru, a następnie z innych regionów Zatoki Perskiej. Do końca przyszłego roku z ETA będą musieli korzystać wszyscy podróżni - w tym sami Polacy, którzy nie są rezydentami Wielkiej Brytanii (nie posiadają pre-settled lub settled status).
When UK launches its Electronic Travel Authorisation (ETA) in Nov, transit passengers at Heathrow will have to apply online, wait up to three days and pay £10
— Simon Calder (@SimonCalder) June 23, 2023
"Other European hub carriers will be laughing as they pick up this business" says @HeadForPoints https://t.co/KrwUGIYcqT
"ETA zwiększy bezpieczeństwo naszych granic, dając nam wiedzę o osobach pragnących przybyć do Wielkiej Brytanii i zapobiegając przybyciu tych, którzy stanowią zagrożenie. Poprawi to również podróżowanie osób, które dokonują tego legalnie" - podkreślił minister ds. imigracji Robert Jenrick. "Proces aplikacji będzie szybki, łatwy i cyfrowy. Większość odwiedzających złoży wniosek za pośrednictwem aplikacji mobilnej i otrzyma szybką decyzję" - dodał.
Co dokładnie się zmieni dla Polaków z kraju?
Obecnie Polacy, którzy nie są brytyjskimi rezydentami, nie muszą przechodzić skomplikowanej i kosztownej procedury ubiegania się o wizę. Wystarczy, że pojawią się na lotnisku z paszportem i poproszą o przekroczenie granicy. Nowe zezwolenie zmieni ten stan rzeczy i konieczne będzie złożenie wniosku w ETA.
ETA jest systemem wzorowanym na ESTA w USA. To system elektronicznie powiązany z paszportem podróżnego. Koszt złożenia wniosku to 10 funtów.
Złożenie wniosku w ETA wymagane będzie przed planowanym odbyciem podróży.
Jakie dane trzeba będzie podać w ETA?
Osoba, która będzie musiała złożyć wniosek w ETA, zmuszona będzie do podania danych swojego paszportu biometrycznego, pełnych szczegółów podróży, adresu e-mail oraz danych karty płatniczej. Będzie także musiała odpowiedzieć na zestaw krótkich pytań, na podstawie których urzędnicy ocenią, czy dana osoba kwalifikuje się do przekroczenia granicy.

Kto zweryfikuje to, czy złożyliśmy wniosek?
Pracownicy linii lotniczych i firm promowych będą weryfikować ETA zanim pasażer wejdzie na pokład. Brak przyznanego wniosku równoznaczny będzie z brakiem możliwości odbycia podróży.
W przypadku osób korzystających z usług promowych w Dover lub z pociągów Eurostar i autobusów korzystających z Eurotunelu, weryfikacja odbędzie się w kontynentalnej części Europy przez znajdujących się tam pracowników brytyjskich służb granicznych.
Co z pasażerami tranzytowymi?
Rząd Wielkiej Brytanii postanowił, że z systemu muszą skorzystać również osoby, które na Wyspach pojawią się tylko po to, by przesiąść się na inny lot.
Czy Polacy będący brytyjskimi rezydentami również muszą korzystać z ETA?
Osoby, które mają prawo do życia i pracy w Wielkiej Brytanii i są tutejszymi rezydentami (pre-settled lub settled status) będą zwolnione z obowiązku rejestracji w ETA.
Czytaj więcej:
Liczba studentów z UE w UK spadła po Brexicie o połowę
Problem paszportowy w Wielkiej Brytanii: Co na to polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych?
Burmistrz Londynu apeluje do rządu o zmianę przepisów wizowych dla młodzieży z UE