Francja: Po orędziu Macrona zamieszki i podpalenia, starcia z policją i gaz na ulicach
Demonstranci zgromadzili się również w Tuluzie, Rennes, Bordeaux i Marsylii, gdzie pomimo zakazu ze strony prefektury protestujący zebrali się przed merostwem.
W Paryżu i innych miastach przeciwnicy reformy emerytalnej podczas wystąpienia Macrona wykonali "koncert na garnkach" w sprzeciwie wobec polityki szefa państwa.
Tysiące osób uderzało chochlami w garnki, aby – jak zapowiedzieli aktywiści ze stowarzyszenia Attac i Francji Nieujarzmionej - "zagłuszyć słowa Macrona" i pokazać, że "społeczeństwo biednieje".
Les rennais se sont rassemblés en nombre, Place de la mairie, pour une casserolade géante en réponse à l'allocution d'Emmanuel Macron#allocutionprésidentielle #Macron20h #Rennes pic.twitter.com/0D6jw7C6rc
— Ewen Bazin (@EwenBazin) April 17, 2023
W telewizyjnym orędziu do narodu wygłoszonym wczoraj wieczorem prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że reforma emerytalna będzie wchodzić w życie stopniowo od jesieni.
"Wraz ze wzrostem liczby emerytów, wzrostem średniej długości życia odpowiedzią nie może być obniżenie emerytur, zwiększenie składek tych, którzy pracują, ponieważ oznaczałoby to pozwolenie na akumulację deficytów i wzrost naszego zadłużenia dla przyszłych pokoleń" – stwierdził prezydent.
Prezydent Macron podkreślił, że słyszy "gniew" Francuzów przeciwko reformie emerytalnej, którą uważa jednak za „niezbędną". Obiecał, że "wysłucha gniewu Francuzów", którzy demonstrują przeciwko reformie emerytalnej. Szef państwa wyznał, że żałuje, że "nie udało się osiągnąć konsensusu".
« Paris en feu ð¥ et Macron au milieu »
— Thomas Rannou (@Thomas_Rannou_) April 17, 2023
#20HCasseroles #MacronCasseroles20h #Macron20h #20hBLACKOUT https://t.co/QvqUU4RP5d pic.twitter.com/WwzjA2FfsP
Macron zapowiedział otwarcie rozmów ze związkami zawodowymi na temat poprawy warunków pracy pracowników, tzw. paktu dla pracy, który ma polegać m.in. na podwyższeniu dochodów pracowników, rozwoju karier, lepszym dzieleniem się bogactwem, poprawie warunków pracy i znalezieniu rozwiązań problemów zawodowych.
Prezydent zadeklarował, że przez najbliższe 100 dni rząd będzie pracował nad "paktem dla pracy", który zostanie ogłoszony 14 lipca.
Macron obiecał również przeciwdziałać przestępczości i nielegalnej imigracji. Zaanonsował "mocne zapowiedzi w maju" przeciwko przestępczości oraz oszustwom społecznym i podatkowym, obiecując jednocześnie "wzmocnić kontrolę nielegalnej imigracji".
Przedstawił również pomysły na poprawę sytuacji w edukacji i służbie zdrowia.
Czytaj więcej:
Francja: Strajki i demonstracje przeciwko reformie emerytalnej. Zmobilizowano tysiące policjantów
Francja: Ustawa o reformie emerytalnej opublikowana w Dzienniku Urzędowym