Niedobory pomidorów w UK: W jakim stopniu winien jest Brexit?
Rząd informuje, że niedobory, które mają trwać przez kilka tygodni, zostały "w przeważającej mierze spowodowane złą pogodą w Hiszpanii i Afryce Północnej, gdzie są one uprawiane". Z kolei inni podkreślają kwestię oddziaływania wysokich cen energii na brytyjskich plantatorów i zastanawiają się, czy rząd zrobił wystarczająco dużo, by im pomóc.
Z kolei wiele osób w mediach społecznościowych publikuje zdjęcia pustych półek w Wielkiej Brytanii i zestawia je ze zdjęciami dużej ilości świeżych warzyw w supermarketach w krajach europejskich, twierdząc, że jest to wina Brexitu.
So here it is ! The much-awaited "yes, we have no tomatoes" ð§µYou knew it was coming !
— Alex Taylor (@AlexTaylorNews) February 21, 2023
Years of journalistic experience fired me up on a perilous mission to see if, as is being claimed in UK media, the tomato shortage is "a Europe-wide thing and nothing to do with Brexit" 1/6 pic.twitter.com/M1ifg5kPjk
Jakie zatem są na to dowody?
Komisja Europejska (EC) poinformowała, że "nie istnieje szczególna sytuacja niedoboru żywności na rynkach rolnych UE". Hiszpański rząd potwierdził jednak, że "dostawy w Hiszpanii są obecnie niższe".
Dodał, że jest to w dużej mierze spowodowane pogodą: "niezwykle wysokie temperatury od końca okresu letniego do grudnia", a następnie "nagłe nadejście niskich temperatur w styczniu spowodowało spadek dostaw".
W Republice Irlandii - innym państwie członkowskim Unii Europejskiej (UE) - odnotowano pewne niedobory, a irlandzcy sprzedawcy obwiniają za nie mroźną pogodę w Europie Południowej i Afryce Północnej. Jednak żaden z nich nie limituje sprzedaży owoców i warzyw.
Jak Brexit wpływa na import pomidorów z UE?
Kraje UE należą do jednolitego rynku - gigantycznej strefy wolnego handlu, w której poszczególne państwa mają te same zasady i przepisy.
Wielka Brytania nie jest już w jednolitym rynku i obecnie obowiązuje zasada, że każda dostawa "artykułów roślinnych" - takich jak pomidory - wysyłana z UE do Wielkiej Brytanii, wymaga złożenia deklaracji celnej i wstępnego zgłoszenia w rządowym systemie informatycznym.
Rząd twierdzi, że dokumentacja nie jest rutynowo weryfikowana, ale od 2024 roku pojawią się dodatkowe wymogi dotyczące zarówno dokumentacji, jak i kontroli.
BBC przeprowadziło rozmowę z MCE Logistics - firmą, która zajmuje się obsługą tych formularzy dla kilkudziesięciu importerów hiszpańskich pomidorów na potrzeby brytyjskich supermarketów. Przekazali oni, że proces ten zajmuje około 10-20 minut na ciężarówkę - dłużej, jeśli przewożone są zróżnicowane dostawy warzyw - i korzystają ze specjalistycznego oprogramowania.
Zdaniem hiszpańskiego rządu, Brexit stanowi "wyzwanie dla całej hiszpańskiej branży owocowo- warzywnej", jednak politycy w Madrycie zaznaczają, że obecne niedobory pomidorów w Wielkiej Brytanii są "spowodowane wspomnianymi przyczynami pogodowymi, a nie Brexitem".
BBC zwróciło się do Komisji Europejskiej z zapytaniem, czy Brexit ma na obecną sytuację jakiś wpływ. KE nie odpowiedziała wprost, ale stwierdziła, że "ceny żywności i przepływy handlowe są stymulowane przez siły rynkowe".
Jedna z osób w mediach społecznościowych zwróciła uwagę na sytuację w Holandii - innym źródle dostaw pomidorów do Wielkiej Brytanii. "Mamy za dużo pomidorów! Kiedyś eksportowaliśmy je do Wielkiej Brytanii, ale teraz kierowcy ciężarówek muszą stać 77 godzin w kolejce, aby wjechać do Wielkiej Brytanii. Wszyscy kierowcy ciężarówek po prostu odmawiają tam jazdy" – napisał ktoś z firmy transportowej.
Daniel: I live in the Netherlands. We have too many tomatoes! We used to export them to the UK but it now takes a truck driver 77 hours of queueing to take tomatoes to the UK and all truck drivers simply refuse. So now we have cheap abundant tomatoes here in the Netherlands. pic.twitter.com/956CUEdsQO
— lucy woods (@LucyWoodslucy70) February 22, 2023
BBC skontaktowało się ze stowarzyszeniami branżowymi w Holandii, a także z firmą przewozową przedstawioną w tweecie. Firma nie nie udzieliła odpowiedzi, a stowarzyszenie branżowe przekazało, że "nie wie nic o kolejkach w portach w Holandii dla towarów wychodzących do lub wchodzących z Wielkiej Brytanii".
Co z brytyjskimi producentami pomidorów?
Ze wszystkich pomidorów przeznaczonych do spożycia w Wielkiej Brytanii - czyli około 500 000 ton rocznie - brytyjscy producenci wytwarzają jedną piątą, czyli 100 000 ton. W okresie letnim ilość ta rośnie do około połowy wszystkich kupowanych pomidorów.
Niedobory sezonowych pracowników rolnych, w tym w szklarniach, w których uprawia się pomidory, przypisuje się Brexitowi i pandemii.
Rządowy program wizowy Seasonal Workers pozwala pracownikom na jednorazowy pobyt przez sześć miesięcy. Przed Brexitem mogli oni przyjeżdżać i wyjeżdżać - z innych krajów UE - w ramach zasad swobody przemieszczania się. Teraz przyjeżdżają z krajów nawet tak odległych jak Nepal.
Dr Sarah Schiffling, specjalistka ds. łańcucha dostaw z Hanken School w Helsinkach, wyjaśniła, że sezon na uprawę pomidorów w szklarniach w Wielkiej Brytanii trwa około dziewięciu miesięcy w roku. Uzyskanie sześciomiesięcznej wizy wiąże się z koniecznością zatrudnienia i przeszkolenia dwóch grup pracowników, co zwiększa ilość formalności i podnosi koszty.
Tomato shortage: How far is Brexit to blame? https://t.co/fjSyF8048n
— BBC News (UK) (@BBCNews) March 3, 2023
Ponadto wizy są przyznawane tylko wtedy, kiedy pracownicy mają zarobić co najmniej £10,10 za każdą przepracowaną godzinę - czyli o 60p więcej niż obecna minimalna stawka wynagrodzenia w kraju. Według Schiffling, różnica w strategiach cenowych między brytyjskimi i unijnymi supermarketami jest czynnikiem powodującym obecne niedobory.
A co z pomidorami z Maroka?
Ponad jedna trzecia pomidorów spożywanych w Wielkiej Brytanii pochodzi obecnie z Maroka.
Tamtejsi plantatorzy zostali dotknięci nadejściem niezwykle niskich temperatur w nocy, co wpłynęło na dojrzewanie pomidorów. Zła pogoda doprowadziła również do odwołania promów przywożących dostawy na kontynent europejski w ciągu ostatnich trzech-czterech tygodni.
Po Brexicie Wielka Brytania podpisała umowę o ciągłości handlu z Marokiem (odtwarzając umowę handlową, którą Wielka Brytania miała z tym krajem jako członek UE).
W marcu 2022 roku port Poole Harbour ogłosił, że nowe bezpośrednie połączenie między Wielką Brytanią a Marokiem zostanie wkrótce uruchomione. Podkreślono, że zapewni to "alternatywną trasę dla eksporterów z Maroka i Afryki, którzy obecnie korzystają z sieci drogowych do Wielkiej Brytanii przez Europę". Jednak dotąd połączenie to nie zostało uruchomione.
Czytaj więcej:
Puste półki w supermarketach w UK. Brakuje warzyw i owoców
Już cztery brytyjskie sieci supermarketów ograniczają sprzedaż warzyw i owoców
UK: Niedobory warzyw i owoców mogą potrwać do maja
"Pizza bez pomidorów". Ceny i niedobory warzyw w UK zmuszają szefów kuchni do zmian w menu
Lidl w UK wprowadza limity na sprzedaż pomidorów, ogórków i papryki
"Kryzys sałatkowy" w Europie spowodowany m.in. złą pogodą w Hiszpanii i Maroku
Ekspert: To supermarkety ponoszą winę za braki warzyw na półkach