Menu

USA: Dyrektor CIA na tajnym spotkaniu z Zełenskim o przyszłych możliwych działaniach wojennych Rosji

USA: Dyrektor CIA na tajnym spotkaniu z Zełenskim o przyszłych możliwych działaniach wojennych Rosji
Szef CIA Williama J. Burns spotkał się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. (Fot. TOM WILLIAMS/POOL/AFP via Getty Images/Getty Images)
Dyrektor CIA William J. Burns odbył w zeszłym tygodniu tajną wizytę w Kijowie. Informował prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o swoich przewidywaniach co do przyszłej militarnej strategii Rosji w kontekście ostatnich zmasowanych ataków m.in. na Bachmut oraz przygotowań Ukrainy do kontrofensywy.

O wyprawie szefa CIA na Ukrainę pisze w dzisiejszym wydaniu "Washington Post". Gazeta zastrzegła, że rzecznik CIA odmówił podania szczegółów debaty.

W oparciu o swoje źródła dziennik podał, że rozmówcy zastanawiali się, jak długo Ukraina może liczyć na pomoc USA i Zachodu po przejęciu Izby przez Republikanów i spadku poparcia dla pomocy dla tego kraju wśród części amerykańskiego elektoratu.

"Zełenski i jego współpracownicy mieli po zeszłotygodniowym spotkaniu wrażenie, że wsparcie administracji Bidena dla Kijowa pozostaje silne, a 45 mld dolarów w funduszach awaryjnych dla Ukrainy, uchwalonych przez Kongres w grudniu, wystarczy co najmniej do lipca lub sierpnia" – zaznaczył "Washington Post".

Burns zauważył, że pewnym momencie pomoc będzie jednak trudniejsza do uzyskania. Kijów jest zatem mniej pewny co do perspektyw uchwalenia przez Kongres kolejnego wielomiliardowego pakietu pomocowego, podobnie jak wiosną ubiegłego roku.

"Podczas gdy republikańscy jastrzębie w Kongresie wciąż popierają uzbrajanie Ukrainy, inni konserwatyści powiedzieli, że chcą cięcia wydatków USA, w szczególności miliardów dolarów przeznaczonych na działania wojenne" – podkreślił waszyngtoński dziennik.

Gazeta zaznaczyła ponadto, że Burns, były ambasador USA w Moskwie, jest postacią szanowaną przez zespół Zełenskiego. Doceniają oni m.in. jego ostrzeżenie, że Rosjanie będą dążyć do zdobycia ukraińskiego lotniska Antonow na początku inwazji. Zyskał też uznanie w Kijowie za sceptycyzm co do sensu prowadzenia na tym etapie negocjacji z Kremlem w sprawie zakończenia konfliktu.

Polska chce dostraczyć Ukrainie czołgi i rakiety obrony przeciwlotniczej. Na zdj. ukraińscy żołnierze w obwodzie donieckim, 17 stycznia 2023 r. (Fot. ANATOLII STEPANOV/AFP via Getty Images)

Gazeta zauważyła, że Burns powiązał decyzję prezydenta Rosji o inwazji na Ukrainę jako kluczowy krok w jego celu, jakim jest powrót Moskwy do dawnej świetności. Argumentował, że kremlowski przywódca nie wierzy, jakoby było to realne bez stworzenia strefy wpływów i kontrolowania Ukrainy.

"To właśnie wyprodukowało, jak sądzę, tę straszną wojnę" - cytuje gazeta wypowiedź szefa CIA na lipcowym forum bezpieczeństwa w Aspen.

"Washington Post" pisze także o dodatkowej pomocy militarnej Zachodu dla Ukrainy, aby jej ułatwić ofensywę na tereny kontrolowane przez Moskwę, jak Zaporoże. Przypomina zarazem o projekcie rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu zwiększenia liczby personelu wojskowego z 1,1 mln do 1,5 mln do 2026 roku. Ostrzega, że rekrutując do walki skazańców, Rosja wykazała gotowość do ponoszenia ciężkich ofiar, ale obecnie poprawia szkolenie żołnierzy.

Nawiązując do niedawnego apelu Zełenskiego do Zachodu o czołgi i rakiety obrony przeciwlotniczej oraz odmowy przez Niemcy przekazania Leopardów gazeta akcentuje, że Polska zagroziła dostarczeniem 14 tych czołgów niezależnie od tego, czy Niemcy jako producent to zatwierdzą.

Czytaj więcej:

Eksperci o problemach Rosji w 2023 r.: Przyszłość Putina i zmiana rządu

Rosja wydaje się być skazana na klęskę na Ukrainie, ale to jeszcze nie koniec problemów

"The Insider”: CIA ostrzegło prezydenta Zełenskiego o grożącym mu rosyjskim zamachu

Media: USA i NATO "rozluźniają kajdany" w sprawie odzyskania Krymu

Ben Wallace: Jeśli Putin liczy, że znudzimy się wojną, jest w błędzie

    Kurs NBP z dnia 03.01.2025
    GBP 5.1498 złEUR 4.2718 złUSD 4.1512 złCHF 4.5658 zł

    Sport