Naukowcy: Małpia ospa mutuje 12 razy szybciej niż przewidywano
Zespół NIH zbadał informację genetyczną wirusa, aby wykryć liczbę zmian, jakie przeszedł od pojawienia się pierwszego szczepu w obiegu.
Chociaż wirus rozprzestrzenia się zazwyczaj tylko poprzez dotyk fizyczny - skażone powierzchnie lub bardzo bliski kontakt cielesny - badania te oznaczają, że może również rozprzestrzeniać się w sposób, który nie jest zgodny z jego normalnym wzorcem.
Do tej pory na całym świecie wykryto ponad 3 500 przypadków, a do 23 czerwca w Wielkiej Brytanii zgłoszono 910 przypadków. Obecnie wirus ten jest obecny w około 50 krajach.
Czasami kraje nieendemiczne wykrywają niewielką liczbę przypadków w danym momencie. Na przykład w USA w 2021 r. wykryto dwa przypadki małpiej ospy. Analiza obecnych przypadków sugeruje jednak, że świat może mieć do czynienia z bardziej zakaźnym szczepem wirusa.
Be aware of #Monkeypox symptoms, and if you or a recent partner develop symptoms give us a ring on 0113 392 0333 or phone NHS 111
— Yorkshire MESMAC Leeds (@MesmacLeeds) June 29, 2022
Avoid close physical contact with others until you've had medical advice to minimise the chance of passing it on pic.twitter.com/ZmYGtB5Ubl
Naukowcy są przekonani, że zachodnioafrykański wariant małpiej ospy po raz pierwszy pojawił się na świecie w 2018 roku. W przeciwieństwie do Covid, wirusy DNA, takie jak małpia ospa, nie są znane z szybkiej mutacji.
Obecnie w USA jest 201 przypadków wirusa – ale eksperci ostrzegają, że jest to poważne niedoszacowanie rzeczywistej liczby zakażonych. Uważa się, że ogniska wirusa występują obecnie w całych w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Europie.
Rządowy organ UK Health Security Agency (UKHSA) rozpoczął program szczepień dla grup najbardziej zagrożonych wirusem, zalecając przyjęcie wakcynacji niektórym osobom homoseksualnym i biseksualnym.
Czytaj więcej:
Eksperci: Krążący ostatnio po świecie wirus małpiej ospy nie powstał w żadnym laboratorium
UK rozpocznie program szczepień osób z wyższym ryzykiem zakażenia małpią ospą