W UK rozpoczęły się dziś testy czterodniowego tygodnia pracy

Pilotażowy program potrwa pół roku i będzie na bieżąco monitorowany przez zespół naukowców z Oksfordu i Cambridge. Projekt nadzoruje międzynarodowy ośrodek analityczny Autonomy przy współpracy z Boston College w USA.
Celem programu jest sprawdzenie, w jaki sposób praca przez 80 proc. czasu przy utrzymaniu 100 proc. zarobków wpływa na produktywność i stan zdrowia pracowników.
Firmy, które biorą udział w "eksperymencie", reprezentują niemal każdą branżę w kraju - począwszy od twórców oprogramowania po organizacje charytatywne czy restauracje.
Sam Smith, współzałożyciel biorącego udziału w programie browaru Pressure Drop Brewery w Tottenham w północnym Londynie ocenił, iż "to dobry czas, aby firma wypróbowała różne metody pracy".
"Pandemia skłoniła nas do myślenia o sposobach pracy i o tym, jak ludzie organizują swoje życie" – dodał. "Robimy to, aby poprawić jakość życia naszych pracowników i być częścią postępującej zmiany na świecie, która poprawia zdrowie psychiczne i samopoczucie ludzi" - wyjaśnił.
W przypadku browaru Pressure Drop Brewery program zakłada, iż 9-osobowy zespół musi wyprodukować w czasie 4 dni tyle samo piwa - łącznie z jego zapakowaniem - co w ciągu 5 dni.
"We wszystkim chodzi o to, w jaki sposób wykorzysutjesz swój czas. Kiedy mówię o byciu produktywnym, nie mam na myśli szybszej pracy. Chodzi o lepsze wykorzystanie dostępnego czasu, w tym naturalnych przestojów" - wskazał Sam Smith.
Zdaniem wielu pracowników, 4-tygodniowy tydzień pracy daje motywację do większego wysiłku i zwiększonej produktywności, gdy w perspektywie "nagrodą" jest jeden płatny dzień wolny.
Czytaj więcej:
Belgia da pracownikom prawo do żądania czterodniowego tygodnia pracy
Pracownicy w UK wracają do biur, ale większość nadal zostaje w domu
Od czerwca w UK ruszają testy czterodniowego tygodnia pracy