"Nieszczęśliwe" gminy Londynu. Czy rząd poprawi ich samopoczucie?

Badania przeprowadzone przez organizację Social Market Foundation wykazały, że stosunkowo zamożne londyńskie gminy - takie jak Islington, Hackney i Camden - wypadają znacznie poniżej średniej krajowej pod względem poziomu poczucia szczęścia i zadowolenia z życia ich mieszkańców.
Analiza wykazała, że ogólnie można stwierdzić, iż bogatsze społeczności mają tendencję do bycia bardziej nieszczęśliwymi, zajmując niższe pozycje w rankingu poziomu satysfakcji z życia.
Na liście 377 gmin, Wandsworth zajęło 44. miejsce od końca pod względem poziomu poczucia szczęścia, podczas gdy Westminster uplasował się na 66. miejscu. Z kolei mniej zamożne obszary kraju - takie jak West Devon oraz Fermanagh & Omagh - uzyskały wysokie wyniki w kwestii poziomu poczucia dobrostanu.
ð¨OUT TODAY: What does Levelling Up mean for wellbeing?
— Social Market Foundation (@SMFthinktank) May 11, 2022
The Government says it wants to address unhappiness as well as economic deprivation – @aveek18 explores the tension between the two main aims of the govt strategyhttps://t.co/7ddIPfe5UO
W badaniu sprawdzono, w jaki sposób rządowy program "wyrównywania szans" jest ukierunkowany na zapewnienie ekonomicznego dobrobytu, podczas gdy ministrowie zadeklarowali, że zależy im również na poprawie poczucia zadowolenia z życia społeczeństwa w takim samym stopniu, jak poziomu zamożności.
Według autorów badania oznacza to, że rząd powinien uwzględnić w swoim programie wyrównywania szans także osoby "bogate, ale nieszczęśliwe", takie jak te zamieszkujące zamożniejsze dzielnice Londynu.
W mowie tronowej z wtorku znalazł się projekt ustawy o wyrównywaniu szans i odnowie (Levelling Up and Regeneration Bill), który zakłada, że do 2030 roku poziom rozwoju gospodarczego we wszystkich regionach Wielkiej Brytanii ulegnie poprawie.
Zobowiązano się w niej do zniwelowania różnic między obszarami o najlepszych wynikach a pozostałymi. Jednak, jak wynika z badania, z rządowej retoryki trudno wywnioskować, w jaki sposób rząd zamierza rozwiązać problem niezadowolenia z życia w obszarach miejskich, takich jak Londyn.
Badacze stwierdzili, że nie jest jasne, dlaczego Londyn i inne duże miasta wypadają tak słabo we wskaźnikach poziomu poczucia szczęścia. Sugerują, że może to być związane z występowaniem nierówności społecznych, wysokimi kosztami mieszkań, przestępczością lub brakiem więzi społecznych.
Zdaniem autorów raportu, uzyskanie dokładniejszych danych na temat przyczyn braku szczęścia wśród mieszkańców miast musi zostać uwzględnione w programie wyrównywania szans.
Czytaj więcej:
Po pandemii brytyjski rząd wraca do obietnicy wyrównywania poziomu życia w kraju
Rządowy program wyrównywania szans w UK staje się trudniejszy do realizacji
Rząd w mowie tronowej obiecuje walkę z kosztami życia i wyrównywanie szans