UK: Kobiety w ciąży będą musiały podawać informacje o ilości spożywanego alkoholu

Zalecenia te, opracowane przez Państwowy Instytut Zdrowia i Doskonałości Klinicznej (NICE), mają pomóc w zidentyfikowaniu przypadków kobiet nadużywających alkoholu, co może zagrażać zdrowiu noworodków.
Dzieci z alkoholowym spektrum zaburzeń płodowych (FASD) mogą mieć problemy przez całe życie. Ponieważ nie są one zdolne do odpowiedniego przetwarzania alkoholu - przekazywany z matki na dziecko przez łożysko, może pozostawać w ich organizmie przez długi czas i uniemożliwić im prawidłowy rozwój w łonie matki.
Nie ma konkretnego sposobu leczenia FASD, a uszkodzenia mózgu i narządów takich jak serce i nerki są nieodwracalne. Im więcej ktoś pije w ciąży, tym większe jest prawdopodobieństwo wystąpienia FASD - i nie ma udowodnionego "bezpiecznego" poziomu alkoholu.
Jednak ryzyko zaszkodzenia dziecku jest "prawdopodobnie niskie, jeśli wypiłaś tylko niewielką ilość alkoholu, zanim dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży lub podczas ciąży" - informuje ministerstwo zdrowia.
Oficjalne statystyki wskazują, że jedna na 10 ciężarnych kobiet podaje, że zdarzyło jej się wypić niewielką ilość alkoholu w ciągu ostatniego tygodnia.
We wcześniejszej wersji projektu zaleceń dla personelu NHS w Anglii i Walii sugerowano, aby dane dotyczące spożycia alkoholu przez kobietę były umieszczane w dokumentacji medycznej dziecka - jednak zrezygnowano z tego pomysłu, ponieważ obawiano się, że kobiety z problemem alkoholowym mogą ukrywać swoje picie.
Według Dr Paula Chrispa, dyrektora centrum wytycznych NICE celem wprowadzenia tego wymogu jest poprawa diagnozy i opieki oferowanej dzieciom i młodym ludziom z FASD, jak również zapewnienie, że kobiety otrzymują spójne porady dotyczące spożywania alkoholu w czasie ciąży.
Czytaj więcej:
Ryzykowne picie alkoholu ukształtowane podczas pandemii raczej nie ulegnie zmianie
EMA: Szczepionka przeciw Covid-19 oparta na technologii mRNA nie zagraża ciąży
Brytyjscy naukowcy: Depresja i stany lękowe u ciężarnych nasiliły się podczas pandemii COVID-19