Pekin: Ogień olimpijski zapłonął, Igrzyska Olimpijskie 2022 otwarte

Przeważnie zaszczyt zapalenia znicza przypada utytułowanym sportowcom. Tym razem organizatorzy postawili na sztafetę pokoleń z udziałem chińskich sportowców będących przedstawicielami zarówno dyscyplin zimowych, jak i letnich. Każdy jej uczestnik był urodzony w innej dekadzie, poczynając od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. W tym gronie znaleźli się panczenista Weichang Zhao, rywalizujące w short tracku Yan Li, Yang Yang i Yang Zhou oraz specjalizujący się w sprincie lekkoatleta Bingtian Su.
Ową sztafetę zakończyli zaś urodzeni w 2001 roku Yilamujiang i Zhao. Oboje nie mają jak na razie na koncie znaczących sukcesów. Razem umieścili oni płonącą pochodnię na konstrukcji przypominającej ogromny płatek śniegu, który wzniósł się następnie w górę ponad stadion. Będzie tam płonąć aż do ceremonii zamknięcia igrzysk, która odbędzie się 20 lutego.
Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał przywódca ChRL Xi Jinping.
Defiladę sportowców z 91 krajów tradycyjnie otworzyli Grecy. Większość ekip, podobnie jak podczas ubiegłorocznych letnich igrzysk w Tokio, zdecydowała się na parę chorążych. Polską flagę ponieśli Aleksandra Król i Zbigniew Bródka. Snowboardzistka zastąpiła panczenistkę Natalię Czerwonkę, którą z udziału w ceremonii otwarcia wykluczył pozytywny wynik testu na obecność COVID-19. Doświadczony łyżwiarz szybki, mistrz olimpijski z Soczi na 1500 m, pełnił tę funkcję również w Pjongczangu.
Proszę Państwa, oto Polska Reprezentacja Olimpijska #Pekin2022‼️✌️ðª#silnirazemTeamPolska#StrongerTogether
— PKOl (@PKOL_pl) February 4, 2022
—-@PKN_ORLEN @totalizator_sp @Grupa_Enea @4F_official @LUXMEDPL @PHH_PL @Porty_Lotnicze @Eurosport_PL @sportradiopl pic.twitter.com/x8JRBYllun
Przewodniczący MKOl Thomas Bach podziękował Chinom za ciepłe przyjęcie wszystkich, określił Państwo Środka jako kraj zimowych sportów i zapowiedział nową erę dla światowego sportu zimowego. Odniósł się także do sytuacji politycznej. "Misją igrzysk jest zawsze budowanie mostów, a nigdy budowanie murów. Apeluję do liderów światowej polityki - obserwując olimpijski rozejm dajcie szansę pokojowi" - zaznaczył działacz sportowy.
Pekin jest pierwszym miastem, które gościć będzie zarówno zimowe, jak i letnie igrzyska, które w stolicy Chin odbyły się w 2008 roku. To jednocześnie trzecie z rzędu igrzyska w Azji - po "białych" w Pjongczangu w 2018 roku i letnich w Tokio, które z rocznym poślizgiem odbyły się lipcu i sierpniu 2021. To także druga z rzędu największa sportowa impreza globu, która odbywa się w cieniu pandemii COVID-19, z powszechnymi testami, zabezpieczeniami i ograniczeniami oraz ograniczoną liczbą publiczności.
W tegorocznej rywalizacji na śniegu i lodzie weźmie udział niespełna 3 000 sportowców. W 15 dyscyplinach powalczą oni o rekordowe 109 kompletów medali.
Polskę będzie reprezentować 57-osobowa ekipa, z czego 28 zawodników to debiutanci. Dotychczasowy dorobek biało-czerwonych w zimowych igrzyskach to 22 medale - po siedem złotych i srebrnych oraz osiem brązowych.
Olimpijskie zmagania w Pekinie potrwają do 20 lutego.
Czytaj więcej:
Pekin: Ceremonię otwarcia przygotuje ten sam reżyser co w 2008 r., ale zapowiada innowacje
Pekin: Król zastąpi Czerwonkę w roli chorążego reprezentacji Polski
Pekin: Sztafeta z ogniem olimpijskim z Jackie Chanem pod Wielkim Murem
Pekin: Polscy skoczkowie zadowoleni z treningów, zachwyceni obiektem
Pekin: Stoch najlepszy na treningu