Moderna ubiega się o zgodę UE i Kanady na stosowanie szczepionki u nastolatków
Oficjalne wnioski zostały wystosowane do Europejskiej Agencji Leków (EMA) oraz agencji Health Canada. Obecnie szczepionka Moderny jest tam dopuszczona dla osób powyżej 18. roku życia.
Z końcem maja, dla obywateli 27 państw Unii Europejskiej powyżej 12. roku życia, udostępniono pierwszą szczepionkę koncernów Pfizer/BioNTech. Ta sama szczepionka dostępna jest w tym przedziale wiekowym także na terytorium Kanady.
Moderna uprzednio poinformowała, że pod koniec maja w pełni zakończyła w USA testy kliniczne na grupie 3 700 uczestników w wieku 12-17 lat.
"Jesteśmy zachęceni tym, że szczepionka Moderny przeciw Covid-19 wykazała wysoką skuteczność w zapobieganiu zakażeniom wśród młodzieży" - podkreślił dyrektor generalny firmy Stephane Bancel. Szczepionka była "ogólnie dobrze znoszona", z efektami ubocznymi, podobnymi do tych występujących u osób dorosłych - sprecyzowała firma.
Koncern zaznaczył również, że "przewiduje także wystosowanie podobnej prośby o użycie szczepionki wśród nastolatków do amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA)"
Czytaj więcej:
Moderna: Trzecia dawka szczepionki chroni przed wariantami z Brazylii i RPA
USA: Szczepionka Pfizera zatwierdzona dla dzieci od 12. roku życia
Ekspert: Szczepionki są transparentne i nie powstały w ciągu roku
Wielka Brytania dopuszcza do użytku szczepionkę Johnson&Johnson
Przyczyna rzadkich zakrzepów krwi po szczepionce odkryta? Powstała naukowa hipoteza
Polska zaczyna szczepić dzieci od 12. roku życia