Menu

Anglicy i Szkoci upijają się najczęściej, Polacy poza światową czołówką

Anglicy i Szkoci upijają się najczęściej, Polacy poza światową czołówką
Co ciekawe, Anglicy byli jedną z nacji, która miała najmniej wyrzutów sumienia z powodu upicia się. (Fot. Getty Images)
Brytyjczycy upijają się częściej niż jakakolwiek inna nacja na świecie - wynika z corocznego badania Global Drug Survey. Polacy nie znaleźli się w czołowej dwudziestce zestawienia.
Reklama
Reklama

Raport przygotowano w oparciu o ankietę, w której wzięło udział 110 tys. osób; spośród nich 5 283 to mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa. Sondaż został przeprowadzony w okresie trzech miesięcy od listopada 2019 r. do lutego 2020 r., a więc jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa.

Była to ankieta internetowa skierowana do osób, które miały tendencję do zażywania różnych środków odurzających, więc trudno ją traktować jako pokazującą trendy dla populacji całego kraju - podkreśla dziennik "The Guardian".

Respondentów poproszono, aby odpowiedzieli, ile razy w poprzednim roku upili się tak, że "ich zdolności fizyczne i psychiczne były upośledzone do tego stopnia, że ​​wpłynęły na równowagę/mowę, nie byli w stanie na niczym się skupić, a ich zachowanie niepokoiło najbliższych".

Stosując tę ​​definicję, mieszkańcy Szkocji i Anglii przyznali, że upili się średnio ponad 33 razy w ciągu roku. Był to najwyższy wskaźnik spośród wszystkich 31 badanych krajów i ponad dwukrotnie wyższy niż kilku państw europejskich, w tym: Polski (16 razy i 21. miejsce w zestawieniu), Węgier (16,8), Niemiec (15,3), Grecji (14,3), Rumunii (14,1) Hiszpanii (14,0), Włoch (11,7) i Portugalii (9,3).

Na drugim miejscu byli ex aequo Australijczycy i Duńczycy (32), a na trzecim - Finowie (28). Średnia światowa wyniosła ponad 20 razy, przy czym najrzadziej - bo zaledwie 6,5 razy - upijali się Kolumbijczycy.

Co ciekawe, Anglicy byli jedną z nacji, która miała najmniej wyrzutów sumienia z powodu upicia się. W Anglii było to tylko 31 proc., a w Szkocji - 33,8 proc., w porównaniu z 88,3 proc. Kolumbijczyków. Średnia dla ludzi na całym świecie wyniosła 32,8 proc.

Global Drugs Survey sugeruje, że problem z alkoholem w Wielkiej Brytanii jest dużo większy niż w przypadku stosowania jakichkolwiek innych używek. Ponad 5 proc. osób poniżej 25. roku życia w Wielkiej Brytanii przyznało, że w wyniku upojenia alkoholowego trafiło do szpitala, w porównaniu ze średnią światową wynoszącą 2 proc.

W odrębnych badaniu, przeprowadzonym przez GDS w zeszłym roku, aż 48 proc. Brytyjczyków przyznało, że od początku pandemii częściej sięga po "procenty".

Czytaj więcej:

W Polsce rośnie liczba pijanych kobiet za kierownicą

Polacy piją więcej piwa bez alkoholu

Europa ogranicza spożywanie alkoholu w czasie pandemii

Badania: Z każdym tygodniem lockdownu pije się więcej

"Puls Biznesu": Izolacja z kieliszkiem w dłoni

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 29.11.2024
    GBP 5.1747 złEUR 4.3043 złUSD 4.0770 złCHF 4.6268 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama