Polakom spodobała się praca zdalna. Większość chce wykonywać obowiązki hybrydowo

Autorzy badania zwracają uwagę, że sześciu na 10 pracowników wykonuje obecnie swoje obowiązki całkowicie zdalnie. Większość respondentów wskazuje jednak, że optymalna jest praca w trybie mieszanym.
Według ankietowanych w ramach badania Grafton Recruitment i CBRE, największe wady pracy zdanej to ograniczony bezpośredni kontakt z innymi pracownikami, problemy z oddzieleniem życia zawodowego i prywatnego oraz rzadkie wyjścia z domu.
Zdaniem Joanny Mroczek z CBRE "większość firm postawi na hybrydowy model pracy, zwłaszcza że tego oczekują pracownicy". Jak twierdzi, biuro stanie się przede wszystkim "miejscem spotkań, gdzie na znaczeniu zyska część wspólna i dostęp do nowoczesnych technologii".
W badaniu chęć wykonywania obowiązków służbowych w trybie mieszanym - częściowo w domu, a częściowo w biurze - deklaruje 64 proc. pracowników. Co dziesiąta osoba uważa, że optymalna jest praca cały czas w biurze, a 26 proc. nie ma nic przeciwko zdalnej pracy w pełnym wymiarze.
Spośród badanych opowiadających się za pracą hybrydową, 43 proc. liczy na trzy dni pracy z domu, 26 proc. chce przebywać w biurze tylko jeden dzień w tygodniu, a 24 proc. deklaruje pracę zdalną przez dwa dni z pięciu. Z kolei jeden dzień pracy z domu wystarczy 6 proc. pracowników.
Badanie przeprowadzono na próbie 299 osób w dniach 2-7 grudnia 2020 roku.
Czytaj więcej:
"Self-isolation" i "work from home" w słynnym słowniku oksfordzkim
Europa przedłuża restrykcje. Niektóre mogą potrwać do wiosny
Powstał portal dla osób opiekujących się chorymi w domu
Co 5. firma w UK szpieguje pracowników podczas pandemii
Oferta pracy na bezludnej wyspie. Co roku aplikują o nią tysiące osób z całego świata