Menu

Brexit: Irlandia zapowiada kłopoty w negocjacjach UE z Wielką Brytanią

Brexit: Irlandia zapowiada kłopoty w negocjacjach UE z Wielką Brytanią
Kobieta trzyma tabliczkę z napisem "To będzie samotny Brexmas (połączenie słów Brexit i Christmas) bez UE '' podczas protestu przeciwko Brexitowi przed brytyjskim parlamentem 16 grudnia 2020 r. w Londynie. (Fot. Getty Images)
Wielkiej Brytanii i UE będzie trudno osiągnąć porozumienie handlowe ciągu najbliższych 24 godzin, a całe negocjacje mogą się załamać z powodu impasu w sprawie rybołówstwa - ocenił wczoraj wieczorem irlandzki minister spraw zagranicznych Simon Coveney.
Reklama
Reklama

"Nie byłbym wcale zaskoczony, gdyby ta kwestia (połowów) spowodowała fiasko całych negocjacji. Trudno mi sobie wyobrazić, by państwa "rybackie" UE - Irlandia, Francja, Belgia, Dania i Holandia - wsparły porozumienie oparte na propozycjach wykraczających poza obecną ofertę" - stwierdził szef irlandzkiej dyplomacji.

W czwartkowej rozmowie telefonicznej z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen brytyjski premier Boris Johnson ostrzegł, że porozumienie w sprawie umowy handlowej prawdopodobnie nie zostanie osiągnięte, chyba że UE w sposób znaczący zmieni swoje stanowisko. Von der Leyen oznajmiła z kolei, że dojście do zgody w niektórych sprawach, zwłaszcza w kwestii łowisk, "będzie bardzo trudne".

Brak porozumienia przed 31 grudnia 2020 roku, kiedy skończy się okres przejściowy po Brexicie, oznacza, że od przyszłego roku handel między Wielką Brytanią a UE będzie odbywał się na ogólnych zasadach Światowej Organizacji Handlu (WTO), czyli będą mogły być stosowane cła, kwoty ilościowe i inne bariery.

UE jest największym partnerem handlowym Wielkiej Brytanii. W 2019 roku wartość eksportu brytyjskich towarów do Unii wyniosła 324 miliardy euro (43 proc. całego brytyjskiego eksportu). Import Wielkiej Brytanii z UE to z kolei 412 mld euro (52 proc. całego brytyjskiego importu).

Czytaj więcej:

Brytyjskie sklepy gromadzą gigantyczne zapasy i proszą klientów o zachowanie spokoju

Brexit: Wakacje w UE, podróż z kotem i ceny w sklepach od 1 stycznia

Johnson powtarza: "Najprawdopodobniej nie będzie umowy z UE"

PIE o Brexicie: Brak unijno-brytyjskiej umowy "niemal pewny"

Bank Anglii: Perspektywy dla brytyjskiej gospodarki "niezwykle niepewne"

Big Ben obwieści zakończenie okresu przejściowego po Brexicie

Brexit: Polscy przedsiębiorcy powinni być gotowi na różne scenariusze

  Komentarze
  • Marcin
   20 grudnia 2020, 09:12

   Nowe wiec trzeba sie bedzie przyzwyczaic pierwsze 2 lata bedzie ciekawie ceny w gore podatki tez niech wam nie przyjdzie do glowy ze furlough byl za darmo albo nie daj Boze ze zaplaca bogaci ale jak juz sie ustabilizuje kto wie moze byc lepiej po za kolchozem z komissrzami ludowymi nie wiadomo skad sie biora

  • Madry
   20 grudnia 2020, 09:30

   brytole zabija sie sami wlasna reka glupoty , unia sobie poradzi przyjmie ze dwa nowe kraje do unii i bedzie wciaz rosla w sile ......borys ty lobuzie wsadziles sobie ..........w buzie

  • Euro
   20 grudnia 2020, 10:37

   Angoli zabije BBC Brexit Biden Covid... .

  • Ehh
   20 grudnia 2020, 14:11

   Unia i tak by wolała mieć u siebie Anglię niż Polskę.

  • Drakus
   20 grudnia 2020, 17:13

   Czy Brexit jest krokiem inteligentnym dla dobra ludzi i planety, czy samolubnym?. Jeżeli Wielkiej Brytanii coś się nie podobało w Unii to będąc ważnym graczem nie musieli wychodzić. Mogli coś zmienić, naprawić dla wspólnego dobra bo działając razem możemy więcej. Świata nie naprawimy w jednej chwili, ale jako ludzie inteligentni wiemy że razem małymi krokami jest to najbardziej możliwe. Teraz wolą więcej stracić bez umowy niż dzielić się łowiskami. Jeżeli taka jest ludzka mądrość to wkrótce zabraknie lodowców!. Wyborcy rozumieć wszystkiego nie muszą, ale pan Premier ma doradców i komputery.

  • Jojo
   22 grudnia 2020, 17:31

   drakus zmadrzal chyba kilka dni wiadomosci oglada i do pustej paly dotarlo ze anglia to nie mega mocarstwo

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.04.2021
  GBP 5.2235 złEUR 4.5481 złUSD 3.7978 złCHF 4.1279 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama