Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Przez epidemię rząd pożyczył sześć razy więcej pieniędzy niż w 2019 r.

Przez epidemię rząd pożyczył sześć razy więcej pieniędzy niż w 2019 r.
Rekordowe pożyczki mają na celu złagodzenie gospodarczych skutków epidemii koronawirusa. (Fot. Getty Images)
W pierwszej połowie bieżącego roku finansowego rząd Wielkiej Brytanii pożyczył ponad sześć razy więcej pieniędzy niż w tym samym okresie 2019 r., wskutek czego dług publiczny wzrósł do najwyższego poziomu od 1960 r. - podał urząd statystyczny ONS.
Reklama
Reklama

We wrześniu rząd zaciągnął pożyczki na kwotę 36,1 mld funtów - to o 28,4 mld więcej niż we wrześniu 2019 r., a zarazem trzecia najwyższa kwota, odkąd w 1993 r. ONS zaczął sporządzać comiesięczne statystyki, przy czym oba wcześniejsze przypadki, gdy była ona wyższa, miały miejsce również w bieżącym roku finansowym - w kwietniu i maju - i były spowodowane epidemią koronawirusa.

W efekcie w pierwszej połowie bieżącego roku finansowego, czyli w okresie od kwietnia do września włącznie, suma zaciągniętych pożyczek wyniosła 208,5 mld funtów. To o 174,5 mld funtów więcej niż w tym samym okresie 2019 r. i najwyższa kwota w pierwszym półroczu roku finansowego od 1993 r.

Równocześnie we wrześniu wyraźnie spadły dochody z podatków - o 6 mld funtów w porównaniu z wrześniem 2019 r.

Konsekwencją tej sytuacji jest rosnący dług publiczny - w ciągu pierwszego półrocza bieżącego roku finansowego zwiększył się on o 259,2 mld funtów i na koniec września wyniósł 2,06 biliona funtów, co stanowi 103,5 proc. brytyjskiego PKB. Jak wskazuje ONS, to najwyższy stosunek długu publicznego do PKB od 1960 r.

Minister finansów Rishi Sunak podkreśla, że bez pomocy rządu gospodarka kraju miałaby się jeszcze gorzej... (Fot. Getty Images)

W sierpniu brytyjskie Biuro Odpowiedzialności Budżetowej (OBR) prognozowało, że do końca tego roku finansowego, czyli do marca 2021 r., kwota zaciągniętych pożyczek wzrośnie do 372 mld funtów, co stanowiłoby 18,9 proc. PKB i byłoby najwyższym odsetkiem w stosunku do PKB od II wojny światowej.

Rekordowe pożyczki mają na celu złagodzenie gospodarczych skutków epidemii koronawirusa - m.in. poprzez wypłacanie z budżetu pensji pracownikom, którzy nie mogą pracować, czy kredyty dla firm.

Minister finansów Rishi Sunak podkreślił, że chociaż pandemia ma znaczący wpływ na finanse publiczne, to bez wsparcia rządu sytuacja byłaby jeszcze gorsza. "Mówiłem jasno, że naszym niezmiennym priorytetem jest ochrona jak największej liczby miejsc pracy i przedsiębiorstw w czasie tej pandemii, co jest fiskalnie odpowiedzialne. W miarę upływu czasu i ożywienia gospodarczego rząd podejmie niezbędne kroki, aby zapewnić długoterminową zdrową kondycję finansów publicznych" - zauważył.

Ekonomiści zwracają uwagę, że w obecnej sytuacji, przy bardzo niskich kosztach kredytów, pożyczanie pieniędzy jest mniej ryzykowne dla finansów publicznych, bo osiągnięta w ten sposób stymulacja gospodarcza najprawdopodobniej będzie wyższa niż koszty odsetek. Oprocentowanie 10-letnich brytyjskich obligacji rządowych oscyluje obecnie w okolicach 0,2 proc.

Czytaj więcej:

Rushi Sunak: Po epidemii trzeba przywrócić kontrolę nad wydatkami

Brytyjski PKB urósł czwarty miesiąc z rzędu. Wzrost był jednak mniejszy niż zakładano

Bezrobocie w UK wzrosło do najwyższego poziomu od 2017 r.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama