Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Jedna czwarta polskich miast ocenia siebie jako smart city

Jedna czwarta polskich miast ocenia siebie jako smart city
Czy polskie miasta są smart? (Fot. Getty Images)
Jedna czwarta miast ocenia siebie jako miasto inteligentne, a ponad połowa uważa, że będzie takim miastem w 2035 r. - wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Za smart city uważa się zdecydowanie więcej miast średnich niż małych.
Reklama
Reklama

PIE w ramach projektu Foresight małych i średnich miast uzyskał dane prezentujące, jak dalece polskie miasta postrzegają się jako smart city oraz jak widzą tę kwestię w perspektywie 2035 r.

"Za smart city uważa się zdecydowanie więcej miast średnich (39 proc.) niż małych (19 proc.). Ale aż połowa małych miast jest przekonana, że smart city stanie się w przyszłości. Jeszcze bardziej optymistyczne wizje snują miasta średnie – aż trzy czwarte uważa, że będzie smart city w 2035 r." - można przeczytać w ostatnim wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE". Jedna czwarta przebadanych miast, jak dodają, ocenia siebie jako miasto inteligentne. Z kolei ponad połowa uważa, że będzie takim miastem w przyszłości.

Odpowiedzi te, jak zaznaczyli analitycy PIE, świadczą nie tylko o otwartości miast na innowacje w ogóle. "Ukazują także poziom nadziei, że wraz z zastosowaniem technologii cyfrowych można będzie dynamicznie i na bieżąco reagować na zmieniające się uwarunkowania gospodarcze oraz tworzyć efektywne strategie rozwoju, podnoszące poziom życia mieszkańców i konkurencyjność miasta oraz zapewniające czyste środowisko przyrodnicze" - ocenili.

Inteligentne miasta są przyszłością urbanistyki. (Fot. Getty Images)

Eksperci instytutu zwracają uwagę, że idea miasta inteligentnego coraz bardziej wkracza do świata praktyki. "Daje nie tylko szansę na efektywne wykorzystywanie technologii w zarządzaniu miastem, ale poprawia jakość usług i upraszcza załatwianie wielu spraw" - podkreślają.

Coraz więcej miast, jak wskazują, rozważa "porzucenie tradycyjnego, tzw. silosowego modelu zarządzania" na rzecz rozwiązań smart city, w tym zintegrowanego modelu zarządzania. "Smart city, bazując na elastycznych i zintegrowanych systemach teleinformatycznych, w tym dotyczących informacji przestrzennej (GIS), sprzyja koordynacji i współpracy na poziomie instytucjonalnym oraz ułatwia obywatelom i przedsiębiorcom partycypowanie w podejmowaniu strategicznych decyzji dotyczących rozwoju miasta" - wyjaśniają.

Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) to publiczny think tank gospodarczy. Zajmuje się dostarczaniem analiz i ekspertyz do realizacji Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a także popularyzacją polskich badań naukowych z zakresu nauk ekonomicznych i społecznych w kraju oraz za granicą.

Czytaj więcej:

Microsoft pokazał, jak będzie się żyło w Mieście Przyszłości

"Rzeczpospolita": Polacy przeciwni nowym technologiom

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama