Menu

Zimowe K2 i nowa droga na Annapurnie - cele polskich himalaistów w 2019 roku

Zimowe K2 i nowa droga na Annapurnie - cele polskich himalaistów w 2019 roku
Piotr Tomala jest zdobywcą dwóch ośmiotysięczników, uczestnikiem zimowej wyprawy na K2 i akcji ratunkowej na Nanga Parbat , w której uratowano Francuzkę Elisabeth Revol. (Fot. Facebook/Piotr Tomala)
Styczniowy unifikacyjny wyjazd na Pik Lenina w Pamirze (7 134 m n.p.m.), wytyczenie nowej drogi na Annapurnie czy wreszcie grudniowa wyprawa na niezdobyty zimą ostatni ośmiotysięcznik K2 (8 611 m n.p.m.) - to plany polskich najlepszych himalaistów na 2019 rok.
Reklama
Reklama

O nowej drodze na jeden z niższych (10. pod względem wysokości), ale najtrudniejszych ośmiotysięczników Annapurnę (8 091 m n.p.m.) marzy czołowy polski himalaista młodego pokolenia Adam Bielecki. Jego największym wyzwaniem i celem na 2019 rok jest północno-zachodnia ściana. Wyprawa miałaby wyruszyć wiosną. Do marca 2012 roku, według danych różnych portali internetowych zajmujących się statystykami górskimi, wierzchołek zdobyło 191 osób, a 70 poniosło śmierć.

"Ta ściana nie ma żadnego przejścia. Próbowałem już na niej działać i wtedy się nie udało. Chciałbym wrócić i dokończyć rozpoczęty rok temu projekt. Co do zespołu plan się krystalizuje. Jestem też zainteresowany udziałem w kolejnej polskiej zimowej wyprawie na niezdobyty ostatni ośmiotysięcznik K2" – stwierdził 35-letni Bielecki, który wszedł na pięć ośmiotysięczników, w tym dwa z nich zimą jako pierwszy w świecie (Gaszebrum I 2012 i Broad Peak 2013).

Natomiast głównym celem projektu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020, którego szefem od maja jest 46-letni lublinianin Piotr Tomala, ma być wyprawa na niezdobyty zimą ostatni ośmiotysięcznik – K2 (8 611 m n.p.m.) w Karakorum. Jej początek jest planowany na grudzień przyszłego roku. Będzie to trzecia zimowa akcja Polaków na drugim co do wysokości szczycie globu; pierwsza - w sezonie 2003/04 i druga 2017/18, których kierownikiem był piąty na świecie zdobywca Korony Himalajów i Karakorum Krzysztof Wielicki, nie przyniosły powodzenia.

Poprzedzić zimową ekspedycją na K2 mają szeroko zakrojono przygotowania, m.in. styczniowa wyprawa w Pamir na siedmiotysięczny Pik Lenina (inna nazwa to szczyt Awicenny) oraz dwie tzw. unifikacyjne - latem w Karakorum na Broad Peak (8 051 m n.p.m.) i właśnie K2.

We wszystkich trzech akcjach mają uczestniczyć utalentowani alpiniści młodego pokolenia, którzy dopiero nabierają doświadczenia w górach wysokich.

"Wszystko ma służyć temu, by wydłużyć ławkę polskich himalaistów, którzy mają doświadczenia w górach wysokich zimą. Wbrew pozorom takich osób wcale nie jest tak wiele... " – podkreślił Tomala, zdobywca dwóch ośmiotysięczników, uczestnik zimowej wyprawy na K2 i styczniowej ratunkowej akcji na Nanga Parbat (wraz Bieleckim, Denisem Urubko i Jarosławem Botorem), w której uratowano schodzącą ze szczytu Francuzkę Elisabeth Revol, a na wysokości ponad 7 000 m n.p.m. pozostał Tomasz Mackiewicz.

Polacy zdobyli 10 z 14 ośmiotysięczników zimą, w tym jeden (Sziszapangma) wspólnie z Włochem Simonem Moro. Pionierem zimowego himalaizmu był zmarły w 2000 roku Andrzej Zawada. To pod jego wodzą jako kierownika pierwsi zimą na szczycie najwyższej góry na świecie - Mount Everestu (8 848 m n.p.m.) - stanęli Wielicki i Leszek Cichy. Wydarzenie z 17 lutego 1980 roku zapoczątkowało zimową eksplorację ośmiotysięczników. Jedynym wierzchołkiem powyżej tej granicy, na który człowiek nie wszedł zimą pozostaje K2.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 10.05.2021
  GBP 5.2823 złEUR 4.5631 złUSD 3.7493 złCHF 4.1651 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama