Menu

Brytyjczycy nie chcą dokładać się do wesela wnuczki Elżbiety II

Brytyjczycy nie chcą dokładać się do wesela wnuczki Elżbiety II
Księżniczka Eugenia poślubi Jacka Brooksbanka. (Fot. Getty Images)
Brytyjczycy nie są zadowoleni z finansowania kolejnego ślubu w rodzinie królewskiej. Na ślub księżniczki Eugenii poddani Elżbiety II będą musieli dołożyć kilka milionów funtów.
Reklama

Książę Yorku chce, aby ślub jego córki był huczny. To oznacza między innymi, że przyszła panna młoda i jej wybranek tuż po ceremonii przejadą karetą ulicami Windsoru, a finansowanie ochrony samego ślubu i miasta spadnie na brytyjskich podatników. Oszacowano, że będzie to kosztować około dwóch milionów funtów.

Informacja o kwocie doprowadziła do tego, że Brytyjczycy masowo zaczęli wyrażać swoją dezaprobatę. Według ekspertów do spraw bezpieczeństwa, bardzo wysoki koszt ochrony tego wydarzenia nie powinien być zaskoczeniem. 

Księżniczka Eugenia jest młodszą córka księcia Andrzeja. (Fot. Getty Images)

"Jakiekolwiek wydarzenie z udziałem członków brytyjskiej rodziny królewskiej zawsze będzie wymagało zaostrzonej ochrony” - podkreślił Alex Bomberg, szef Intelligent Protection International Limited - firmy, która będzie zajmowała się ochroną ślubu księżniczki Eugenii.

Brytyjczycy nie po raz pierwszy wyrażają oburzenie w związku z finansowaniem ślubu krewnych Elżbiety II. W Wielkiej Brytanii wiosną 2018 roku powstała nawet specjalna petycja "No taxpayer funding for the Royal Wedding" przeciwko ściąganiu od podatników pieniędzy na pokrycie kosztów związanych ze ślubem księcia Harry'ego i Meghan Markle. Petycję podpisało jednak zaledwie 28 tys. osób i przeszła ona bez większego echa.

Wnuczka Elżbiety II i księcia Filipa - księżniczka Eugenia - zaręczyła się z Jackiem Brooksbankiem w styczniu 2018 roku. Para weźmie ślub jesienią na zamku w Windsorze. Ceremonia ślubna odbędzie się w kaplicy św. Jerzego 12 października 2018 roku. Dokładnie tam 19 maja pobrali się Meghan Markle i książę Harry. 

Eugenia Mountbatten-Windsor nazywana jest Eugenią z Yorku. Księżniczka urodziła się 23 marca 1990 roku w Portland Hospital w Londynie, jest wnuczką królowej Elżbiety II, córką Andrzeja, księcia Yorku i Sarah Ferguson. Księżniczka Eugenia jest dziewiąta w kolejce do brytyjskiego tronu.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 09.12.2019
  GBP 5.091 złEUR 4.283 złUSD 3.870 złCHF 3.909 zł

  Sport


  Reklama