Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Co siódmego Polaka nie stać na "wyjście" po pracy

Co siódmego Polaka nie stać na "wyjście" po pracy
Wielu Polaków nie stać na wyjście ze znajomymi raz w miesiącu. (Fot. Puls Biznesu)
Prawie 13 proc. Polaków nie dałoby rady odłożyć nawet na jedno wyjście na drinka albo wspólny obiad ze znajomymi lub rodziną w miesiącu. Jeszcze więcej z powodu braku środków nie może pozwolić sobie np. na siłownię.
Reklama
Reklama

Polska klasa średnia to biedna klasa średnia. W najnowszych statystykach Eurostatu widać wpływ niskich zarobków na jakość życia Polaków. Około 12,8 proc. z nas nie wychodzi "na miasto", żeby spotkać się z przyjaciółmi lub krewnymi. Powód: brak wolnych środków w domowym budżecie. Nasza średnia jest bliska średniej unijnej, która wynosi dokładnie 13.9 proc.

Statystyki tej nie zawyżają emeryci i osoby młode (Eurostat przeprowadził badania kwestionariuszowe u osób powyżej 16. roku życia jeszcze w 2014 r.). Problem w największym stopniu dotyczy osób w wieku produkcyjnym (25-64 lat) - podkreśla raport unijnego biura statystycznego.

Niskie zarobki i wysokie koszty utrzymania (być może także zwykła oszczędność) najbardziej rzutują na życie po godzinach Węgrów. Aż 36,5 proc. (co trzeci) obywateli i obywatelek tego kraju nie chadza do kawiarni, klubów i restauracji, bo ich na to nie stać. To więcej nawet niż w Rumunii, uważanej za najbiedniejszy kraj UE. Dla porównania w bogatej Szwecji problem ten dotyczy zaledwie 0,8 proc. społeczeństwa. 

Co ciekawe, dane te nie pokrywają się np. ze stopą bezrobocia, która jest obecnie o połowę niższa na Węgrzech niż w Polsce.

Aż 22,5 proc. Polaków z powodu niskich zarobków nie korzysta też regularnie z żadnych rozrywek związanych z rekreacją po godzinach pracy i nauki, np. sportowych. 

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 06.05.2024
    GBP 5.0583 złEUR 4.3294 złUSD 4.0202 złCHF 4.4438 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama