Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polska liderem w utracie kapitału ludzkiego. Młodzi specjaliści na potęgę wyjeżdżają z kraju

Polska liderem w utracie kapitału ludzkiego. Młodzi specjaliści na potęgę wyjeżdżają z kraju
Wykształceni Polacy coraz częściej szukają swoich szans poza krajem. (Fot. Thinkstock)
Wgłębiając się w dane Banku Światowego, które przytoczyli dziennikarze 'The Wall Street Journal' można dostrzec, że sytuacja wygląda gorzej tylko w Indiach. Na polskich wykształconych pracownikach zyskują przede wszystkim kraje anglosaskie, gdzie wyjeżdża 7 na 10 z nich.
Reklama
Reklama

Tak zwana "intelektualna emigracja" to zjawisko obecne na całym świecie, ale to właśnie w Polsce osiąga rekordowe wartości. Jeszcze w 2000 roku z kraju wyjeżdżało ok. 500 tysięcy specjalistów. Dziesięć lat później ich liczba wzrosła do ponad miliona, a więc wzrosła o ponad 100 procent. Fakt, że wciąż rośnie nie napawa optymizmem polskiego rynku pracy.

Podobnie jest tylko w Indiach, gdzie odnotowano 123-procentowy wzrost w ciągu 10 lat oraz w Meksyku - 86,4 procent. Dynamiczne tempo wzrostu nie oznacza, że Polska stała się największym "dostawcą" wykształconych ludzi. Pod względem liczbowym wygrywają Indie, Filipiny i Chiny. Dość dużo specjalistów wyjeżdża również z Wielkiej Brytanii i Niemiec, ale w przypadku tych dwóch krajów jest to zjawisko niezauważalne z uwagi na fakt, że niedobory uzupełniane są właśnie imigracją.

Jak zauważa Bank Światowy, atrakcyjne kierunki wyjazdów od lat się nie zmieniają - większość specjalistów wybiera USA, Wielką Brytanię, Kanadę lub Australię.

Jak zauważają eksperci, problemem nie jest sam fakt emigrowania, a to, że emigrują osoby wartościowe dla kraju. Osób niewykształconych, które podjęły decyzję o wyjeździe jest trzykrotnie mniej, a dysproporcja ta stale rośnie.

Najdotkliwiej intelektualną emigrację odczuwają na swojej skórze mieszkańcy Afryki i Azji. Z obu tych kontynentów wyemigrowało mnóstwo wykształconych kobiet, które w swoich krajach nie miałyby szansy na zrobienie kariery. "Utrata wykształconych i otwartych na świat kobiet jest wielkim problemem dla krajów z tych kontynentów. Matki mają wielki wpływ na rozwój swoich dzieci, w ogóle na poziom dzietności i jednocześnie na poziom społeczeństwa" - tłumaczy Caglar Ozden, jeden z autorów raportu Banku Światowego.

W przypadku samej Europy, z obecności wykwalifikowanych przyjezdnych korzystają nie tylko Brytyjczycy, ale również Skandynawowie, Belgowie i Szwajcarzy. Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, w obrębie Unii najczęściej wyjeżdżają nauczyciele szkół średnich oraz lekarze.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 30.04.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama