Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Zaszłaś w ciążę? Walcz o swoje prawa

 Zaszłaś w ciążę? Walcz o swoje prawa
Ponad jedna czwarta brytyjskich matek doświadczyła dyskryminacji w miejscu pracy ze względu na ciążę czy urlop macierzyński. Jednak większość tego nie zgłasza - informuje BBC.
Reklama
Reklama
Około 30 proc. z nich uważa, że po powrocie z urlopu macierzyńskiego nie miały już możliwości awansu, a 35 proc. jest zdania, że od czasu, kiedy urodziły dziecko, pracują ciężej - wynika z badania firmy Slater and Gordon, w którym udział wzięło prawie 2 tys. kobiet.

Aż dwie trzecie badanych doradziłoby przyszłym matkom, aby z poinformowaniem szefa o swojej ciąży poczekały do ostatniego momentu, 27 proc. czuło presję związaną z wcześniejszym powrotem do pracy, niż planowało, natomiast 54 proc. kobiet uważa, że ich pracodawcy mogliby zrobić więcej, żeby wesprzeć pracujące matki.

Prawie jedna trzecia kobiet wyznała, że nie była dobrze traktowana w czasie ciąży i urlopu macierzyńskiego, a prawie połowa została pominięta przy awansie.

"Pomimo rzekomej równości w miejscu pracy, nadal uniemożliwia się kobietom realizację ich aspiracji zawodowych w Wielkiej Brytanii" - poinformował Sky News Kiran Daurka z firmy prowadzącej sondaż. "To szokujące, że tak mało kobiet otwarcie mówi o doświadczanej dyskryminacji" - dodał prawnik.

"Zwalnianie kobiet z pracy z powodu ciąży lub urlopu macierzyńskiego jest nielegalne. Dlatego też od kwietnia 2015 r. wprowadzimy dzielone urlopy rodzicielskie i płacę, która pozwoli rodzicom wybrać jak podzielą się opieką nad dzieckiem w pierwszym roku jego życia" - wyjaśniła Jo Swinson, odpowiadająca za kwestie równouprawnienia w rządzie.

W lipcu była minister pracy Wielkiej Brytanii Yvette Cooper ogłosiła, że czuła się marginalizowana w relacjach służbowych przez swoich współpracowników, kiedy po raz drugi skorzystała z urlopu macierzyńskiego.

Tymczasem badania dowiodły, że około 2 tys. kobiet nie złoży formalnej skargi na dyskryminację w pracy.
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 21.06.2024
    GBP 5.1291 złEUR 4.3331 złUSD 4.0527 złCHF 4.5437 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama