Menu
/packages/jdnews-agency/templates/2191248-masters/155/master

Rośnie dystans wobec islamu. Ponad połowa Brytyjczyków uważa, że nie jest zgodny z ich wartościami

Rośnie dystans wobec islamu. Ponad połowa Brytyjczyków uważa, że nie jest zgodny z ich wartościami
Muzułmańscy imigranci są oceniani najgorzej spośród wszystkich grup religijnych w UK. (Fot. Getty Images)
Ponad połowa ankietowanych Brytyjczyków uważa, że islam nie jest zgodny z brytyjskimi wartościami, a czterech na dziesięciu uważa, że muzułmańscy imigranci mają negatywny wpływ na UK – wynika z sondażu przeprowadzonego przez YouGov. O podejściu Brytyjczyków do imigrantów różnych religii pisze 'The Telegraph'.

Badanie objęło 2 130 dorosłych w połowie lipca i sprawdzało m.in., jak obywatele oceniają wpływ imigrantów różnych wyznań na Zjednoczone Królestwo. Aż 53% respondentów uznało, że islam nie jest zgodny z brytyjskimi wartościami. 25% uznało, że jest zgodny, a 22% nie miało zdania.

W odniesieniu do imigrantów muzułmańskich, 41% badanych stwierdziło, że ich obecność ma negatywny wpływ na kraj. Jednocześnie tylko 24% oceniło ten wpływ jako pozytywny – najniższy wynik spośród wszystkich grup religijnych uwzględnionych w badaniu.

Dla porównania negatywnie oceniono imigrantów wyznania:

  • 15% -  hinduistycznego,
  • 14% – sikhijskiego,
  • 13% – żydowskiego,
  • 7% – chrześcijańskiego.

Sabah Ahmedi, znany w sieci jako "młody imam", skomentował wyniki, mówiąc, że strach przed islamem często wynika z niewiedzy. "Zachęcam ludzi, by poznali muzułmanów i przekonali się, że nie stanowimy zagrożenia. Media również powinny odegrać swoją rolę w budowaniu zrozumienia" - oznajmił.

Badanie zostało zlecone przez Wspólnotę Muzułmańską Ahmadijja (Ahmadiyya Muslim Community) przed corocznym zgromadzeniem Jalsa Salana – największą muzułmańską konwencją w Wielkiej Brytanii, która odbywa się w ten weekend w Hampshire i zgromadzi około 40 000 uczestników.

Wspólnota Ahmadijja składa się głównie z uchodźców i ich potomków, którzy uciekli z Pakistanu w latach 80. w wyniku prześladowań religijnych. Członkowie tej społeczności przyznają, że również w Wielkiej Brytanii doświadczają dyskryminacji – zarówno ze strony części muzułmanów, którzy nie uznają ich interpretacji islamu, jak i z powodu rasistowskich ataków związanych z ich pakistańskim pochodzeniem.

Na początku tygodnia wicepremierka Angela Rayner wezwała swoich partyjnych kolegów z Partii Pracy, by "nie ignorowali realnych obaw ludzi", podkreślając, że imigracja – obok innych zjawisk – wywiera głęboki wpływ na brytyjskie społeczeństwo. Rayner omawiała te kwestie podczas spotkania rządu poświęconego spójności społecznej.

Czytaj więcej:

W UK znacząco wzrosły antymuzułmańskie akty nienawiści

Rośnie liczba islamofobicznych ataków w sieci na burmistrza Londynu

Ta ulica w UK ma najniższy odsetek osób mówiących po angielsku w całym kraju

Raport: Wielka Brytania na "beczce prochu" napięć społecznych

    Kurs NBP z dnia 25.07.2025
    GBP 4.8772 złEUR 4.2544 złUSD 3.6228 złCHF 4.5514 zł

    Sport