Menu

Towarzystwo Królewskie zaapelowało do Muska o rezygnację z członkostwa w tym gremium

Towarzystwo Królewskie zaapelowało do Muska o rezygnację z członkostwa w tym gremium
Royal Society to brytyjska akademia nauk, najstarsza nieprzerwanie działająca na świecie. Na zdj. wejście do Royal Society przy 6–9 Carlton House Terrace w Londynie. (Fot. Getty Images)
Towarzystwo Królewskie, niezależna akademia naukowa Wielkiej Brytanii i Wspólnoty Narodów, zaapelowało do Elona Muska o rezygnację z członkostwa w tym gremium – ustalił dziennik 'The Guardian'. Miliarder został wybrany na jej członka w 2018 r. za wkład w rozwój przemysłu kosmicznego i pojazdów elektrycznych.

Towarzystwo Królewskie przesłało w marcu Muskowi list mailowy, w którym zasugerowano, że miliarder powinien rozważyć rezygnację z członkostwa, jeśli nie uda mu się zapobiec "rozległym szkodom", wyrządzonym nauce przez administrację prezydenta USA Donalda Trumpa - poinformował brytyjski dziennik.

Według ustaleń dziennikarzy, którzy dotarli do treści korespondencji, najbogatszy człowiek na świecie odpowiedział na mail, szybko podkreślając w nim swoje silne zaangażowanie w naukę i prosząc o szczegóły dotyczące obaw akademii. Na kolejne wiadomości, wysyłane przez członków Towarzystwa, Musk już nie udzielił odpowiedzi.

W marcu, kiedy rozpoczęła się dyskusja w tej sprawie, prezes akademii Adrian Smith poinformował środowisko naukowców, że "wszczęcie postępowania dyscyplinarnego przeciwko Elonowi Muskowi nie leży w interesie Towarzystwa Królewskiego". Rzecznik prasowy tej instytucji potwierdził, że miliarder wciąż do niej należy.

Royal Society suggested to Elon Musk he consider resigning science fellowship

(image or embed)

— The Guardian (@theguardian.com) 17 July 2025 at 17:26

"The Guardian" przypomniał, że w ciągu ostatniego roku naukowczynie i naukowcy wielokrotnie wzywali Towarzystwo do podjęcia działań w związku z komentarzami i zachowaniem Muska, twierdząc, że naruszył on kodeks postępowania.

Ze względu na brak radykalnych działań ze strony prezesa, członkowie akademii pisali listy otwarte. Niektórzy z nich zrezygnowali nawet z członkostwa w Towarzystwie i zwrócili przyznane przez nie nagrody.

Krytyka wobec Muska nasiliła się, kiedy został szefem amerykańskiego Departamentu ds. Efektywności Rządu (DOGE). Instytucja ta, której celem było zredukowanie niepotrzebnych wydatków państwa, w drastyczny sposób ograniczyła finansowanie badań naukowych i została oskarżona przez środowisko akademickie o stosowanie cenzury.

Kontrowersyjne zachowanie Muska wywołało zdecydowaną reakcję Towarzystwa Królewskiego... (Fot. Getty Images)

Musk odszedł z DOGE 30 maja. Decyzja ta miała być efektem sporu między nim a Trumpem, gdyż miliarder sprzeciwił się m.in. polityce celnej prowadzonej przez Biały Dom.

Towarzystwo Królewskie zostało założone w latach 60. XVII w. i jest jedną z najstarszych akademii naukowych na świecie. Jego siedziba znajduje się w Londynie. Obecnie zasiada w nim około 1 800 najwybitniejszych naukowców, inżynierów i technologów z całego świata, w tym 85 laureatów Nagrody Nobla.

Czytaj więcej:

Musk pokłócił się wczoraj z Trumpem. W efekcie w jeden dzień stracił 34 mld dolarów

Elon Musk ogłosił powstanie nowego ugrupowania - Partii Ameryki

Sky News: Tesla straci miliardy dolarów po konflikcie Muska z Trumpem

    Kurs NBP z dnia 18.07.2025
    GBP 4.9089 złEUR 4.2509 złUSD 3.6535 złCHF 4.5537 zł

    Sport