Menu

Londyn: 500 pustych domów zostanie przekazanych bezdomnym w ramach planu burmistrza stolicy

Londyn: 500 pustych domów zostanie przekazanych bezdomnym w ramach planu burmistrza stolicy
Brytyjska stolica jest miejscem najbardziej dotkniętym kryzysem bezdomności w całym UK. (Fot. Getty Images)
Nawet 500 domów ma zostać oddanych do użytku osobom bezdomnym w ramach walki z kryzysem bezdomności w Londynie. Burmistrz Sadiq Khan ogłosił we wtorek, w jaki sposób zamierza zrealizować zobowiązanie zawarte w jego programie wyborczym z 2024 r. do 'wyeliminowania' bezdomności w stolicy do 2030 r. - donosi Standard.co.uk.

Plan zakłada zmianę przepisów do 2028 r., aby umożliwić udzielanie pomocy osobom bezdomnym bez konieczności czekania, aż spędzą pierwszą noc na ulicy.

Wspomniane 500 domów stanowić będą puste "domy socjalne" - prawdopodobnie należące do gmin lub spółdzielni mieszkaniowych - które zostaną wyremontowane dzięki funduszom rządowym na kwotę 17 mln funtów.

"Mówimy gminom, zarejestrowanym podmiotom świadczącym usługi socjalne: jeśli masz nieruchomość, która nie nadaje się do użytku, jest w złym stanie, pozwól nam ją przejąć. Rząd przyznał nam 17 milionów funtów. Pomoże nam to wyremontować te nieruchomości i będziemy mogli umieścić w nich osoby o złożonych potrzebach" - oznajmił burmistrz Londynu.

Partnerstwo z Clearing House, zrzeszające ponad 40 spółdzielni mieszkaniowych i służb zajmujących się bezdomnymi, udostępnia już ponad 3 500 jednoosobowych mieszkań w Londynie dla takich osób z czynszem na poziomie czynszów socjalnych.

Docelowo liczba ta ma wzrosnąć do 4 000 mieszkań poprzez renowację do 500 pustych domów socjalnych dla osób zagrożonych bezdomnością. Będą one oferowane długoterminowo i w połączeniu z indywidualnie dostosowanym wsparciem, aby pomóc osobom o największych potrzebach w odzyskaniu równowagi życiowej.

Mają one być dostępne dla londyńczyków - w rejonach, z którymi nie muszą mieć lokalnego powiązania - i będą traktować priorytetowo osoby opuszczające schroniska i noclegownie, a także osoby bezpośrednio przechodzące tam z ulicznego życia.

Skala kryzysu bezdomności w Londynie jest ogromna: w okresie od stycznia do marca tego roku w Londynie odnotowano łącznie 4 427 osób śpiących pod gołym niebem, co stanowi wzrost o osiem procent w porównaniu z tym samym okresem w 2024 roku.

Spośród nich prawie połowa to "nowe" osoby bez dachu nad głową, podczas gdy 16 proc. zostało sklasyfikowanych jako stale "żyjące na ulicy".

Bezpośrednio przed objęciem stanowiska burmistrza przez Khana w 2016 roku, liczba osób śpiących na ulicy wynosiła 2 561. Liczba osób śpiących na ulicach wzrasta latem i spada zimą.

Ratusz zapowiedział, że nowe podejście będzie koncentrować się na profilaktyce, której celem będzie zapewnienie pomocy, zanim ludzie znajdą się na ulicy.

Inicjatywy obejmą nową sieć "centrów kończących bezdomność" oraz nową linię telefoniczną zapobiegającą kryzysowi bezdomności.

Według władz stolicy od 2016 r. dzięki programom burmistrza z ulic Londynu udało się wyprowadzić około 18 000 osób, przy czym 75% z nich na trwałe opuściło ulice.

W bieżącym roku finansowym burmistrz wyda prawie 45 milionów funtów na inicjatywy związane z bezdomnymi.

Czytaj więcej:

Anglia: Liczba osób śpiących na ulicach wzrosła o 20 proc. w 2024 r.

Nawet 100 lat. Tyle trzeba czekać na przydział mieszkania socjalnego w Londynie

"The Guardian": Prywatni landlordowie i hotele "zarabiają" na kryzysie bezdomności w Anglii

    Kurs NBP z dnia 23.05.2025
    GBP 5.0587 złEUR 4.2541 złUSD 3.7506 złCHF 4.5392 zł

    Sport