Start misji Ax-4 z polskim astronautą już 29 maja

Podczas misji Ax-4 na ISS będą trwały prace nad ponad 60 eksperymentami, m.in. z USA, Indii, Polski i Węgier (skąd pochodzą członkowie załogi Ax-4) oraz innych krajów europejskich, a także z Arabii Saudyjskiej, Brazylii, Nigerii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
"Otwieramy drzwi krajom, które dotąd miały dostęp do kosmosu wyłącznie poprzez partnerów ISS i nowym krajom, instytucjom i osobom, które (...) napędzą pozaziemską gospodarkę" - wyjaśniła główna naukowczyni Axiom Space, dr Lucie Low.
Dyrektor naukowy Laboratorium Narodowego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (International Space Station National Laboratory, ISSNL), dr Michael Roberts przypomniał, że do dziś na ISS przeprowadzono ponad 4000 eksperymentów.
W ramach polskiej misji Ignis na orbicie zostanie przeprowadzonych 13 eksperymentów, które dotyczą m.in. medycyny, biologii, biotechnologii i nauk inżynierskich.
Szefowa Departamentu Badań i Innowacji Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) Monika Banaszek-Cymerman podkreśliła, że udział w misji Ax-4 jest wielką szansą dla Polski: "Wyniki Ax-4 mogą znacznie zwiększyć naszą obecność w misjach na Ziemi i w rozwoju kosmosu. Można to wprost przełożyć na inwestycje i korzyści, które osiągniemy z ekonomicznego punktu widzenia".
Zaznaczyła, że jest to jednocześnie "historyczny moment" dla Polski, która dołącza do tej misji, aby po 47 latach być obecna na orbicie.
Start misji Ax-4 zaplanowano na 29 maja. W jej skład wchodzą: Peggy Whitson (USA) – dowódczyni; Sławosz Uznański-Wiśniewski (Polska/ESA) – specjalista; Shubhanshu Shukla (Indie) – pilot oraz Tibor Kapu (Węgry) – specjalista. Astronauci mają spędzić na stacji 14 dni.
Misja Ax-4 będzie kolejną komercyjną załogową wyprawą realizowaną przez Axiom Space. Udział w niej Polaka to rezultat umowy podpisanej między Ministerstwem Rozwoju i Technologii a ESA na przygotowanie i przeprowadzenie polskiej misji naukowo-technologicznej IGNIS na ISS. W przygotowaniach bierze udział także Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) jako agencja wykonawcza MRiT.
Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski będzie drugim Polakiem w kosmosie. Pierwszym był Mirosław Hermaszewski (1941-2022), który w dniach 27 czerwca - 5 lipca 1978 r., wraz z Piotrem Klimukiem (radziecki kosmonauta narodowości białoruskiej), odbył lot na statku kosmicznym Sojuz 30. W czasie 8-dniowej misji dokonano 126 okrążeń Ziemi.
Czytaj więcej:
Polski astronauta poleci na ISS z przedstawicielami USA, Węgier i Indii
Pierwsza polska misja na Międzynarodową Stację Kosmiczną nazywa się Ignis