Maraton w Londynie: Ponad 800 tysięcy chętnych, pobiegnie 56 tysięcy szczęśliwców

Organizatorzy podkreślili, że czyni to londyński bieg najpopularniejszą imprezą maratońską na świecie. London Marathon jest jednocześnie największą jednodniową imprezą charytatywną, w trakcie której, od pierwszego biegu w 1981 roku, zebrano ponad 1,3 miliarda funtów (1,52 mld euro) na cele dobroczynne.
Na liście startowej znajdą się nazwiska sześciorga uczestników, którzy nie muszą brać udziału w losowaniu numerów startowych - to uczestnicy wszystkich dotychczasowych edycji od 1981 roku.
W tym gronie jest 66-letni Chris Finill, który szczególnie wspomina bieg z 2018 roku, kiedy to z "ogromną ulgą" osiągnął metę pomimo poważnego urazu - po upadku na pierwszych kilometrach złamał bowiem rękę. Przebiegł również maratony w Edynburgu i Nowym Jorku, ale ten londyński jest dla niego wyjątkowy. "Jest najbliższy mojemu sercu, ponieważ to moje miasto!" - przyznał.
Pierwsza edycja maratonu odbyła się 29 marca 1981 roku. W zawodach wzięło udział wówczas 7747 zawodników, z czego 6255 ukończyło bieg.
Tegoroczna edycja odbędzie się w niedzielę. Ubiegłoroczny maraton wygrał Kenijczyk Alexander Mutiso w czasie 2:04.01. Wśród kobiet triumfowała rezultatem 2:16.16 Kenijka Peres Jepchirchir, której zabraknie w tegorocznej edycji.
Do wielkiej szóstki maratonów, oprócz londyńskiego, zaliczają się biegi w: Nowym Jorku, Chicago, Berlinie, Bostonie i Tokio.
Czytaj więcej:
Maraton w Londynie: Z udziału wycofały się rekordzistka świata i zwyciężczyni sprzed roku